O militarizaci zdravotní péče
Boj proti pandemii: zdravotníci ustupují armádě, zóna vymáhání se rozšiřuje
3.1.2022 Komentáře Témata: Očkování, Covid teror 1005 slov
V uplynulém roce 2021 se zapojení bezpečnostních složek do boje proti covidu projevilo především očkováním vlastního personálu. Koncem léta a začátkem podzimu byla ve většině zemí zcela nebo částečně očkována naprostá většina vojenského personálu. Na podzim se podařilo přinutit ty nejodolnější jedince. Ti, kteří očkování nepodstoupili - v zemích NATO je jich jen několik procent -, jsou propouštěni z ozbrojených sil, což bude dokončeno počátkem roku 2022.
Nelze vyloučit, že v roce 2022 budou bezpečnostní složky pokračovat v boji proti "pandemii", a to ve velmi odlišné podobě než dosud: armáda by mohla být nasazena na pomoc civilním zdravotníkům, aby dosáhla požadované úrovně proočkovanosti.
Již v létě 2021 WHO navrhla, aby počet plně očkovaných (těch, kteří dostali dvě dávky vakcíny) dosáhl 60 % populace každé země. Na podzim se tento podíl zvýšil na 70 % (summit G20 v Římě koncem října). Pokud je očkovací kampaň založena na principu dobrovolnosti, je pravděpodobné, že tohoto cíle nebude dosaženo. Zde bude zapotřebí armády, policie a gardistů.
V posledních měsících roku 2021 se objevily náznaky zapojení bezpečnostních složek do očkování civilistů. Autoři článku "Militarizace zdravotnictví: Generálové převzali kontrolu nad pracovními skupinami Covid v mezinárodním měřítku" uvádějí řadu takových příkladů.
Autor připomíná výroky Billa Gatese z roku 2015. Tehdy Gates v autoritativním časopise New England Journal of Medicine publikoval článek s názvem Příští epidemie - poučení z eboly, kde velmi kladně hodnotil skutečnost, že se do boje zapojily vojenské síly USA a Spojeného království, které řešily dopravní problémy. Gates poznamenal (2015!), že lidstvo brzy zasáhne ještě horší epidemie než ebola. Půjde o intenzivní bitvu, která by se dala přirovnat ke světové válce. Na takovou válku se musí připravit i armáda. NATO by se mělo na takovou válku orientovat. V dubnu 2015 vystoupil Gates na konferenci Ted Talk s příspěvkem "The next outbreak? Příští epidemie? Nejsme připraveni", ve kterém uvedl své představy o využití vojenských sil v boji proti pandemiím.
Od té doby uplynulo pět nebo šest let. A vidíme, že armáda je do této nové války skutečně zapojena. A jejich role již není pomocná. V řadě zemí se dostávají do popředí. Zvláště Amy Meck upozorňuje čtenáře na událost, která se odehrála v Rakousku 17. prosince 2021. Vláda této země oznámila vytvoření nové struktury GECKO, Koordinačního výboru pro boj s národní krizí Covid. Byli jmenováni dva spoluředitelé GECKO - Katharina Reichová, generální ředitelka veřejného zdravotnictví, a Rudolf Striedinger, vojenský důstojník v hodnosti generálmajora.
Rakouské ozbrojené síly čítají 53 tisíc příslušníků (z toho 27 tisíc tvoří lidové milice) a generál Stridinger úspěšně provedl očkování proti covidu u tohoto kontingentu. Kromě toho se mu na začátku roku 2021 podařilo dosáhnout úplného zákazu jakékoli kritiky očkování vojáků. Zkušenosti generála jsou nyní nutné k dokončení kompletního očkovacího programu pro rakouské obyvatelstvo, který zemi v listopadu nařídil kancléř Alexander Schallenberg.
Na konci roku 2021 bylo v Rakousku 71 % plně očkovaných osob a 73 % částečně očkovaných. Téměř 2,5 milionu občanů alpské republiky dosud nebylo očkováno. Generál Stridinger dostal za úkol zatlačit na "tvrdohlavce". Koncem roku vystřídal kancléře Schallenberga Karl Nehammer, který se ujal iniciativy pozvat generála jako spoluředitele GECKO.
Dne 1. února 2022 vstoupí v platnost zákon o očkování, který inicioval Schallenberg. Neočkovaným osobám bude uložena jednorázová pokuta až do výše 2 000 eur, přičemž je možné uložit i více pokut. Pachatelé, kteří odmítnou zaplatit pokutu, budou uvrženi do speciálního vězení pro neočkované osoby až na jeden rok. Vymáhání práva je především záležitostí policie, ale nelze vyloučit ani případy masového odporu. V takovém případě může být povolána armáda.
Amy Meck píše, že armáda již začala řídit očkování v Německu, Itálii a Portugalsku.
"Dne 29. listopadu přinesla stanice Deutsche Welle několik podrobností o Německu. Generálmajor Carsten Breuer stojí v čele Územního operačního velitelství německého Bundeswehru, které je zodpovědné za interakci mezi vojáky a civilním obyvatelstvem. Koncem listopadu 2021 jmenoval německý kancléř Olaf Scholz tohoto generála do čela Krizové skupiny pro boj s pandemiemi ("Krizová skupina Corona"). Publikace DW uvádí: "Krizový tým Bundeswehru nyní denně přijímá desítky nových žádostí o pomoc od místních úřadů. Městští úředníci běžně žádají vojáky o podporu očkovacích center a zdravotních úřadů. Počet schválených žádostí ze spolkových zemí a obcí již přesáhl 7 700 a očekává se, že bude jen narůstat." Die Welt píše: "Protikrizová skupina Corona pracuje většinou bez povšimnutí veřejnosti, ale pro spolkovou vládu je jedním z nejdůležitějších nástrojů pro zvládnutí pandemie. Analyzuje situaci v regionech, denně poskytuje federální vládě důvěrný přehled o situaci a vydává doporučení, jak postupovat."
Také v Portugalsku hraje v boji proti covidu velmi významnou roli armáda. Klíčovou postavou je kontradmirál Henrique Gouveia Melo. Do konce září 2021 bylo plně očkováno 85 % obyvatel země. Velkou zásluhu na tom má kontradmirál, který byl v únoru pověřen řízením očkovací kampaně. Admirál prokázal pozoruhodnou schopnost plnit tento úkol. Je pravda, že ani dnes není epidemiologická situace v Portugalsku o mnoho lepší než v řadě jiných evropských zemí. „Vyhráli jsme bitvu,“ říká admirál s odkazem na skutečnost, že Portugalsko splnilo a překročilo svůj plán očkování. Přiznává však: „Nevím, zda jsme válku s virem vyhráli. Je to světová válka.“
V daleké Austrálii v roce 2021 se do očkování zapojila i armáda. Od počátku se spoléhají na nátlak. Dne 23. listopadu zveřejnil ZEROHEDGE článek "Australská armáda začíná převážet covid-pozitivní případy a jejich kontakty do karanténních táborů". Článek popisuje hrůzný příběh, který se odehrál v listopadu. Podle informátora byly komunity Binjari a Rockhole poblíž australského města Darwin zamořeny covidem. V noci vojáci a následně zdravotníci provedli razie v domech obyvatel zmíněných obcí. Obyvatelům byly provedeny rychlotesty na covid. Několik testů bylo pozitivních. Na základě toho bylo „evakuováno“ 38 osob (několik z nich mělo pozitivní test, u ostatních bylo podezření, že přišli do styku s „nakaženými“ osobami). Byli naloženi na vojenská nákladní auta a odvezeni do nedalekého „karanténního tábora“ (takové tábory se nyní budují v různých částech Austrálie). Operace se zúčastnilo dvacet vojáků. Hlavní australský ministr pro Severní teritoria Michael Gunner oznámil, že „armáda nyní převeze 'pozitivní', nakažené a exponované osoby na armádních nákladních autech do karanténních táborů.“
Podle pozorovatelů se Austrálie stala zkušebním polygonem.
О милитаризации здравоохранения vyšel 2.1.2022 na Fondsk.ru. Překlad v ceně 498 Kč Zvědavec.