Expert na případ Francetti:
Praha zavírá vyhlídky na zlepšení vztahů s Ruskem
Ljuba Lulko
Česká republika učinila nový krok ve vztazích s Ruskem, když na základě ukrajinského zatykače zadržela ruského občana Alexandra Franchettiho. Možnosti Ruska, jak mu pomoci, jsou omezené.
Účastník Krymského jara zadržen v Praze
Ruský občan Alexander Franchetti byl v neděli 12. září na základě zatykače vydaného Ukrajinou zadržen na pražském letišti.
"Na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou byl na letišti zadržen občan Ruské federace," potvrdil mluvčí policie Ondřej Moravčík.
Česká policie však odmítla poskytnout další informace o zadrženém muži.
Informaci potvrdil i mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Nikolaj Brjakin. Velvyslanectví již vyslalo konzulárního úředníka, který zadrženému poskytne veškerou potřebnou pomoc. Velvyslanectví je rovněž v kontaktu s rodinou Franchettiových, uvedl Bryakin.
V roce 2019 zveřejnil irozhlas.cz podrobný popis Francettiho činnosti během "krymského jara", který vychází z jeho vlastního vyprávění na internetu.
"Cílem naší skupiny bylo zabránit různým skupinám v pronikání na území Sevastopolu. Rozdělili jsme si oblast na oblasti, kde se stále pohybovaly hlídky, a to jak pohyblivé, tak stacionární. Monitorovali jsme okolí, pohyb vozidel, neobvyklá vozidla, hledali úkryty," řekl Franchetti a zdůraznil, že všechny údaje byly předány ruskému námořnímu velení.
Český list uvedl, že Rus má v České republice povolení k pobytu od roku 2000, a upozornil, že Francettiho sledují bezpečnostní služby a jeho případem se "zabývá" ministerstvo vnitra.
"Pokud se ukáže, že cizinec s platným povolením k pobytu ohrožuje bezpečnost České republiky, budou využity všechny zákonné prostředky k zajištění bezpečnosti českých občanů. Mezi tyto prostředky patří například možnost odebrat takové osobě povolení k pobytu," uvedl zástupce ministerstva.
O dva roky později byl ruský občan zatčen na základě ukrajinského zatykače.
Česká republika nejedná samostatně
Jak pro Pravdu.ru uvedl vedoucí vědecký pracovník Centra evropských studií Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů (IMEMO) Ruské akademie věd Vladimir Olenčenko, Francetti není na českém území novou tváří, tj. žil zde a užíval všech výhod. A skutečnost, že se s ním nyní takto zachází, ukazuje, že české úřady jednají "ne podle svého scénáře a ne podle svého plánu".
Podle experta takové kroky uzavírají pražské vyhlídky na zlepšení rusko-českých vztahů, ačkoli se Česká republika v poslední době vyslovila pro jejich normalizaci.
"A to vyvolává nedůvěru v české úřady, protože je těžké předvídat jejich kroky," řekl Vladimir Olenčenko.
Expert je přesvědčen, že ruská strana vyvodí závěry.
"Mluvíme o ruském občanovi. Z ruské strany bude samozřejmě učiněno vše pro to, aby nebyla porušena jeho práva," řekl expert pro Pravda.ru.
Diplomatická ochrana a pomoc právníka
Dmitrij Labin, profesor katedry mezinárodního práva Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), v komentáři pro Pravda.Ru poznamenal, že z právního hlediska Ruská federace v tomto případě "nemá mnoho možností a prostředků, jak bojovat za svého občana".
Jsou omezeny na diplomatické prostředky a případně na pomoc při najímání právníků.
"Každý občan je zodpovědný za svůj osud a musí se postarat o svou ochranu, ale stát by rozhodně neměl své občany v těžké situaci opouštět. Nicméně jeho možnosti jsou poměrně omezené. V historii se vyskytly případy, kdy stát, který vzal svého občana pod diplomatickou ochranu, vyzval jiný stát, aby uvedl své chování do souladu s mezinárodním právem všemi dostupnými mírovými prostředky řešení sporů," řekl Dzmitrij Labin.
Zdůraznil, že je možné pomoci před vydáním na Ukrajinu, protože jde o vydání osoby podezřelé ze spáchání trestného činu v cizí zemi, a toto řízení se obvykle provádí prostřednictvím místního soudu a také trvá delší dobu.
"I v této fázi je samozřejmě žádoucí, aby ruská diplomatická mise a konzulát poskytly veškerou možnou právní podporu s cílem prokázat, že neexistují důvody pro obvinění a vydání. Český soud již zváží všechny předložené argumenty a důvody a rozhodne o předání či nepředání," uvedl pro Pravdu.ru Dzmitry Labin.
Krym uvedl, že ruští obyvatelé mohou být unášeni do zahraničí za příspěvky na sociálních sítích na podporu ruského Krymu. Takto komentoval zadržení ruského občana v Praze vedoucí pracovní skupiny pro mezinárodněprávní otázky při stálém zastoupení Krymu Alexandr Molochov.
Эксперт о деле Франчетти: Прага закрыла перспективы для улучшения отношений с РФ vyšel 13.9.2021 na pravda.ru. Překlad v ceně 312 Kč Zvědavec.