Vyšetřování: Výrobce léků „vydíral“ latinskoamerické národy
10.8.2021 Komentáře Témata: Jižní Amerika, Covid teror 740 slov
Podle britské mediální skupiny vydíral výrobce léků Pfizer Argentinu a Brazílii s "šokujícími" požadavky.
Podle nedávného vyšetřování výrobce léků Pfizer během jednání o získání vakcín použil "šikanu na vysoké úrovni" vůči nejméně dvěma latinskoamerickým zemím, včetně požadavku, aby tyto země poskytly státní majetek jako záruku za platby.
Britská nezisková mediální organizace The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ) ve svém únorovém šetření uvedla, že vyjednávací technika farmaceutické společnosti vedla k několikaměsíčnímu zpoždění při uzavírání dohody v jedné zemi a k úplnému selhání při uzavírání dohody s dalšími dvěma zeměmi, Argentinou a Brazílií.
Podle ročního vyšetřování, které se opíralo o nejmenované úředníky, společnost Pfizer během jednání "vydírala" národy.
"Řekli, že se společností Pfizer se spolupracovalo nejobtížněji a že vláda měla pocit, že je společností Pfizer šikanována a vydírana - to jsou vlastní slova úředníků během těchto jednání," konstatovala Madlen Daviesová, hlavní zpravodajka TBIJ pro globální zdravotnická vyšetřování, v podcastu The Take televize Al Jazeera.
"Pfizer měl vyjednávací tým složený z hodného a zlého policajta. „Zlý policajt“ se ptal: 'Proč kupujete jen tento počet dávek? Kvůli vám budou umírat lidé, měli byste jich koupit víc. A vláda měla pocit, že je to velmi podivné chování," řekla Daviesová.
Rok po vypuknutí pandemie koronaviru, která po celém světě zabila více než 2,6 milionu lidí, se státy snaží získat přístup k vakcínám, které jsou klíčem k záchraně životů a obnově poškozených ekonomik.
Přibývá však také důkazů, že bohatší země měly nespravedlivé výhody.
Světová zdravotnická organizace vyzvala bohaté země, aby "nehromadily" vakcíny, a aby se podělily o vědecké poznatky a technologie, aby rozvojové země mohly začít vyrábět očkovací látky.
Nyní se však objevují i zprávy, že samy farmaceutických společnosti se k rozvojovým zemím chovaly hnusně.
"Všichni, s nimiž jsme mluvili, zmiňovali tuto společnost [Pfizer] jako tu nejhorší, s níž se musí pracovat, a zároveň tu nejdravější," řekla Daviesová. "Říkali, že společnost Pfizer šla dál než jiné farmaceutické společnosti.
Podle ní byly latinskoamerické země požádány, aby složily bankovní rezervy, budovy velvyslanectví nebo vojenské základny jako zástavu proti nákladům na budoucí soudní spory vyplývající z možných negativních dopadů očkování.
Podle tohoto ujednání by tyto právní náklady nesla vláda, nikoli společnost.
"To mě opravdu šokovalo," řekla Daviesová a dodala, že tuto okolnost potvrdilo několik právníků, podle nichž "to není typické" a "jde o zneužití moci".
Společnost Pfizer, která spolupracovala s německým výrobcem léčiv BioNTech na výrobě vakcíny COVID-19, jež byla prodána do desítek zemí po celém světě, dodá 40 milionů dávek také programu COVAX, který je podporován OSN a je zodpovědný za rovný přístup.
Daviesová poznamenává, že ze dvou miliard dávek, které tato iniciativa vyžaduje, činí tento počet pouhá 2 %.
"Naléhavé a spravedlivé zavedení očkovacích látek není jen morálním imperativem, ale také strategickým a ekonomickým imperativem v oblasti zdravotní bezpečnosti," řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"Tato dohoda se společností Pfizer pomůže společnosti COVAX zachraňovat životy, stabilizovat zdravotnické systémy a podpořit celosvětové hospodářské oživení," uvedl v prohlášení.
Společnost Pfizer byla první vakcínou, které bylo ve Spojených státech uděleno povolení k použití v mimořádných situacích. Vakcína byla široce prodávána také v Evropě.
Vlády latinskoamerických zemí se místo toho obrátily na Rusko a Čínu, aby jim zajistily přístup k vakcínám. Podle statistik shromážděných v rámci projektu Our World in Data Oxfordské univerzity dosáhlo v této oblasti významného pokroku pouze Chile, kde je očkováno 30 % občanů.
V Brazílii je očkováno pouze 5 % a v Argentině 3,9 %. V Mexiku se nechalo očkovat pouze 2,7 procenta. V Kolumbii, Bolívii, Peru a Ekvádoru je očkováno jen asi 1 procento obyvatel. Další země, například Nikaragua, Honduras a Salvador, s očkováním teprve začnou.
Investigation: Drugmaker ‘bullied’ Latin American nations vyšel 11.3.2021 na al.jazeera.com. Překlad v ceně 277 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
Článek je staršího data a je psán stylem "jedině vakcina nás zachrání", ale uvádím ho, protože slouží jako důkaz absolutního zmrdství farmaceutických firem. Ti kriminálníci se nestydí prodávat předražený, neúčinný, zbytečný a škodlivý produkt a ještě při tom vydírat slabší země. Chamtivost, hamižnost, bezohlednost povýšena do vesmírných výšek. Opravdu si ještě někdo myslí, že těm zrůdam jde o lidské zdraví? Tady se kousek jejich zmrdství ukázal v plné nahotě, ale tušíte někdo, kolik jiných se jim podařilo ututlat? Kolik omylem objevených léků v jejich laboratořích skončilo v trezoru nebo ve stoupě jen proto, že léčí některé vážné nemoci natrvalo namísto aby jen zmírňovaly symptomy?