Příkaz USA proti Rusku: Itálie v pozoru
29.4.2021 Komentáře Témata: NATO, Třetí světová válka, Rusko-americký konflikt 570 slov
Italský ministr zahraničí Di Maio a ministr obrany Guerini byli 15. dubna naléhavě předvoláni do sídla NATO v Bruselu na mimořádné zasedání Severoatlantické rady. Bylo to ve stejný den, kdy prezident Biden ve Washingtonu podepsal „exekutivní příkaz proti škodlivé zahraniční činnosti ruské vlády“. Příkaz nejen že nařizuje vyhoštění diplomatů a ekonomické sankce, jak uvádějí média, „ale pokud Rusko bude pokračovat v destabilizujících mezinárodních akcích nebo je zintenzivňovat“, příkaz pevně stanovuje, že „Spojené státy zavedou takové kroky, které budou mít strategický dopad na Rusko“.
Právě za účelem přípravy „strategického dopadu“, tj. zesílené politicko-vojenské eskalace proti Rusku, byla na úrovni ministrů zahraničí a obrany z 30 zemí NATO svolána Severoatlantická rada, které formálně předsedá generální tajemník Stoltenberg, ale ve skutečnosti jí předsedají americký ministr zahraničí Blinken a americký ministr obrany Austin.
Severoatlantická rada - politický orgán aliance, který podle pravidel NATO nerozhoduje většinově, ale vždy „jednomyslně a společnou dohodou“, tzn. v souladu s tím, co bylo rozhodnuto ve Washingtonu - okamžitě jednomyslně schválila „Prohlášení solidarity se Spojenými státy v rámci kroků, oznámených 15. dubna, reagujících na destabilizující aktivity Ruska“. Rada poté uvedla obvinění proti Rusku: „Destabilizující a provokativní chování, narušení územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie, vměšování do voleb ve Spojených státech a zemích spojenců, rozsáhlá dezinformační kampaň, použití nervového plynu proti Navalnému, podpora útoků na síly USA/NATO v Afghánistánu, porušení dohod o nešíření jaderných zbraní a odzbrojování“ - jde o stejná slova, jaká použil Biden v exekutivním příkazu.
Ohledně těchto obvinění postačí, když vezmeme v úvahu jen poslední obvinění: ten, kdo obvinil Rusko z porušení dohod o nešíření jaderných zbraní a odzbrojování, jsou Spojené státy, které neustále porušují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, rozmístily jaderné zbraně v Itálii a jiných evropských zemích a rozcupovaly smlouvu INF, takže se jim znovu otevřela cesta pro rozmístění nových jaderných raket v Evropě.
Eskalace není jen verbální. Den před zasedáním Severoatlantické rady oznámila americká armáda v Evropě, že si ponechá tři základny v Německu, které měla vrátit německé vládě, protože během nadcházejících měsíců obdrží dvě nové operační jednotky. Spojené státy oznámily den po zasedání Severoatlantické rady, že uzavřely dohodu s Norskem, která jim umožní mít na hranicích s Ruskem čtyři letecké a námořní základny.
Mezitím se americký torpédoborec Arleigh Burke, který podstoupil modernizaci, jež „zvýšila rozsah a kapacitu výzbroje“, vrátil do Evropy. Arleigh Burke je jedním ze čtyř moderních raketových torpédoborců šesté flotily, které operují zejména v Baltském a Černém moři pod velením námořních sil USA v Evropě (se sídlem v Neapoli-Capodichino).
Tyto lodě jsou vybaveny vertikálními odpalovacími zařízeními Lockheed Martin Mk 41, které jsou schopné odpalovat (podle oficiálních technických specifikací) „řízené střely pro všechny bojové úkoly: protiletadlové, protilodní a útočné proti pozemním cílům“. Tyto poslední, zahrnující rakety s plochou dráhou letu Tomahawk, mohou být vyzbrojeny konvenční nebo jadernou hlavicí. Rusko považuje za samozřejmé, že na palubách těchto lodí poblíž jeho území jsou jaderné střely.
Zatímco Londýn rovněž oznámil, že plánuje vyslat raketový torpédoborec do Černého moře, Moskva mezitím oznámila, že v době od 24. dubna do 31. října nebude žádným zahraničním válečným lodím umožněno proplout ruskými teritoriálními vodami ve třech oblastech Černého moře. Situace se stane ještě vypjatější, až se v létě uskuteční v Černém moři společné cvičení USA a Ukrajiny (Sea Breeze) s více než 30 loděmi, letouny, vrtulníky a drony za účasti dalších zemí NATO.
US Order Against Russia: Italy at Attention vyšel 21.4.2021 na Global Research. Překlad v ceně 249 Kč Zvědavec.