Z Evropy se stává antikoronavirové vězení

Viktoria Michajlova

22.2.2021 Komentáře Témata: Evropa, Covid teror 1323 slov

Koronavirus zcela zlikvidoval představu o proslulých evropských svobodách – v zemích Evropské unie je nyní zaveden přísný zákaz vycházení, porušitelům antikoronavirových zákazů hrozí gigantické pokuty, a dokonce dlouhé roky za mřížemi. Obzvláště ostře toto dění vypadá ve srovnání s opatřeními v Rusku.

Velká Británie

Není to tak dávno, co Velká Británie zpřísnila tresty za porušení karantény při příjezdu do země. Do britského seznamu zemí neúspěšných v boji proti koronaviru patří 33 států, konkrétně země Jižní Ameriky a Afriky a také Portugalsko – u Britů nejpopulárnější místo pro odpočinek. Britové, kteří se vrací z těchto zemí, jsou povinni informovat o návštěvě země ze seznamu nejpozději 10 dní před příletem. Po příletu do Velké Británie musí pobývat v izolaci 10 dní ve speciálním hotelu. Přičemž musí zaplatit 1750 liber (asi 179 tisíc rublů) za dobu povinného pobytu. Těm, kteří se odváží zalhat o navštívené zemi, hrozí odnětí svobody až 10 let.

Kromě toho mají občané po návratu povinnost absolvovat tři testy na COVID-19. První – 72 hodin před návratem do vlasti, druhý a třetí – už po přeletu hranice. Zde se také uplatňuje vlastní systém pokut. V případě, že dotyčný neabsolvoval první test, musí zaplatit 1000 liber (asi 102 tis. rublů). Pokuta pro občany, kteří neabsolvovali druhý test, činí 2000 liber a prodlužuje povinnou karanténu na 14 dní. Nakonec za odmítnutí projít třetím testem na přítomnost koronaviru hrozí pokuta až 10 tisíc liber (asi jeden milion rublů).

Desetitisícová pokuta mimochodem funguje i případě jiných druhů porušení karanténních opatření. Například, pokud člověk odmítl pobyt v izolaci. Nebo pokud pořádá večírek, kterého se účastní více než 30 lidí. Za překročení limitu počtu 15 hostů je pořadatel pokutován 800 librami (asi 82 tis. rublů).

V tomto okamžiku je ve Velké Británii uplatňován režim přísné izolace. Opustit dům je možné pouze ve výjimečných případech – za účelem nákupu předmětů denní potřeby nebo cesty do práce.

Irsko

V Irsku byl vyhlášen tzv. 5. stupeň – plán vlády pro realizaci těch nejpřísnějších opatření. Pro občany znamená režim úplné izolace: opuštění domu je povoleno pouze v případě krajní nutnosti. Všichni pracují distančně, vzdálit se od domu je možné pouze do 5 km. Při nedodržení těchto opatření může pokuta dosahovat až 500 eur (asi 45 tisíc rublů).

Na svatbě může být přítomno nejvýše 6 osob, na pohřbu nejvýše 10. Muzea, obrazové galerie, posilovny a bazény jsou zavřeny, jsou zakázány skupinové sportovní aktivity, včetně těch, které se provozují ve venkovních prostorách.

Francie

Ve Francii platí zákaz vycházení od 18 do 6 hodin. Opustit dům lze jen na speciální povolení při zvláštní potřebě (existuje 8 oficiálních důvodů). Patří mezi ně naléhavá návštěva lékaře, cesta do práce nebo za účelem dostavení se na výzvu soudních a administrativních orgánů a venčení domácího zvířete ve vzdálenosti do 1 km od místa bydliště. Pokud by občan vyšel na ulici bez povolení, nemine ho pokuta vy výši 135 eur (asi 12 tisíc rublů). Jestliže porušitel vyšel na ulici bez povolení podruhé, pokuta už bude činit 200 eur (asi 18 tisíc rublů).

Za třetí porušení pravidel v období 30 dní hrozí 6 měsíců ve vězení a platba pokuty 3750 eur (asi 336 tis. rublů).

Lidé pracují distančně, zatímco děti chodí do školy. Výuka na univerzitách probíhá prostřednictvím internetu a do knihoven se povoluje přístup pouze po předběžném zápisu. Bary, posilovny, kina, divadla a muzea jsou zavřena. Všechny obchody zavírají po 18. hodině. Je zde také povinnost nošení roušky pro osoby starší 6 let. Nedodržení tohoto pravidla je rovněž pokutováno.

Itálie

V zemi platí do 30. dubna režim výjimečného stavu. Italské území je rozděleno na epidemiologické zóny a každé barvě zóny odpovídá určitý scénář boje proti nemoci COVID-19. „Červené zóny“ jsou regiony vysokého nebezpečí. Zde fungují nejpřísnější omezení. Jejich obyvatelé mají povinnost zůstávat doma. Opustit byt je možné pouze pro cestu do zaměstnání, k lékaři nebo za nákupy pro zboží denní potřeby. „Oranžová zóna“ umožňuje přemisťování v rámci regionu, žlutá- mezi oblastmi, avšak v obou zónách jsou zavřena všechna kina, divadla muzea. O jídle v restauraci „jako za starých dobrých časů“ můžete zde zapomenout: stravovací zařízení fungují pouze prostřednictvím výdejních okének nebo s rozvozem domů.

V „bílých zónách“, kde je úroveň rozšíření infekce velmi nízká, je stejně povinné dodržovat základní pravidla: nošení roušek a rukavic a také dodržování osobního odstupu půl metru.

Kromě toho je zaveden celostátní zákaz vycházení od 22 do 5 hodin. A dokonce v tomto čase platí určitá omezení. V „oranžových zónách“ je například povoleno pouze jednou během tohoto času navštívit cizí dům. To znamená, že pokud jste se ráno rozhodli navštívit rodiče, nemůžete se večer zastavit u kamaráda.

Belgie

V Belgii rovněž platí zákaz vycházení od půlnoci do 5 hodin ráno. Ale toto opatření se nevztahuje na ty, kteří v té době cestují do zaměstnání nebo kteří se vracejí domů. Ačkoliv obchody jsou otevřené, lidé musí nákupy provádět jednotlivě. Pokud jsou v rodině děti mladší 18 let, mohou jít s vámi. Ve všech obchodech se nesmíte zdržovat více než 30 minut. Stejně jako v jiných evropských zemích tady kavárny a restaurace vydávají jídlo pouze přes okénko.

Každý má právo být v těsném kontaktu s jedním stálým člověkem. Jestli rodina zve někoho na návštěvu, pak každý její člen má právo na kontakt právě s jedním člověkem. V případě, že člověk žije sám, může pozvat hosty dva. Avšak oba hosté by se neměli k sobě přibližovat. Při procházce s přáteli po ulici je povinností zachovávat s nimi vzdálenost půl metru. Samostatnou skupinu pak můžou tvořit nejvýše čtyři lidé.

Rakousko

Od 20 do 6 hodin je Rakušanům zakázáno vycházet z domu. Koncerty, představení a další veřejné akce jsou zrušeny. Většina obchodů je zavřena. Pro návštěvu kadeřníka je podmínkou předložení negativního testu na COVID-19. Ve veřejné dopravě a na dalších místech je vyžadováno nošení respirátorů typu FFP2. Lidé musí dodržovat dvoumetrovou vzdálenost.

Za nedodržení izolačních opatření můžete dostat pokutu ve výši 1450 eur (asi 130 tis. rublů). Kromě toho existuje možnost dostat se za mříže. Pokud občan odmítá dodržovat zákaz vycházení, dostane pokutu 150 eur (13,5 tis. rublů). Nepoužití roušky nebo její nošení s odhaleným nosem nebo ústy je pokutováno 50 eury (4,5 tis. rublů). Při nedodržení vzdálenosti jednoho metru dostane dotyčný pokutu ve výši 100 eur (9 tis. rublů).

Tisíce Rakušanů protestují proti vládním omezením v souvislosti s COVID-19. Stávkující záměrně přicházejí bez roušek a nedodržují sociální vzdálenost. V současnosti země prochází třetí koronavirovou vlnou.

Nizozemsko

V zemi platí zákaz vycházení od 21 do 4:30. Lidé mohou opouštět svoje bydliště pouze proto, aby se přemístili do práce, aby vyhledali lékařskou pomoc nebo pro pomoc příbuznému v těžké situaci. V provozu jsou pouze obchody s potravinami a lékárny. Všechna stravovací zařízení fungují přes výdejní okénka. Rodina může přijmout nejvýše jednoho hosta denně. Za porušení zákazu vycházení nebo za nepoužívání roušky se ukládá pokuta 95 eur (8,5 tis. rublů).

Rusko

Evropské státy musely zpřísnit karanténní opatření z celé řady důvodů. Za prvé vakcinace v Evropě začala mnohem později z důvodu zpožděného dodání vakcín. Za druhé množství vakcín je zoufale nedostatečné. Je nutné tím nějakým způsobem probruslit a zajistit pro obyvatelstvo alespoň první dávku jako částečnou záchranu, dokud se nedočkáme nových vakcínových dodávek. Nakonec je problém i čekání ve frontách. Pro vakcinaci je potřeba přihlásit se na termín, který bude přístupný až za několik týdnů.

Snadno si můžeme povšimnout, že dění v Evropě je pro obyvatele Ruska opravdovou exotikou. V Rusku se dnes život jeho obyvatel vrací postupně k předešlému stavu: opět jsou otevřená muzea a divadla a žáci a studenti se vrátili k prezenční výuce. V Udmurtsku a Čečensku je už zrušen režim nošení roušek.

Po celé zemi se provádí vakcinace obyvatelstva. Každý zájemce se může objednat k vakcinaci na portálu státních služeb. Celý proces zabere jen pár minut. Variantou je telefonické objednání, emailem nebo osobně ve škole nebo na poliklinice. Ke konci ledna r. 2021 je v regionech Ruska více než tři tisíce očkovacích míst a jejich počet se neustále zvyšuje.

Европа превращается в антикоронавирусную тюрьму vyšel 14.2.2021 na vz.ru. Překlad v ceně 551 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 108)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

58

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 86 čtenářů částkou 20 214 korun, což je 58 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Použití záchodu je znak bílé nadřazenosti28.05.23 10:52 Neurčeno 0

Nová daň z mobilů a počítačů 27.05.23 16:50 Česká republika 0

MUSÍME SI POMÁHAT25.05.23 23:21 Česká republika 0

Petice občanů České republiky za demisi vlády Petra Fialy25.05.23 14:18 Česká republika 0

Ve Zvolenu se poprali 3 američtí vojáci - tohle nás tu možná čeká také24.05.23 18:34 Slovensko 0

60 miliard za obrněnce! 24.05.23 17:43 Česká republika 1

USA mohou na poslední chvíli uvažovat o invazi na Ukrajinu23.05.23 21:27 Ukrajina 2

Smlouva s USA podepsána 23.05.23 19:39 Česká republika 3

Pan děkan Miroslav Ševčík neporušil etický kodex VŠE23.05.23 13:18 Česká republika 1

Chorvatský europoslanec Mislav Kolakusic veřejně prohlašuje WHO za TERORISTICKOU organizaci23.05.23 12:10 Chorvatsko 1

USA plánují dodat zbraně za 500miliónů USD na Taiwan21.05.23 17:51 Tchaj-wan 2

Kudy z krize21.05.23 09:57 Česká republika 0

Když se český prezident paktuje s baderovci20.05.23 19:19 Česká republika 1

Vlastimil Tlustý vytáhl čísla 20.05.23 16:51 Česká republika 0

Není voják jako voják. 18.05.23 21:56 Neurčeno 1

Armáda cvičila odvody18.05.23 13:31 Česká republika 2

Díky, státe!18.05.23 11:54 Česká republika 1

Ministryně obrany Jana Černochová poletí o víkendu do USA17.05.23 18:56 Česká republika 1

Klaus Schwab ve 20ti minutách. TV dokument „Co je Great Reset?“ jako pomůcka pro nevěřící17.05.23 18:47 Neurčeno 5

Jediná reklama s transgenderem způsobila propad prodejů o 20%16.05.23 07:39 USA 1

Měnové kurzy

USD
22,06 Kč
Euro
23,66 Kč
Libra
27,24 Kč
Kanadský dolar
16,21 Kč
Australský dolar
14,38 Kč
Švýcarský frank
24,34 Kč
100 japonských jenů
15,69 Kč
Čínský juan
3,12 Kč
Polský zloty
5,22 Kč
100 maď. forintů
6,37 Kč
Ukrajinská hřivna
0,60 Kč
100 rublů
27,93 Kč
1 unce (31,1g) zlata
42 951,14 Kč
1 unce stříbra
514,60 Kč
Bitcoin
603 612,24 Kč

Poslední aktualizace: 28.5.2023 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 360