Sérum nebo dryák?
Odpověď mnoha vědeckých studiích, uveřejněných v renomovaných lékařských publikacích jako je například britský Lancet, se kloní k druhé možnosti. Proto nepřekvapuje, že vymiškovaný tisk a televize je přešly mlčením, takže většina lékařů, zdravotního personálu a zejména vedoucích pracovníků v nemocnicích o nich nic neví.
Přitom otázka dát se píchnout nebo ne je letos obzvláště ošemetná, protože na jižní polokouli nebyla chřipka, takže nemáme žádné vzorky chřipkových virů, sbíraných obvykle šest měsíců dopředu, aby se z nich vyrobily očkovací látky pro severní polokouli.
Tudíž vakcíny z těch tří nebo čtyř virových kmenů, které farmaceutické koncerny zvolily pro naše chřipkové sérum, s největší pravděpodobností nepřinesou uživatelům žádný prospěch.
Na rovinu a bez ubrousku: letošní vakcína je dryák, předražený i kdyby jej dávali zdarma, protože je riskantní a může být i životu nebezpečný.
„Není žádný důkaz, že by nějaká vakcína proti chřipce byla účinná, tj. zabránila nebo zmírnila útok onemocnění tohoto druhu. Výrobci protichřipkových vakcín to vědí a přesto je stále prodávají.“
Dr. Anthony Morris, bývalý Hlavní kontrolor vakcín a virolog amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA).
Eticky vzato, všichni, kdo každoročně doporučují a umožňují očkování proti chřipce, které je téměř všeobecně k ničemu, by neměli letos předepisovat, prodávat a píchat vakcíny, a vysvětlit lidem proč.
Jenže v našem reálném světě etické chování je luxus a staromilství. Takže páni doktoři, lékárníci , zdravotníci a milí spoluobčané dobře uděláte, když se seznámíte alespoň s následujícími základními poznatky.
Lidé očkovaní proti chřipce mají o 36 procent zvýšené riziko, že podlehnou nákaze Covidu.
Není žádný důkaz, že by vakcína zabrala proti chřipkové infekci. Navíc u dětí podstatně zvýšila výskyt akutních dýchacích onemocnění.
Chřipkové vakcíny způsobují kardiovaskulární změny, které jsou varováním zvýšeného nebezpečí srdeční zástavy a mozkové mrtvice.
Škodlivé vedlejší účinky očkování proti chřipce jsou hlavní příčinou žádostí o kompensaci v Americe.
„S očkováním proti chřipce je to jako s posledním pomazáním,“ říkával můj dlouholetý felčar Dr. Chavez, než mě píchnul, „když nepomůže, neuškodí.“
Možná tehdy to byla pravda, ale zcela určitě ne dnes po tom všem, co o vakcíně proti chřipce proniklo na veřejnost. Rozhodnutí nechat se píchnout nebo ne je privilej každého jednoho z nás, které bychom udělat po zralém uvážení a poradě s rodinným lékařem, od toho tu je a za to ho platíte. Můžete mu posunout k osvěžení znalostí seznam a znění klíčových studií, jež sestavil a zveřejnil Dr. Gary Kohls* pod titulem Osmnáct důvodů, proč bychom se letos neměli dát očkovat.