Konečný úpadek USA
Překvapivé doznání prezidenta Trumpa ohledně koronavirové pandemie, že se situace spíše zhoršuje, než zlepšuje, bychom mohli uplatnit i na obecné podmínky americké politiky. Za současných okolností se může pouze zhoršovat.
Je to proto, že neexistuje způsob, jak vyřešit hluboko zakořeněné problémy v americkém systému v převažujícím dvoustranném rámci.
Demokraté se velmi mýlí, když za všechny strasti Spojených států obviňují Trumpa a republikány. Představa, že se Amerika může vrátit k nějaké domnělé normálnosti, pokud bude Joe Biden v listopadu zvolen do Bílého domu, je čirou fantazií.
Stejně tak se mýlí republikáni, když svalují veškerou vinu na demokraty za to, že zničili sociální uspořádání. Trump společně s republikány v Kongresu a v pravicových médiích přisuzují veškerou vlnu protestů a pouličního násilí na vrub „radikálně levicových demokratů“. To je jen absurdní popírání toho, jak hluboce zakořeněné problémy v USA existují - od chudoby, policejní brutality až po rasovou diskriminaci. Rovněž představa o „radikálně levicových demokratech“ svědčí o naprosto chybném označení.
Je to proto, že americký systém je zásadně narušen. To je dědictví systému dvou stran, přičemž obě strany otrocky posluhují a jsou ovládány korporátní mocí Wall Street, velkými firmami a vojensko-průmyslovým komplexem. Pravicový a levicový jsou jen povrchní a bezvýznamná americká politická adjektiva. Obě jsou centrálně korporátní nástroje.
Obě strany, Republikánská a Demokratická, jsou jen dvě strany téže mince. Tou mincí je korporátní moc. USA nejsou žádnou demokracií v praxi. Volební cyklus je jen chiméra „demokratických práv“ uprostřed plutokracie.
Představa o nezvolení jedné strany a její nahrazení tou druhou za účelem manifestování smysluplných změn je jen zbožné přání.
Obě strany - ať už ovládají exekutivu v Bílém domě nebo legislativu v Kongresu - vedou nekonečné zámořské války a napadají jiné státy, zatímco vnitrostátně obě strany dohlížejí na masivní a vytrvalé ožebračování většiny pracujících Američanů kvůli nemravnému obohacování vládnoucí elity. To je základní funkce amerického kapitalismu a jeho imperialistického zastrašování. Ani jedna z těchto dvou stran neprojevila žádnou vůli ani snahu postavit se na odpor proti této základní funkci.
Bývalý demokratický prezident Barack Obama vychvaloval „naději a změnu“, avšak nic takového nepřinesl. Dohlížel na další války, bombardování a zabíjení v zahraničí.
Republikánský individualista Donald Trump slíbil, že „vyčistí bažinu“ a ukončí „nekonečné války“, avšak nic takového neudělal.
Nic se nezmění v systému dvou stran, které definují americkou politiku, protože duopol je navržen tak, aby zajistil, že k žádné změně nedojde.
Americký korporátní kapitalismus a jeho oligarchie je entita, zaměřená na válku. Ze samotné podstaty plynoucí nespravedlnost systému, od genocidních základů po současnou snahu o globální nadvládu, vyžaduje, aby násilí a válka byly stálé průvodní jevy. Republikáni nebo demokraté tento zakořeněný stav nezmění. Pouze to provádějí s různou mírou důrazu.
V současnosti dochází k tomu, že Trumpova administrativa bezohledně stupňuje napětí s Čínou. Téměř s jistotou lze říci, že Washington se snaží Čínu izolovat kvůli jejím globálním ambicím pod řadou záminek, od koronavirové pandemie až po obvinění ze špionáže, což zároveň slouží k odvrácení pozornosti americké veřejnosti od obrovských vnitrostátních selhání jako roztříštěné společnosti.
Ale demokratický soupeř Joe Biden nenabízí nic jiného. Také se zapojuje do nesmyslných a hloupých provokací s Čínou a snaží se Trumpa překonat v tom, kdo z nich bude vůči Pekingu útočnější a agresivnější.
Biden se také chová jako rádoby nový šerif v Bílém domě, slibuje, že bude tvrdý vůči Rusku kvůli údajnému vměšování do americké politiky. Tato póza je prázdná a zbytečná. Mezitím Trump tvrdí, že „nikdo není na Rusko tvrdší“, než on. A tak jen padáme příslovečnou králičí norou, a nikdy se z ní nedostaneme ven.
Obě strany hrají hru na zahraničního strašáka, což je jejich způsob, jak ospravedlnit americký imperialismus ve službách korporátního kapitalismu.
To je také důvod, proč se nikdy nic nezmění kvůli pokroku a ve prospěch obyčejných Američanů nebo zbytku světa, který musí znovu a znovu snášet americkou agresi.
Je třeba změnit celé paradigma americké politiky. Systém dvou stran je zastaralý a překonaný. Národ musí zajišťovat politické zastoupení, a hájit a rozvíjet tak zájmy většiny pracujícího lidu. To vyžaduje přímé zpochybení a napadení korporátní moci Wall Street, velkých korporací a jejich médií a vojensko-průmyslového komplexu.
Stručně řečeno, s americkým kapitalismem prostě musíme počítat. Může být radikálně reformován? Nebo musí být odstraněn a zcela nahrazen skutečnou demokracií? To je na americkém lidu, aby si určil svá práva. Avšak jedna věc je jistá. Za současného zkorumpovaného duopolu neexistují žádná řešení, vedoucí k pokroku. V současnosti je Amerika v konečném úpadku.
A abychom nezapomněli
Joe Biden byl jedním z architektů války v IrákuThe Terminal Decline Of USA vyšel 24.7.2020 na ICH. Překlad v ceně 317 Kč Zvědavec.