Itálie: virově-ekonomická krize může přerůst ve virově-politickou
Nespokojenost obyvatelstva zostří boj o moc
1.6.2020 Komentáře Témata: Krize, Itálie, Covid teror 859 slov
V Itálii jsou ukazatele úmrtnosti na koronavirus stále vysoké, ale už jsou v provozu obchody s nejrůznějším zbožím, kadeřnictví, salóny krásy, kavárny, bary, pizzerie a restaurace. Od 3. června se otevřou hranice a od 15. června divadla a kina.
Rána to však byla silná. Země se z epidemie dostává s rekordním pádem HDP o 9,6 % (podle odhadu). Vláda vyčlenila v posledních měsících 25 mld. eur na podporu občanů a obchodu a schválila nový balíček opatření, která mají poskytnout navíc 155 mld. eur na záchranu výroby. Problémy však neodchází. Velký počet Italů, kteří byli zaměstnáni v turistickém odvětví a zůstali bez práce, jsou nuceni přivydělávat si podomním obchodem nebo sběrem ovoce a zeleniny namísto sezónních pracovníků z Rumunska, Ukrajiny, Maroka, Polska. Prudce poklesl italský export.
„Fakta svědčí o tom, že se nacházíme ve výjimečné situaci“ – říká předseda vlády a ministr Giuseppe Conte. Vláda slibuje vynaložit „maximální úsilí, aby zachránila každé pracovní místo“. Ale jak to udělat?
Samotného Giuseppe Conte a vládnoucí koalici obviňují za neschopnost efektivně řešit složité problémy, které sužují zemi. Podle údajů La Stampa důvěra v italské politiky klesla o 4,6 % a 7 z 10 Italů se obává sociálních nepokojů…
Nespokojenost obyvatelstva zostří boj o moc. Bylo schváleno rozhodnutí uskutečnit 26. května v senátu hlasování k otázce vydání sankcí na začátek soudního vyšetřování lídra největší politické opoziční strany „Liga“ Mattea Salviniho. Populární politik byl nařčen za „únos lidí“, když nechtěl během své funkce ministra vnitra do italského přístavu vpustit lodě s nelegálními migranty. Podle novin La Verita vypadá útok na Salviniho jako spiknutí. Byl zveřejněn rozhovor dvou prokurátorů, z nichž jeden tvrdí, že Salviniho není za co soudit, nelegální uprchlíky do země nepustil na základě práva; druhý odpovídá, že bývalého ministra je každopádně nutné posadit za mříže.
„A vedoucí hlava státu považuje za normální takový obsah rozhovoru mezi dvěma justičními pracovníky?“ – ptá se pobouřený Salvini prezidenta Itálie. „Já sám jsem spokojen, protože jsem chránil čest, bezpečnost a důstojnost své země… Ale mě znepokojuje, že na mě někdo útočí z politických motivů“.
V případě, že se prokáže jeho vina, hrozí Salvinimu 15 let vězení a zákaz politické aktivity. Přitom Salviniho „Liga“ vede v sociologických průzkumech a sám má velké šance zasednout v čele příští vlády.
Známý italský politik Carlo Nordio označil vznesené obvinění proti Salvinimu za „pokrytectví“. „Není to možné obzvláště poté, co lídr vlády uzavřel ve svých domovech 60 milionů Italů z důvodu koronaviru“, říká Nordio.
Přitom právě nekompromisní boj s masovou nelegální imigrací připravila Salviniho straně cestu k moci na jaře r. 2018, kdy se stal vicepremiérem vlády a ministrem vnitra. Itálie si musela vzít na svá bedra hlavní nápor migrantů proudících do Evropy od pobřeží NATEM zničené Lybie. Žádost o rovnoměrné rozdělení běženců jiným státům Evropské unie v Bruselu nevyslyšeli. Mnozí Italové sdílí Salviniho antimigrantské názory, ale vystoupili proti němu agenti politiky „otevřených dveří“. V září r. 2019 musel opustit vládu a teď ho chtějí odstranit z politického života.
Po Silviu Berlusconim, u kterého bylo v různých obdobích vyšetřováno 32 (!) trestních případů nebyl nikdo z italských politiků aktérem tak dlouhého seznamu soudních přelíčení jako Matteo Salvini. Vyšetřování proti němu bylo vedeno pětkrát. Nevítaný je Salvini také kvůli svým sympatiím k Rusku, pro které ho západní sdělovací prostředky nazývají „přítelem Putina“.
O podkopání popularity „Ligy“ a zabránění jejího návratu k moci usilují i jiným způsobem – organizací společenských hnutí, která odvádějí ze strany část jejích voličů. V minulém roce vzniklo tímto způsobem mládežnické hnutí „Sardinky“, jehož stoupenci začali vycházet do ulic a náměstí… s rybkami v rukou. Potom „rybky“ zmizely stejně nečekaně, jak se objevily. Když panika, vyvolaná virem, začala ochabovat, vzniklo nové hnutí – „Mascherini“ („Masochki). Heslo účastníků tohoto hnutí bylo: „Odejít z Evropy, skoncovat s eurem, dosáhnout měnové suverenity“.
Il Giornale píše, že hnutí „Mascherini“ se zrodilo na sociálních sítích s vlnou „sociálního protestu a nenávisti vůči politikům a k Evropě“. Jeden z jeho zakladatelů Michele Farina založil na Facebooku stránku „Stop Evropě“ a hned na začátku zde uvedl: „Založil jsem tuto skupinu, protože jsem unavený Evropou a eurem. Jestli nebudu mít 100 tisíc podpisů, tak ji zavřu“. Za méně než měsíc měl více než milion podpisů. Přidala se k němu další hnutí ze sítě, která byla složena z drobných prodejců postižených karanténou, řemeslníků a jednotlivých podnikatelů. Zorganizovali několik akcí v různých městech v maskách barev italské vlajky a pořádali akce na náměstích s dodržováním sociálního odstupu. Komentátoři jsou toho názoru, že se zde jedná o nestranně laděná radikální antievropská hesla. Hlavní je, že Masochki a Sardinky se budou snažit pouličními vystoupeními vyvolat sociální protest….
Италия – вирусно-экономический кризис грозит перерасти в вирусно-политический vyšel 24.5.2020 na fondsk.ru. Překlad v ceně 383 Kč Zvědavec.