Město v Bosně: migranti jsou všude
2.12.2019 Komentáře Témata: Invaze kobylek do Evropy 669 slov
Po zásahu tehdejšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze v roce 2017 byla balkánská trasa z velké části uzavřena, takže se migranti začali hromadit na vnější hranici Chorvatska. Zhruba 90% všech migrantů je natěsnáno v jednom městě v Bosně a Hercegovině, které má 61 000 obyvatel, uvedl starosta Šuhret Fazlić .
Podle oficiálních údajů je migrantů asi 10 000. Toto číslo však již nelze brát vážně. Téměř výhradně mužské skupiny imigrantů jsou rozptýleny všude, jak v centru města, tak v okolních oblastech.
Přestože bylo 1 500 z nich převezeno do nouzového zařízení na místě bývalé skládky ve Vučjaku, vzdáleného asi pět kilometrů, panoráma města je stále plné migrantů: na lavičkách v parku, v opuštěných domech, na pěší zóně v centru města, na břehu řeky Una, protékající městem Bihać.
„Jsou všude,“ stěžoval si 20letý bosenský mladík berlínskému týdeníku Junge Freiheit. Minulý rok byl pro město „extrémní“, neboť tisíce migrantů tábořily v Bihači a jeho okolí. A jejich počet letos v létě výrazně vzrostl. Tak moc, že přijímací centrum, které zřídilo město, muselo být uzavřeno kvůli naplněné kapacitě. Centrum se nedokázalo vypořádat s takovým přílivem.
„V každém případě se tady už necítím v bezpečí,“ řekla jedna žena. Její tři přátelé, stojící vedle ní, s tím souhlasili. Mladé ženy jsou každý den vystavovány urážkám a sexuálnímu obtěžování ze strany imigrantů, kteří většinou pocházejí ze Sýrie, Iráku, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. „Většinou to končí znásilněním, ale kvůli studu o tom nikdo nemluví.“
V Německu mezitím vyvolaly rozruch snímky na sociálních sítích, na nichž jsou migranti, přicházející do země. Mnoho afrických uprchlíků, kteří byli do Německa přepraveni letecky, bylo natočeno po příletu na letiště v Kasselu.
Bylo to 154 Somálců, kteří byli dříve ubytováni v uprchlických táborech v Etiopii. Německo loni v prosinci souhlasilo s přesídlením vybraných uprchlíků v souladu s programem EU pro přesídlení. 154 Somálců je jen hrstkou z nich.
Na žádost politika Steffena Kotrého ze strany AfD (Alternativa pro Německo) federální vláda reagovala potvrzením, že Německo souhlasilo s přesídlením až 10 200 migrantů v letech 2018 a 2019, včetně 6 000 z uprchlických táborů v Turecku.
V loňském roce bylo podle německé vlády do Německa přesídleno 2 844 migrantů, do konce října tohoto roku jich bylo 3 617. A bude jich více.
Za přesídlení uprchlíků zaplatilo Německo jen za letošní rok přes 4,5 milionu eur. „Za další vstupy do země, které mají proběhnout do konce roku, bude třeba vynaložit další náklady ve výši přibližně 1 700 000 eur, takže celková částka v rámci přesídlovacího programu za rok 2019 bude dosahovat 6 300 000 eur,“ uvádí se ve zprávě, kterou obdržel Kotré. Jenže Německo obdrží za každého imigranta až 10 000 eur z azylového a migračního fondu EU.
Poslanec ze strany AfD nicméně ostře kritizoval účast federální vlády na přesídlovacím programu. „Hromadné přemísťování lidí, kteří nemají žádné vzdělání nebo jazykové znalosti, letadlem, nelze tolerovat,“ řekl Kotré. Doposud byly zprávy o tom, že vláda přepravuje migranty do země letecky, pokaždé odmítány jako konspirační teorie, dodal politik AfD. „Nyní víme, že jsou tyto zvěsti pravdivé.“
Kromě toho je v Německu zpátky téměř 30 000 deportovaných žadatelů o azyl, informoval německý deník Die Welt. Na základě zprávy federální vlády, kterou si vyžádal poslanec Martin Sichert ze strany AfD, vyplývá, že se do 30. září vrátilo do země 28 224 žadatelů o azyl, kteří od roku 2012 přijížděli do země a později byli deportováni nebo dobrovolně odešli.
Mezitím všichni tito lidé podali novou žádost o azyl. Podle spolkové vlády nelze o důvodech jejich odchodu podat „spolehlivé informace“. Není tedy jasné, zda byli navrátilci deportováni poté, co byla zamítnuta jejich původní žádost, nebo zda odešli s finanční podporou, či bez ní.
Všichni tito žadatelé přerušili během azylového řízení nebo po něm kontakt s úřady, aby mohli například žít v Německu nelegálně nebo odcestovat do jiné země.
Podle federálního ministerstva vnitra se v letech 2015 - 2018 nezdařila polovina všech deportací.
Migrants in Bosnian town ‘are everywhere’ vyšel 8. listopadu 2019 na katehon.com. Překlad v ceně 265 Kč Zvědavec.