Soud EU omezil tranzit plynu přes „Nord Stream“
18.9.2019 Komentáře Témata: Evropská unie, Energetika, Geopolitika 800 slov
Evropský soudní dvůr připravil „Gazprom“ o možnost využívat celkovou kapacitu plynovodu Opal, který plní funkci jedné z pozemních částí plynovodu „Nord Stream“ (čes. Severní proud). Informovalo o tom polské ministerstvo energetiky.
„V záležitosti využívání plynovodu Opal společností „Gazprom“ rozhodl soud EU ve prospěch Polska. Soud zrušil rozhodnutí Evropské komise, které opravňovalo ruský koncern využívat plynovod na 100%“, - uvádí správa energetiky na Twitteru. Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski uvedl prostřednictvím videa, že hlas Polska byl konečně vyslyšen: „Rozhodnutí soudu svědčí o závažnosti obvinění a o účinném působení polských orgánů. Vládám Litvy a Lotyšska vděčím za podporu“.
Na webové stránce samotného soudu EU není rozhodnutí o Opalu prozatím zveřejněno. Podle polské interpretace to znamená, že „Gazprom“ může, stejně jako do r. 2017 jen z poloviny využívat plynovod, procházející přes německé území do České republiky a transportovat 18 mld. m³ za rok místo původních 36 mld. Ostatní kapacity mají být rezervovány pro nezávislé dodavatele, což odpovídá pravidlům Třetího energetického balíčku EU. Pro „Gazprom“ to představuje hrozbu, že nebude moci plnohodnotně využívat plynovod „Nord Stream“ a část plynu určeného pro tranzit do Evropy bude třeba přesměrovat na Ukrajinu. Evropská komise dříve v r. 2016 schválila žádost německého regulátora o přístup ruského holdingu k aukcím 40 % majetku společnosti Opal, který nikdo nevyužíval. Také v tomto případě projevilo Polsko snahu argumentovat proti rozhodnutí Evropské komise, ale soud tyto podněty odmítal.
Rozhodnutí evropského soudu se shodovalo s prohlášením místopředsedy Evropské komise pro energetiku Maroše Šefčoviče v tom, že třístranné jednání o smlouvě na tranzit ruského plynu přes Ukrajinu proběhne 19. září v Bruselu. Při této příležitosti Evropská komise a Ukrajina navrhnou „Gazpromu“ podpis smlouvy na 60 mld. m³ ročně. Dříve ruský holding plánoval přepravovat přes Ukrajinu 10-15 mld. m³ a zdržování spuštění plynovodů „Nord Stream-2“ a evropské větve „Tureckého proudu“ může zvýšit tyto objemy asi na 30 – 40 mld. v horizontu jednoho nebo dvou let. Omezení plynovodu Opal přitom ještě více zvyšuje závislost „Gazpromu“ a EU na Ukrajině. Obzvláště v období topné sezóny. „Naftogaz Ukrajiny“ napsal již na Twitteru, že rozhodnutí soudu v Lucemburku je dobrá zpráva. Rozhodnutí Evropského soudního dvora ohledně plynovodu Opal má zvýšit čerpání plynu přes území Ukrajiny asi o 12,5 mld. m³ za rok, oznámil ředitel polské národní společnosti PGNiG Piotr Woźniak na tiskové konferenci, píše TASS.
Analytik národní společnosti „FINAM“ Alexej Koreněv zastává názor, že akce Polska mají v tomto případě otevřeně diskriminační charakter vůči „Gazpromu“. „Ve skutečnosti rozhodnutí evropského soudu nutí čerpat část ruského plynu skrze ty magistrální směry, které jsou výhodné pro Ukrajinu a Polsko, nikoliv pro ruský plynový gigant. S největší pravděpodobností bude „Gazprom“ zpochybňovat dané rozhodnutí soudu na základě verdiktu Evropské komise a dřívějších dohod“ – říká analytik.
„Vzhledem k otevřeně protiruským postojům většiny evropských politiků a obavám, že dominování ruského plynu na evropském trhu posílí postavení „Gazpromu“ a že povede ke zvýšení závislosti na dodávkách ruského plynu pro evropské spotřebitele, je pravděpodobné, že ruský plynárenský gigant bude v tomto směru čelit značným obtížím“.
„Soud zrušil rozhodnutí Evropské komise schválit dohodu mezi německým regulačním orgánem, operátorem plynovodu „Opal“, „Gazpromem“ a společností „Gazprom Export“ o využívání potrubí. Přičemž tak učinil na základě toho, že Evropská komise nezvážila dopad tohoto rozhodnutí na bezpečnost Polska a tím narušila princip energetické solidarity, - říká zástupce ředitele Fondu národní energetické bezpečnosti (rus. „ФНЭБ“, čes. „FNEB“) Alexej Grivač. -„Evropská komise měla tedy podle soudu v rozhodnutí uvést, že nový režim užívání plynovodu nepůsobí negativně na bezpečnost dodávek plynu do Polska. A následně do všech ostatních členských zemí až po Maltu. To očividně přivádí právní normy na úroveň absurdity“.
Expert tvrdí, že důsledky soudního rozhodnutí nejsou zatím zřejmé. „Plynovod už více než tři roky funguje v plném režimu. A nenese žádné známky negativního působení na bezpečnost Polska nebo kteréhokoliv jiného člena Evropské unie. Jeho vlivy jsou jen pozitivní. Proto z formálního pohledu nic nebrání Evropské komisi schválit znovu dohodu regulačního orgánu s operátorem plynovodu, - říká zástupce ředitele FNEB a dodává: „Druhou věcí je, že se jedná o otázku politiky a jestliže bude třeba jen dočasně omezen provoz plynovodu „Nord Stream“, povede to nejen k růstu cen plynu v Evropě, ale za neurčených podmínek tranzitu přes Ukrajinu také k problémům s dodávkami plynu evropským spotřebitelům“.
Dmitrij Marunič, spolupředseda Fondu energetických strategií se domnívá, že takovým způsobem nelze Rusko přinutit podepsat smlouvu o tranzitu s Ukrajinou a Evropská komise úspěšně zamítne rozhodnutí evropského soudu. „Věřím, že Evropská unie zamítne rozhodnutí soudu a vše se vrátí do původního režimu“, - říká expert. Podle něj Evropská komise neodstoupí od svého rozhodnutí, protože je nezbytné pro samotné spotřebitele plynu v Evropě.
«Опалом» по «Газпрому»: суд ЕС ограничил транзит газа по «Северному потоку» vyšel 10. zíří 2019 na eadaily.com. Překlad v ceně 335 Kč Zvědavec.