Ztrácí FED kontrolu nad cenou zlata? Manipulace s měnovým trhem
14.8.2019 Komentáře Témata: Finance, peníze, Ekonomika, Zlato 694 slov
Po letech stagnace prostřednictvím řízeného prodeje nakrátko (short selling), jak na webu globalresearch.ca popisují Roberts a Kranzler, se cena zlata v poslední době prudce vyšplhala nahoru a dnes ráno dosáhla hodnoty 1 510 dolarů. Cena zlata stále roste i přes pokračující praktiky dumpingu velkých objemů nekrytých (naked) kontraktů na trhu futures. Cena zlata je stlačována, ale rychle se zotaví a jde nahoru. V tuto chvíli nemám žádné vysvětlení ohledně tohoto nového vlivu, který je mocnější, než short selling, jenž se používá k regulaci ceny zlata.
Různé centrální banky přeměňují své dolarové rezervy na zlato, což snižuje poptávku po dolarech a zvyšuje poptávku po zlatě. Stávající zásoby zlata, které jsou k dispozici pro plnění objednávek, jsou vyčerpávány, a nová těžební produkce nedrží krok s růstem poptávky. To je možné vysvětlení pro růst ceny zlata.
Během mnoha let kvantitativního uvolňování chránily směnnou hodnotu dolaru centrální banky Japonska, Británie a EU, které zároveň tiskly peníze, aby zajistily, že jejich měny nezvýší svou hodnotu vzhledem k dolaru. Federální rezervní systém musí chránit směnnou hodnotu dolaru, aby nadále plnil svou roli jako světová rezervní měna, v níž se provádějí mezinárodní transakce. Pokud dolar ztratí tuto roli, USA přijdou o schopnost platit své účty pomocí tištění dolarů. Pokles hodnoty dolaru vůči ostatním zemím by způsobil útěk od dolaru k rostoucím měnám. Ke katastrofě dojde rychle na základě zvyšování nabídky měny, kterou centrální banky nejsou ochotny držet.
Jeden problém zůstal. Dolar se vůči zlatu znehodnocoval. Pro stabilizaci hodnoty dolaru byla nutná, i když nedostačující, manipulace s měnovým trhem. Trh se zlatem musel být také zmanipulován. Aby se zastavilo znehodnocení dolaru, nekrytý short selling se používá k umělému zvyšování nabídky papírového zlata za účelem stlačení ceny. Na rozdíl od obyčejných akcií nemusí být zlaté cenné papíry kryty. Tím se mění trh se zlatými futures, který tvoří ceny, na papírový trh, kde jsou smlouvy zaplaceny primárně v hotovosti a nikoli převzetím zlata. Účastníci proto mohou zvýšit nabídku papírového zlata, obchodovaného na trhu futures, pomocí natištění nových kontraktů. Když je na trhu náhle prodáváno za dumpingové ceny velké množství kontraktů, náhlý nárůst nabídky papírového zlata sníží cenu. To fungovalo až dodnes.
Pokud začne útěk od dolaru, bude pro Federální rezervní systém obtížné přizpůsobit se rostoucímu deficitu amerického rozpočtu a pokračovat ve své politice snižování úrokových sazeb. S tím, že centrální banky přecházejí v rámci svých rezerv z dolaru (americké státní dluhopisy a směnky) na zlato, poptávka po americkém vládním dluhu neudrží krok s nabídkou. Nabídka se bude zvyšovat kvůli deficitu amerického rozpočtu ve výši 1,5 bilionu dolarů. Federální rezervní systém se bude muset zabývat zásadním rozdílem mezi částkou nového dluhu, který má být vystaven, a částkou, kterou lze prodat pomocí nákupu tohoto rozdílu. Jinými slovy, Fed vytiskne více peněz, za něž si koupí neprodanou část nového dluhu.
Vytváření dalších dolarů, když dolar zažívá tlak, vyvíjí na dolar větší nátlak. Aby byl dolar ochráněn, tj. aby byl opět atraktivní pro investory a centrální banky, musel by Federální rezervní systém podstatně zvýšit úrokové sazby. Pokud by americká ekonomika byla v recesi nebo by se pohybovala směrem k recesi, náklady na zvyšování úrokových sazeb by byly z hlediska nezaměstnanosti vysoké.
V souvislosti s rostoucí cenou zlata, kdo by chtěl držet dluh, denominovaný v měně, která se rychle znehodnocuje, když jsou úrokové sazby nízké, nulové nebo záporné?
Možná, že Federální rezervní systém nemá povědomí o hrozící krizi, kterou si pro sebe vytvořil. Na druhou stranu Federální rezervní systém reaguje na elitu, která se chce zbavit Trumpa. Jedním ze způsobů, jak zabránit jeho znovuzvolení, je připsat zhroucení ekonomiky na vrub Trumpovi.
Is the Federal Reserve Losing Control of the Gold Price? Rigging the Currency Market vyšel 8. srpna 2019 na Global Research. Překlad v ceně 251 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
V dubnu proběhla na ruských zdrojích (Chazin) zpráva, že Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) rozhodla počátkem roku o zařazení zlata zpět do první kategorie rezerv. Původně bylo zlato ve třetí kategorii. Jedná se o tzv. Basilej III. ProtiProud nechal Chazinův článek přeložit a uveřejnil to v dubnu t.r. Zmínily to také některé české investiční servery. Takže to, co se děje s cenou zlata, je očekávané. Nehledal bych v tom bůhví jakou složitost.