Nebývalá ztráta vlivu východní Evropy v EU

O příčinách rozdílnosti dvou Evrop – staré a nové

Dmitrij Minin

19.7.2019 Komentáře Témata: Evropská unie 1281 slov

Sebeúctu východoevropských členů Evropské unie bolestivě zasáhla dvě popíchnutí jejich západních partnerů, která vypovídají o podstatných názorových rozdílech a dokonce snad i o systémové krizi ve vztazích mezi východní a západní částí EU. Nejprve při hlasování o otázce návratu Ruska do Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) „stará Evropa“ (Německo, Francie) jednoduše přehlédla proti tomu protestující „novou Evropu“. Ještě větší šok následoval při výběru nových členů řídících orgánů EU. Poprvé od rozšíření unie nebyl do jejích vrcholných orgánů zvolen žádný kandidát z východní Evropy.

[Premiéři M...]
Premiéři Morawiecki, Orbán, Pellegrini a předseda EU, Donald Tusk byli zklamáni novým složením nejvyšších orgánů EU

Nelze však tvrdit, že by mezi zástupci východoevropských zemí chyběly silné politické osobnosti. Více než vhodní kandidáti zde byli, ale jak píšou odborníci, byli „hrubě a jako názorný příklad“ ignorováni.

V předvečer voleb byl zvažován jako kandidát na post předsedy Evropského parlamentu bývalý premiér Bulharska, pocházející z ukrajinského Chersonu, Sergej Stanišev, prezident Strany evropských socialistů. Některá média dokonce zveřejnila informaci, že byl zvolen. Stanišev se však nakonec odmítl zúčastnit volební soutěže, protože byl přesvědčen, že nemá žádnou šanci na výhru.

[Neúspěšný ...]
Neúspěšný předseda Europarlamentu, Sergej Stanišev

Bulharští politologové konstatovali, že východní Evropa utrpěla katastrofickou ztrátu vlivu v EU a poukázali na to, že tento stav zapříčinila jednak arogance západu a jednak i vlády východoevropských zemí. Bulharský tisk píše, že země východní Evropy byly od samého začátku vstupu do EU zaměstnány nikoliv evropskými záležitostmi, ale „držbou svých feudálních panství, získáváním dotací z evropských fondů“ a tím, aby „je nikdo nevyrušil“.

Prezidentka Litvy, Dalia Grybauskaite si činila velké naděje, že se probojuje na post předsedkyně Evropské komise zároveň s uplynutím jejího funkčního období prezidentky Litvy. O této možnosti psala už v roce 2013 informační agentura Reuters. Grybauskaite se snažila získat tuto funkci až do samého konce tím, že rozvinula v Bruselu horlivou aktivitu. Její kandidatura však nebyla vůbec zvažována. Hrdá žena svoji prohru nijak nekomentovala. Místo ní to učinil premiér Litvy, Saulius Skvernelis, který „vyjádřil lítost“ nad tím, že „žádný politik ze střední nebo východní Evropy nezískal v EU důležitou funkci“.

[Marné úsil...]
Marné úsilí D. Gribauskajte v Bruselu

Litevský filozof a profesor politologie A. Jokubaitis, který analyzoval pozici svých krajanů v EU, konstatoval, že Litevci postrádají jak vůli, tak i cíl, jednoduše jen „pozorují, co se s nimi děje“.

Na uplynulém summitu EU soustředila východní Evropa prostřednictvím Visegrádské čtyřky veškeré své politické úsilí na znemožnění obsazení pozice předsedy Evropské komise holandským socialistou Fransem Timmermansem. Toto je však limit této skupiny zemí. Svého zástupce do vrcholných pozic už neprosadily. Podstata věci nespočívá jen v tom, že při rozdělování křesel byla dána přednost staré Evropě, ale i v tom, že nově zvolení vůdci EU se staví kriticky k východoevropským zemím.

[Ch. Lagard...]
Ch. Lagarde, J. Borrell, D. M. Sassoli, U. von der Leyen, Ch. Michel

Francouzka Christine Lagarde – nová předsedkyně Evropské centrální banky (ECB) je známá z předešlého působení na pozici výkonné ředitelky Mezinárodní měnového fondu (MMF) svým přísným přístupem k poskytování úvěrů. Obvykle je spojuje s požadavkem dodržení velmi tvrdých fiskálních (rozpočtových) podmínek, což je pro východní Evropu vážný problém.

Španělský socialista Josep Borrell, který byl zvolen do funkce vysokého představitele EU pro zahraniční politiku, se proslavil tím, že je oponentem katalánského separatismu a kategoricky odmítá uznat nezávislost Kosova. Jestliže bude pokračovat v této linii, pak v balkánském křídle EU vznikne nepříznivá situace pro ty země východní Evropy, které uznaly Kosovo jako samostatný stát.

Italský socialista David Sassoli, který bude vykonávat funkci prezidenta Evropského parlamentu, neskrývá svůj nepřátelský postoj k evropské „nové pravici“, která je aktivní zejména ve východní Evropě, například v Maďarsku a v Polsku. Kriticky se staví k celému tomuto regionu.

Nová předsedkyně Evropské komise, Němka Ursula von der Leyen bývá obvykle oceňována za svoji tvrdou pozici ve vztahu k Rusku. Nelze však opominout i to, že je zastánkyní nezávislosti EU ve vztahu k USA. Ty východoevropské země, které jsou svojí politikou těsně spojeny s Washingtonem, nebudou pravděpodobně jejími oblíbenci. Stačí jen připomenout, že von der Leyen byla proti dodávkám zbraní z Evropy na Ukrajinu.

Belgičan Charles Michel, vnímaný jako tvůrce Francie, bude ve funkci předsedy Evropské rady podle všeho prosazovat dominanci německo-francouzského svazku v EU, a to i na úkor zájmů východní Evropy.

V čem tkví příčiny tohoto trvalého odmítání východní Evropy zakládajícími zeměmi EU?

Hlavním důvodem je nadcházející brexit, který má negativní důsledky pro jednotu EU, což nejvíce zasáhlo zakládající země tohoto společenství. Na samém počátku brexitu předpověděli američtí analytikové, že bez Velké Británie se Evropská unie stane francouzsko-německým podnikem, ve kterém bude dominovat Německo a všechny ostatní menší státy zůstanou uvězněny mezi ním a Francií. A to se právě nyní děje. Berlín a Paříž se teď domnívají, že nejdůležitější je řešit problém posílení kontroly nad takovými státy EU, u kterých hrozí, že budou následovat britský vzor a v důsledku toho zničí unii. Východní Evropa a její zástupci jsou vnímáni jako její nejslabší článek, protože na mnoha místech je už možné pozorovat nálady shodné s britskými.

Nedůvěra staré Evropy k nové je do značné míry také důsledkem rostoucích rozporů mezi EU a Amerikou Donalda Trumpa. Východoevropské země, zejména Polsko, Rumunsko a všechny pobaltské státy jsou v Bruselu považovány za trojského koně USA v Evropě. Aby se ochránila před destruktivním vlivem Washingtonu, je EU nucena omezovat lobbistické možnosti jeho stoupenců.

V jádru EU také roste podráždění způsobené neustálým vtahováním této organizace do konfliktů s Ruskem, ve kterých se angažuje mnoho východoevropských zemí, poháněných historicky zapříčiněným odporem nebo touhou po odplatě. Je snadné představit si, kam by byla schopna dovést vztahy s Moskvou rusofobka Grybauskaite, kdyby jí byla svěřena funkce předsedkyně Evropské komise.

Avšak nejzákladnější příčinou rozporu mezi „dvěma Evropami“ jsou ekonomické rozdíly, které lze jen těžko překonat. Vzhledem k rozpočtovým problémům, které vznikly v důsledku odmítnutí Anglie zaplatit dluhy napáchané brexitem, přistoupila EU k výraznému snížení dotací a financování projektů infrastruktury východoevropských členům EU. V rozpočtovém období 2021-2027 nejsou tyto výdaje vůbec plánovány. Předpokládá se, že v důsledku tohoto kroku poklesne HDP těchto zemí v průměru o 25 %. Je snadné pochopit, jak tohle dopadne. Je pochopitelné i to, proč země staré Evropy mají potřebu nasadit krátkou uzdu svým východním sousedům. Ale bude mít pak ještě smysl další setrvání východoevropských zemí v EU?

Небывалая потеря влияния Восточной Европы в Евросоюзе vyšel 16. července 2019 na fondsk.ru. Překlad v ceně 489 Kč Zvědavec.

Poznámky

* Extremistické a teroristické organizace zakázané v Ruské federaci: „Pravý sektor“, „Azov“, „Ukrajinská povstalecká armáda“ (UPA), „Islámský stát“ (IG, ISIL, DAEŠ), Jabhat Fath ash-sham, “ Jabhat al-Nusra "," Al-Kajda "," UNA-UNSO "," Taliban "," Muslimské bratrstvo "," Mejlis Krymských Tatarů "," Hizb ut-Tahrir "," Emirát Kavkazu "," Nurdzhular "," Tablighi Jamaat "," Lashkar-I Taiba ”,“ Islámská strana Turkestán ”,“ Islámské hnutí Uzbekistánu ”,“ Jund popel-Sham ”,“ Aum Shinrikyo ”,“ bratrstvo ”Korčinského,“ Trojzubec. Stepana Bandery "," Organizace ukrajinských nacionalistů "(OUN), C14.

** Hlas Ameriky, Ideal, Realia, Kavkaz Realia, Krym Realia, televizní kanál Současnost, Tatarsko-Baškirská služba Rádio Svoboda (Azatliq Radiosi), Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (PCE / PC), Sibiřské události"- média, provozovaná zahraniční agenturou rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti Ruské federace.

*** Národní nadace pro podporu demokracie (The National Endowment for Democracy), Institut otevřené společnosti Fond spolupráce (OSI Assistance Foundation), Nadace otevřené společnosti (Open Society Foundation), Národní demokratický institut pro mezinárodní záležitosti (National Democratic Institute for International Affairs), Korporace „Mezinárodní republikánský institut“ (International Republican Institute Corporation), občanské hnutí Open Russia, Open Russia (sociální síť „Open Russia“) (Velká Británie), OR („Open Russia“) (Velká Británie) (od 11/08/2018 - ŘÍZENÍ PROJEKTU LIDSKÝCH PRÁV), Německý Marshallův fond Spojených států (GMF) - organizace, jejichž aktivity jsou považovány za nežádoucí v Ruské federaci rozhodnutím Úřadu generálního prokurátora.

Známka 1.3 (hodnotilo 61)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Novoroční projev prezidenta ČR pod ukrajinskou zástavou02.01.25 08:34 Česká republika 0

Nedopustíme, abyste měli demokracii, vy svině. Protože my chceme víc. Fiala opět promluvil.01.01.25 17:26 Česká republika 0

Al-Džulání, vůdce HTS, která svrhla syrského prezidenta, je Žid01.01.25 16:44 Sýrie 1

Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu01.01.25 10:31 Ukrajina 0

Vedoucí názorové sekce Die Welt neunesla Muskův jiný názor a dala výpověď01.01.25 09:25 Německo 2

800 000 řidičů sledováno vlastním autem a ještě k tomu sledovaná data byla veřejně přístupná31.12.24 10:53 Neurčeno 1

Vstříc institucionalizované debilitě: Konec biflování a angličtina od první třídy, schválilo ministerstvo30.12.24 20:12 Česká republika 1

Následky zatčení Pavla Durova - EU fašisté začali blokovat už i nepohodlné telegramové kanály30.12.24 20:15 Evropská unie 1

Norští námořníci odmítli zachránit ruské kolegy z potápějící se lodi Ursa Major27.12.24 18:25 Norsko 4

The Time - Netanjahu byl nominovaný na osobnost roku27.12.24 18:41 Izrael 0

Rusko je opět největší dovozce ropy a zemního plynu do Česka26.12.24 17:32 Česká republika 1

Letadlo v Kazachstánu sestřelila ruská raketa, ukazuje prvotní vyšetřování podle Euronews26.12.24 17:19 Kazakhstan 2

"Spravedlivá krádež" zmrazených ruských aktiv se promění v půjčku26.12.24 10:44 USA 0

Velký návrat ruského plynu25.12.24 08:07 Česká republika 0

Titanic - Trailer k nejdražšímu českému filmu v historii. Natočeno podle skutečné události24.12.24 18:44 Česká republika 0

Zelenskyj se snaží poštvat na Fica policii a tajné služby. V jeho vlastní zemi24.12.24 18:28 Slovensko 0

Opilý Ukrajinec za volantem nadává Čechům23.12.24 19:10 Česká republika 0

Oběti střelby rektor uctil v čepici zbrojařů. Lidé chtějí jeho rezignaci 23.12.24 13:02 Česká republika 1

Fialova vláda znevýhodnila české důchodce před Ukrajinci23.12.24 12:50 Česká republika 0

Putin přijal v Kremlu Fica22.12.24 20:19 Rusko 2

Měnové kurzy

USD
24,34 Kč
Euro
25,19 Kč
Libra
30,46 Kč
Kanadský dolar
16,91 Kč
Australský dolar
15,05 Kč
Švýcarský frank
26,82 Kč
100 japonských jenů
15,47 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,89 Kč
100 maď. forintů
6,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,58 Kč
100 rublů
21,40 Kč
1 unce (31,1g) zlata
63 889,05 Kč
1 unce stříbra
702,20 Kč
Bitcoin
2 290 981,89 Kč

Poslední aktualizace: 1.1.2025 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 339