USA porušily pravidla hry v bankovním světě

„Pekelné sankce“ USA – na mušce je ruský bankovní systém

22.4.2019 Komentáře Témata: USA, Ekonomika, Rusko, Válka o dolar 1210 slov

27. února Kongres Spojených států amerických zveřejnil podrobnosti zákona o sankcích proti Rusku, známého jako DASKAA (Defending American Security from Kremlin Aggression Act – zákon na ochranu Ameriky před agresí Kremlu). Některé ze sankcí DASKAA proti Rusku jsou hodnoceny jako velmi tvrdé, dokument v Americe dostal přezdívku „pekelné sankce“.

Tyto sankce směřují dvěma směry – k zákazu figurování ruského státního dluhu na světových finančních trzích a k omezení investic do energetiky (prakticky k úplnému zákazu investic do energetických projektů na území Ruska a k omezení projektů, na kterých se účastní ruské společnosti mimo Ruskou federaci). Dalším předmětem sankcí DASKAA jsou ruské banky. Seznam bank musí určit Donald Trump. V první verzi zákona byl uveden seznam 8 státních bank v čele se Sberbank a VTB, ale později bylo od konkrétního soupisu upuštěno.

Dříve bylo alespoň známo, které ruské banky jsou předmětem sankcí a které ne. Ještě v roce 2014 byly na seznamu sankcí banky „Rossija“, Sobinbank, InvestCapitalBank, SMP Bank. O něco později byly uloženy sankce vůči bankám VEB, VTB, Sberbank, Rosselkhozbank, Gazprombank, bance „Moskva“. Později se na černý seznam fyzických osob z Ruské federace začali dostávat jednotliví bankéři. Nakonec byl v minulém roce zveřejněn „kremelský seznam“, kde se mezi 210 posuzovanými osobami vyskytoval značný počet bankéřů.

Ruská banka, jejíž majitel nebo manažer byl na černé listině, sice formálně nepodléhala sankcím, ale spadala do rizikové zóny. Avšak zůstávala skupina ruských bank, která byla formálně mimo tuto zónu a banky, které spadaly pod sankce, v nich mohly otevírat korespondenční účty v cizích měnách. Nová verze DASKAA se zaměřuje na destrukci vnitřního ruského systému korespondenčních účtů. Podle koncepce DASKAA zůstanou mimo podezření Washingtonu pouze banky, které hrají na straně USA.

Něco v tomto smyslu dělal Washington i dříve. V roce 2010 byl v USA přijat zákon FATCA (zákon o daňové evidenci zahraničních účtů). Je to zákon s exteritoriální účinností, vyžadující od bank všech zemí světa informace o fyzických a právnických osobách, které jsou daňovými poplatníky USA. Ruské banky tyto informace poskytují přímo Daňové službě USA. Při jakémkoliv porušení zákona FATCA hrozí ruským bankám sankce ze strany Washingtonu, od pokut až po úplné zablokování transakcí a účtů. Zákon DASKAA byl koncipován jako druhý „obojek“ pro ruské banky.

Čím tedy vyhrožuje DASKAA ruským bankám? Minimálně zablokováním všech transakcí v amerických dolarech (USD), které určitě projdou americkým bankovním systémem, to znamená, že jsou pod kontrolou americké finanční špionážní služby. V nejhorším případě se může Washington pokusit zablokovat operace ruských bank v jakýchkoli cizích měnách, které projdou systémem SWIFT. K tomu patří i zmrazování a zabavování zahraničních aktiv ruských bank, jestliže taková vlastní a jestliže spadají pod jurisdikce, kontrolované Washingtonem.

Rizika uplatnění DASKAA se poněkud zmírňují v důsledku cílené dedolarizace ruského bankovního systému. Podle údajů Centrální banky Ruské federace a podle stavu z 1. února letošního roku aktiva bank v cizí měně klesla o 4,9 % ve srovnání se stavem z 1. února minulého roku. Pasiva ruských bank v cizí měně rovněž za rok klesla o 4,6 %. Avšak dosud byla měnová soustava v aktivitách ruských bank významná: aktiva (především v dolarech a eurech) tvoří (1. února letošního roku) 309, 5 miliard dolarů (přibližně 22% všech aktiv) a pasiva – 310,9 miliard dolarů (přibližně 12 % všech pasiv).

Proces dedolarizace ruského bankovního systému je třeba výrazně urychlit. Mimochodem, od 29. března 2019 vstoupilo v platnost „zlaté pravidlo“ Basel III (mezinárodní standardy pro banky), které umožňuje evidovat zlato v rozvahách úvěrových institucí ve výši 100% jeho tržní ceny (dosud to bylo 50%). Fakticky se zlato vrátilo do světa peněz. Nepodléhá ekonomickým sankcím, proto se pro ruské banky stalo východiskem ze situace, způsobené zákonem DASKAA. Mohou provádět dedolarizaci náhradou valuty za zlato.

Aby se předešlo riziku blokování bankovních operací prostřednictvím systému SWIFT, Centrální banka už v roce 2014 zahájila rozvoj alternativního systému SPFS (Financial Reporting System). V roce 2017 Centrální banka oznámila, že SPFS byl spuštěn. Podle údajů Centrální banky se do systému SPFS zapojilo v roce 2018 asi 500 uživatelů, včetně Federálního ministerstva financí a velkých národních korporací – „Gazprom Neft“, „Rosneft“ aj. Zatím však ruské banky preferují systém SWIFT a SPFS považují za „náhradní letiště“ pro případ blokování systémem SWIFT. SPFS se dosud nestal alternativou systému SWIFT, zahraniční partneři se k němu nepřipojili. Teprve nedávno SPFS překročil hranice Ruské federace, první připojení nerezidentů byla provedena, ale vzhledem k tomu, že zákon DASKAA bude schválen do začátku léta, proces internacionalizace SPFS by měl být značně urychlen. V opačném případě se zahraniční obchod Ruské federace může zastavit (hodnota vývozu ve vztahu k HDP se v posledních letech pohybovala v rozmezí 25 – 30 %).

U systému DASKAA existuje ještě jeden zajímavý bankovní aspekt. Patři k němu sankční omezení pro Centrální banku Ruské federace. Centrální banky ve většině států světa mají status „nezávislých institucí“, což jim umožňuje mít velice vysokou imunitu vůči sankčním opatřením a zároveň jsou chráněny od trestního stíhání. Výjimkou jsou centrální banky v Sýrii, Íránu, Libyi, Severní Koreji; také proti nim jsou uplatňovány sankce Washingtonu. Jednak proto, že patří do systému vládních orgánů, a také proto, že tyto centrální banky se pokoušely o celkové vymanění z dolarového systému, což je považováno za přímou výzvu pro „vlastníky peněz“. Např. Centrální banka v Libyi začala dle nařízení M. Gaddafiho včas přecházet z amerického dolaru na euro a připravovala zavedení nové mezinárodní měny – zlatého dináru. V souvislosti se zmíněnými centrálními bankami byla přijata opatření, jako je blokování operací prostřednictvím systému SWIFT (Centrální banka Íránu) a zmrazení zahraničních aktiv (devizových rezerv, uložených v zahraničních bankách).

O záležitosti, týkající se zmrazení mezinárodních aktiv Centrální banky Ruské federace zákon DASKAA neříká nic, ale vyskytuje se v něm taková sankční inovace jako je zákaz vystupování dluhových cenných papírů Centrální banky na světových finančních trzích. Celkem vzato, takové cenné papíry Centrální banka nikdy nevydávala, ale autoři amerického dokumentu se rozhodli do budoucna vyloučit podobnou možnost.

Kromě toho DASKAA zakazuje Centrální bance získávat krátkodobé úvěry v cizích měnách prostřednictvím swapových operací. K těmto operacím Centrální banka Ruské federace přistupovala mnohokrát. Jedno z nejrekordnějších čerpání půjčky bylo zaznamenáno v roce 2009, kdy výše dluhu na swapových transakcích dosáhla 11,9 miliard dolarů. Další vrcholová hodnota byla zaznamenána v roce 2017; za 3. čtvrtletí roku 2017 dovezla Centrální banka do země 8,9 miliard dolarů při využití swapových operací. Z mého pohledu je tento zákaz vážnou výzvou pro Centrální banku Ruska a zachází nad rámec nepsaných pravidel hry.

Přání některých amerických zákonodárců dostat Centrální banku pod přísnou kontrolu se projevuje také ve skutečnosti, že ve fázi přípravy DASKAA byl pro Centrální banku navrhován zákaz podpory komerčních bank, které jsou pod sankcemi. To je šílenství: nutit Centrální banku Ruska podílet se na sankcích Washingtonu proti ruským bankám, na které je povinna dohlížet! V poslední verzi zákona toto opatření chybí.

V každém případě, USA porušily pravidla hry v bankovním světě. Nic jim nebrání, aby to mohly dělat dál. To znamená, že blokování operací Centrální banky systémem SWIFT a zmrazování devizových rezerv Centrální banky Ruské federace je nadále možné.

США разрушили правила игры в банковском мире vyšel 2. dubna 2019 na fondsk.ru. Překlad v ceně 494 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 110)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

24

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc duben přispělo 48 čtenářů částkou 8 400 korun, což je 24 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Green Deal zdražuje vlaky, zboží jde z kolejí na silnice20.04.25 13:45 Česká republika 0

WHO se připravuje na „mamutí neštovice“, hrozí prý světu z arktického permafrostu19.04.25 20:27 Neurčeno 7

Britská vláda a plány čisté nuly: Žádné maso, mléko a sýr do 25 let19.04.25 18:11 Británie 3

Jak z našich daní Brusel dlouhodobě financuje islamizaci Evropy19.04.25 13:34 Evropská unie 3

EU zatím nezakáže dovoz ruského LNG do Evropy, panuje nejistota ohledně alternativ19.04.25 07:05 Evropská unie 0

Šéfka sekce MPSV: V Česku pracuje 155.000 uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny19.04.25 01:00 Česká republika 0

Bloomberg: Plán USA na řešení ukrajinského konfliktu zahrnuje uznání nových ruských území18.04.25 18:53 Ukrajina 0

Královna Ursula a konec národních států. Rychle, tiše a nevratně18.04.25 18:44 Evropská unie 2

Předvolební Rumunsko: Za psaní na internet pokuty až čtvrt milionu18.04.25 13:16 Rumunsko 0

Američané ztrácejí trpělivost. Nebude-li v řádu dní jasný konec války, ukončí jednání o příměří18.04.25 13:10 USA 0

Víte, kolik mešit je v Praze?18.04.25 10:08 Česká republika 2

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách18.04.25 08:34 Česká republika 1

Meloniová navštívila Bílý dům. „Dojde k obchodní dohodě, na 100 procent,“ řekl Trump18.04.25 07:48 USA 0

Velikonoce za rekordní ceny. Z vajec je luxusní zboží, na zlevnění jídla to nevypadá18.04.25 07:33 Česká republika 0

Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 45 miliard na rekordních 3,41 bilionu korun!17.04.25 21:16 Česká republika 0

Český právník Kotzian o nebezpečích a záludnostech Pandemické smlouvy WHO17.04.25 21:10 Neurčeno 0

The New York Times - Trump odmítl izraelský plán útoku na Írán 17.04.25 21:05 USA 0

Čína se kvůli americkým clům snaží posílit hospodářské vazby s EU17.04.25 18:48 Čína 0

Mise Blue Origin byla zinscenovaná?17.04.25 18:41 USA 0

Moskva bude jakýkoli úder Taurusů považovat za „přímou účast“ Německa ve válce17.04.25 17:22 Rusko 5

Měnové kurzy

USD
22,04 Kč
Euro
25,06 Kč
Libra
29,22 Kč
Kanadský dolar
15,92 Kč
Australský dolar
14,08 Kč
Švýcarský frank
26,93 Kč
100 japonských jenů
15,48 Kč
Čínský juan
3,02 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
6,14 Kč
Ukrajinská hřivna
0,53 Kč
100 rublů
26,82 Kč
1 unce (31,1g) zlata
73 156,15 Kč
1 unce stříbra
714,18 Kč
Bitcoin
1 863 315,12 Kč

Poslední aktualizace: 20.4.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 11 926