Neúspěšné jednání: Čí vinou?
6.3.2019 Komentáře Témata: USA, Severní Korea, Trump 490 slov
Aby se Kim Čong-un mohl setkat s Donaldem Trumpem, musel projet polovinu Asie. Cestoval 66 hodin ve svém obrněném vlaku, než dorazil na čínsko-vietnamskou hranici, odkud odjel v limuzíně a společně s 30 doprovodnými auty se přemístil do Hanoje. Trump výkon svého partnera ocenil. Pevně Kimovi potřásl rukou, poplácal ho po rameni a řekl mu, že je „dobrý chlapík“.
Ale když přišlo na skutečnou politiku, ukázalo se, že nemají obecně o čem mluvit. Trump a Kim zrušili podpisový ceremoniál společného prohlášení, přesunuli brífink na dřívější termín a předčasně opustili hotel Metropol.
Americký prezident hovořil na tiskové konferenci o tom, proč se politici nedokázali dohodnout. Podle Trumpa chtěla Severní Korea dosáhnout úplného zrušení sankcí a Spojené státy nebyly připraveny to umožnit.
Ve svém prohlášení Trump jednoznačně něco zamlčuje. Ano, Kim chce zrušit sankce. Ale proč Američané nesouhlasí? To je ta hlavní otázka. USA chtějí, aby Severní Korea udělala ústupky jako první. Znamená to, že by KLDR měla zastavit jaderné testování, zničit vlastní testovací lokality a předat je mezinárodní inspekci. Až poté Washington zruší sankce proti Severní Koreji.
Kim si je dobře vědom toho, že pokud se vzdá jaderných zbraní, které jeho země buduje po desítky let, nezíská od Bílého domu žádné záruky. Trump bude brzy nahrazen nějakým jiným politikem, který se může od jakékoliv dohody mezi Amerikou a Koreou distancovat. Vlastně to je přesně to, co Trump udělal s íránskou „jadernou dohodou“. Výsledkem bude, že KLDR zůstane pod ekonomickým tlakem a navíc ztratí jaderné zbraně. A bez nich může Kim Čong-un čelit stejnému osudu, jako Muammar Kaddáfí a Saddám Husajn.
Kim pochopil jednu lekci, kterou dostal on i celý svět. Pokud máte ve svých rukou atomové zbraně, jste v bezpečí. Tímto zdravíme Libyi, Sýrii, Egypt a všechny ostatní. Proto se Kim nikdy těchto zbraní nezbaví. Trump chtěl, aby bylo dosaženo denuklearizace, neboť by rád získal vliv na domácí politický boj. S tím ale Kim Čong-un nebude nikdy souhlasit. A má stoprocentně pravdu.
Podle jeho názoru řešení problému v Koreji závisí na samotných Spojených státech - Washington musí zrušit vojenské základny v Jižní Koreji. Dokud budou americké jednotky na území Jižní Koreje, nebude možný žádný dialog.
Setkání v Hanoji se nestalo dalším „oblázkem“ v základech očekávané mírové dohody mezi Pchjongjangem a Washingtonem, ale většina odborníků a médií jej vnímala jako „projev předvádění“. Na vině tohoto představení nebyl dokonce ani Trump, který se snažil předvést dobrou tvář v této špatné hře, ale problémy v jeho zemi.
V předvečer slyšení ve Sněmovně reprezentantů bývalý Trumpův právník Michael Cohen učinil celou řadu prohlášení proti prezidentovi. Konkrétně Cohen připustil, že ho Trump donutil lhát a nazval ho „rasistou“. Vzhledem k takovému politickému pozadí, a pokud ještě vezmeme v úvahu nespokojenost Kongresu s normalizací se Severní Koreou, by nyní prohlášení amerického prezidenta o tom, že zmírní sankce vůči „diktátorovi“, bylo „smrtící“.
Failed Negotiations: Whose Fault? vyšel 28.února 2019 na katehon.com. Překlad v ceně 200 Kč Zvědavec.