Čína zakazuje milionům lidí cestovat letadlem či vlakem v rámci tvrdého systému sociálních kreditů
5.3.2019 Komentáře Témata: Policejní stát, Společnost, Čína 850 slov
Čína zakázala milionům lidí množství aktivit, neboť byli označeni jako „nedůvěryhodní“ v rámci orwellovského systému sociálních kreditů v zemi.
Osoby na černé listině, kterým je například zakázáno cestovat letecky či vlakem, jsou trestány ve snaze zvýšit „důvěryhodnost“ mezi 1,4 miliardami čínských občanů, sledovaných masivním systémem - který přiřazuje jak pozitivní, tak negativní výsledky různým metrikám, uvedl web SCMP.
Lidé s výborným sociálním kreditem získají výhody „zeleného kanálu“, zatímco ti, kteří porušují zákony, budou potrestáni formou různých omezení a trestů.
Hangzhou, hlavní město čínské provincie Zhejiang, začalo používat systém sociálních kreditů v loňském roce - odměňuje „prosociální chování“, jako je darování krve, zdravý životní styl a dobrovolnická práce, zatímco trestá ty, kteří porušují dopravní předpisy, kouří a pijí alkohol, a mluví špatně o vládě.
Zastánci lidských práv vyjádřili obavy, že systém sociálních kreditů nezohledňuje individuální okolnosti a nespravedlivě označuje lidi a společnosti jako nedůvěryhodné.
Podle výroční zprávy za rok 2018, kterou zveřejnilo Národní informační centrum pro veřejný kredit, více než 3,59 milionu čínských podniků bylo v loňském roce přidáno na oficiální černou listinu bonity, v důsledku čehož je jim zakázána řada aktivit, včetně výběrových řízení na projekty, přístup na trhy s cennými papíry, účast na aukcích pozemků a vydávání podnikových dluhopisů. - SCMP
Podle zprávy Národního informačního centra pro veřejný kredit čínští úředníci nashromáždili 14,21 milionu informací o „nedůvěryhodném chování“ jak firem, tak jednotlivců - včetně nesplacených půjček, nezákonného shromažďování finančních prostředků, podvodných a zavádějících reklam, klamání zákazníků - a v případě jednotlivců jde o takové jednání, jako je obsazení zarezervovaných míst ve vlacích nebo způsobení potíží v nemocnicích, uvádí SCMP.
Dosud bylo zhruba 17,46 milionům lidí, kteří jsou „diskreditováni“, zabráněno v koupi letenek, a 5,47 milionům osob byla zamítnuta koupě jízdenek na čínský vysokorychlostní vlak.
Kromě omezení, pokud jde o nákup letenek a jízdenek, místní úřady také použily nové metody k tomu, aby vyvíjely tlak na nedůvěryhodné subjekty, včetně těch, které zabraňují lidem v nákupu prémiového pojištění, produktů souvisejících se správou majetku nebo nemovitostí, a také je zostuzují, neboť zveřejňují jejich osobní informace.
Celkem 3,51 milionu nedůvěryhodných osob a subjektů v minulém roce splatilo své dluhy nebo zaplatilo daně a pokuty kvůli tlaku, který na ně vyvinul systém sociálních kreditů, uvádí se ve zprávě. - SCMP
Ve zprávě se rovněž upozorňuje na problémy s nedůvěryhodností u 1 282 úvěrových platforem peer-to-peer (P2P) - přičemž více než polovina z nich se nachází v Zehjiang, Guangdong a Šanghaji - které byly umístěny na černou listinu bonity z důvodu nezákonného fundraisingu nebo neschopnosti splácet investorům.
Výrobce produktů zdravotní péče Quanjian Group a výrobce vakcín Changsheng Bio-Technology byli umístěni na černou listinu bonity kvůli tomu, že byli zapojení do velkých skandálů ve zdravotnickém sektoru.
Quanjian byl obviněn z vytváření falešných marketingových tvrzení o výhodách přípravku, který užíval čtyřletý pacient s rakovinou, a Changsheng, hlavní čínský výrobce vakcín proti vzteklině, byl v říjnu pokutován částkou 1,3 miliardy amerických dolarů poté, co bylo zjištěno, že zfalšoval záznamy. - SCMP
Právní experti se obávají, že urychlení využívání systému sociálních kreditů pošlape již tak malá práva na ochranu osobních údajů, která v Číně mají.
„Mnoho lidí nemůže splácet dluhy, protože jsou příliš chudí, ale budou podléhat tomuto druhu sledování a tomuto druhu veřejného zostuzení,“ uvedl jeden advokát, jehož citoval web SCMP, který dodal: „To porušuje práva lidských bytostí.“
China Bans Millions From Flights, Trains In Social-Credit Crackdown vyšel 20. února 2019 na zerohedge.com. Překlad v ceně 234 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
Velmi podobný článek včera uveřejnil i mainstream: Čína zakázala milionům neposlušných občanů cestovat, mají nízké skóre
Začíná se o tom mluvit už i oficiálně a to je dobře, ale naprosto chybí jakékoliv odsouzení nebo varování. Prostě o tom referují jako o obyčejné a běžné věci. Přitom jde o nejnebezpečnější útok na lidskou společnost. Orwell je proti tomu lyrická mateřidouška. Všichni cítíme, že západní státy sledují se zájmem čínský experiment a zcela jistě uvažují o něčem podobném. V podstatě jde o test: půjde to tak? Vzbouří se lidé, nebo se v tom naučí žít?
Víte, co je nejhorší? Dvě věci:
- že to bude fungovat. Je klasická výchova psů formou cukru a biče. Chováš se, jak my chceme? Můžeš dostat to i ono (co ve společnosti považujeme za normální. Například jízdu vlakem.) Překročil jsi autem rychlost? Kouřil jsi na zastávce? Byl jsi ženě nevěrný? Remcal jsi proti EU? Nelíbí se ti migranti? Označil jsi chlapa předělaného na ženu zájmenem ON? Lup ho! Nezavřeme tě za to. Jen dostaneš přes prsty. A k návštěvě rodiny můžeš jít třeba pěšky, ale vlakem nepojedeš. Tím mohou jen slušní lidé.
- že je to obhájitelné. No soudruhu, přece neschvaluješ, aby tady soudruh hulil. Fuj, smrdí to a je to nezdravé. Nebo aby tady soudruh kazil morálku tím, že spí se sousedkou a doma má ženu a děti. A tenhle soudruh zase pořád remcá proti EU. A tomuhle se nelíbí gay průvody, taková zpozdilost! Zkrátka je to něco jako uliční výbor na supersteroidech. Udávát nebude sousedka, ale třeba kamera v pouličním osvětlení nebo v odpadkovém koši v parku.
Jakou máme pojistku, že to nezavedou i tady? A co proti tomu můžeme dělat?