„Petrojuan“ by mohl zachránit Nigérii a odvrátit další migrantskou krizi
28.7.2018 Komentáře Témata: Invaze kobylek do Evropy, Multikulturalismus 523 slov
Čína uvedla, že je připravená zvýšit své investice do ropného průmyslu Nigérie.
Čínská národní offshorová ropná společnost plánuje do této sféry napumpovat další 3 miliardy dolarů navíc k částce 14 miliard dolarů v aktivech, která již má v tomto západoafrickém státě, což je obrovský krok, naznačující záměr Číny snížit vliv USA a Indie v této nejlidnatější zemi Afriky. Washington je hlavním vojenským partnerem Abuji (tj. hlavní město Nigérie, pozn. překl.), byť podmíněným, s kterým nelze vždy počítat, zatímco Nové Dillí je největším partnerem, pokud jde o energetiku. Čína se však oproti tomu snaží využít zájemně propojenou ropnou a finanční politiku, aby se nakonec stala nejdůležitějším rozvojovým partnerem Nigérie.
Čína přišla s oznámením, že hodlá navýšit své investice do energetiky v Nigérii o více než pětinu, až po uzavření dohody o měnovém swapu v hodnotě 2,4 miliard dolarů na začátku května, což je - i když to zdánlivě není mnoho v abstraktním smyslu - koncipováno tak, aby byly posíleny budoucí vyhlídky na tzv. „petrojuan“ spojením největšího producenta ropy v Africe a největšího nepřítele petrodolaru. Předpokládá se, že tato strategie bude navazovat na několik železničních koridorů, které chce Čína postavit v Nigérii, aby z této země učinila nejdůležitější dopravní uzel v rámci rozsáhlého megaprojektu, nazvaného Sahelsko-saharská hedvábná stezka, kterou postupně buduje. Cílem tohoto megaprojektu je podpořit největší koncentraci extrémně chudých lidí na světě, aby se vymanili z chudoby.
Nejdůležitější roli zde však hraje čas, neboť Nigérie je časovanou bombou konfliktů hybridní války, sužují ji ohromné problémy, plynoucí z geopolitického původu - spojení dvou dříve oddělených britských kolonií. Ať už je to Boko Haram na vyprahlém severovýchodě, či tzv. „Biafra“ militantů v prosperující deltě Nigeru, nebo etnicko-náboženské konflikty mezi pasteveckými a zemědělskými komunitami v úrodném „Středním pásu“, Nigérie se nyní potýká s tolika bezpečnostními výzvami, že jako jediná naděje se nabízí zavedení dlouhodobě udržitelného rozvojového řešení v postižených regionech přesně v tom duchu, jak si Čína představuje strategii Hedvábné stezky.
Propojenost Nigérie s nově vznikajícím multipolárním světovým řádem prostřednictvím vzájemně propojených ropných, finančních a rozvojových dohod s Čínou je krok správným směrem, přesto však bude zapotřebí více, než jen „petro-juan“ a železnice, aby byl tento upadající stát zachráněn. Pokud však Peking uspěje, potom by to také mohlo skončit záchranou Evropy, neboť by byla ušetřena migrantské krize 2.0, která by byla nevyhnutelně vyvolána, pokud by se zhroutila nejlidnatější země Afriky.
The “Petroyuan” Might Save Nigeria And Avert Another Migrant Crisis vyšel 24. července 2018 na Oriental Review. Překlad v ceně 157 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
To je trošku naivní názor. Migrantská krize je a bude, protože (a) černoši a Třetí svět prostě půjdou za lepším bez ohledu na to, co jim doma roste. Oni nechtějí pracovat, chtějí se mít jen dobře a hlavně nás nenávidí, pohrdají námi a líbí se jim naše ženy. Díky informační technologii vědí přesně, jak je u nás a co mohou získat. Za (b) migrační byznys generuje obrovské zisky pro neziskovky, mafii napojenou na politiky. A za (c) mísení ras a zničení bílé rasy je cílem tzv. elit, které ovládají naše životy. Budou to podporovat všemi prostředky.