Globální kormidelník Si Ťin-pching se šarmem stupňuje ofenzívu

Pepe Escobar

20.1.2017 Komentáře Témata: Ekonomika, Čína 1144 slov

Dokázal to, svým vlastním způsobem. Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do švýcarských Alp a s využitím geopolitického vakua, pouhé tři dny před inaugurací Donalda Trumpa a v situaci, kdy atlantický Západ osciluje mezi stagnací a/nebo protekcionismem, zahájil šaramantní ofenzívu a obratně umístil Čínu do čela „inkluzivní“ globalizace.

V obsáhlém projevu, kde zmínil témata od problémů globálního světa až po novou čínskou realitu, Si Ťin-pching nevynechal nic, co globální kapitál tak rád slyší, jako že protekcionismus znamená „zamykat se do temné místnosti“ a že „nikdo nemůže být vítězem v obchodní válce.“

Jeho vystoupení zahrnulo nutnost míru v Sýrii, kontroverzní důsledky neexistence finanční regulace a boj za „rovnováhu mezi účinností a spravedlností.“

Pokračovalo tématem čtvrté průmyslové revoluce - kde Čína má co říci.

Ťin, vůbec první čínský prezident, který se zúčastnil řečnického maratonu na turbokapitalistickém Světovém ekonomickém fóru, hned od počátku dával najevo, že mu jde o byznys.

[Kolemjdouc...]
Kolemjdoucí vrhá stín na mapu znázorňující čínský megaprojekt „Jeden pás, jedna cesta“

Dorazil s osmdesátičlennou delegací, která zahrnovala šéfa Alibaba group Jacka Ma a šéfa Dalian Wanda group Wang Jianlina, dvou špičkových čínských miliardářů, stejně jako ředitele společnosti Baidu Zhang Yaqina.

Porovnejte formát těchto knížat globální ekonomiky se zastoupením Trumpa, kterého v Davosu reprezentoval jeden z jeho oficiálních poradců pro obchod Anthony Scaramucci, zakladatel hedgových fondů SkyBridge Capital, nebo celý Davos s nepříliš hvězdnou investiční konferencí Salt v Las Vegas (příští se bude konat v květnu v lasvegaském Bellagiu).

Kde je vstupenka na Rothschildovu párty?

Jakoby „polidštěný“ Davos 2017 prezentoval, jak moc mu leží na srdci záchrana světa ­ nebo alespoň záchrana bohatých před většinou světa. Fórum jako by náhle objevilo, že globalizace, tak jak ji známe, vede k masivní nerovnosti, protože samozvaní manažeři globalizace lpějí na svém morálním právu řídit podle sebe osudy celých národů, jak svědčí „zázračné“ výsledky irské ekonomiky.

Proto znepokojené světové fórum věnovalo nejméně šest zasedání diskusím o nerovnosti. Jednou pod názvem „Boj proti rostoucí nejistotě a nerovnosti“, jindy zase pod názvem „Vyždímaní a rozzlobení: jak se postavit krizi středních tříd“. V diskusích zazářila šéfka MMF Christine Lagardová se svou kabelkou Vuitton a spousta šéfů hedgeových fondů.

To vše v kontextu zprávy organizace Oxfam, která na fóru před světem odhalila realitu G8, tedy skutečnost, že osm jedinců vlastní tolik majetku jako 50% chudší části světové populace dohromady. Můžeme je nazývat králi globalizace. Patří k nim mimo jiné Bill Gates, majitel Amazonu Jeff Bezos, Facebooku Mark Zuckerberg, Oraclu Larry Ellison a také Michael Bloomberg. (To je samozřejmě nesmysl. Těch osm jedinců je osm nastrčených loutek, jejichž majetek je naprosto marginální v porovnání s majetkem skutených loutkařů za plentou. Poznámka editora)

Sotva se najde výmluvnější symbol pro nerovnost, byť v čistě neodadaistickém stylu, než samotný Davos. Pokud chtějí zástupci korporace získat zelenou kartu, která jim umožní přístup do všech prostor fóra většinou v grandhotelu Belvedere či kolem něj, musí se stát strategickými partnery ekonomického fóra.

Seznam partnerů je téměř symbolem krásy. Členství stojí korporace neskutečných 600000 amerických dolarů, což jejich šéfům umožňuje přivést si až čtyři nohsledy. Každý z nich si ale musí ještě zaplatit vlastní vstupenku. A ani to ještě nezaručuje pozvání na nejvíce nóbl párty ve městě, kterou pořádá Nat Rothschild v tandemu s ruským miliardářem Olegem Děripaskou.

Přesto i ti, co jen neochotně solí svojí svoje penízky, jen stěží mohli odolat šanci vyslechnout si prezentaci jedné z šéfky Facebooku Sheryl Sandbergové (s majetkem 1,3 miliardy dolarů) o tom, jak „postarší“ globální lídři mohou využít optimismu mládí. Eric Schmidt, výkonný předseda mateřské společnosti Google Alphabet (sám s majetkem 11 miliard), byl v Davosu také přítomen, dal ale přednost tomu držet se v pozadí.

Potlesk pro „win-win“ projekty

Ťin si dával pozor, aby okatě nepropagoval nový „čínský konsensus“ či model, protože model se opatrně a neustále vylepšuje.

Z jeho prezentace bylo zjevné, že Peking nechápe globalizaci v její západní, superneoliberální verzi.

Skutečně přináší jisté výhody. Právě ty maskují plundrování přírodních zdrojů rozvojových zemí prostřednictvím neviditelných „mezinárodních zákonů“ a (momentálně odložených k ledu) obchodních dohod, jako je Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) nebo Trans-pacifické partnerství (TPP), zpravidla ve prospěch jednoho promile obyvatel Západu, kterého pak děsí „nerovnost“.

Ťin namísto toho prosazuje myšlenku sériových win-win obchodů, kdy jsou obě strany vítězi. Z tohoto důvodu se trvale zasazuje za projekt Nové hedvábné stezky, neboli projekt „Jeden pás, jedna cesta“ (One Belt, One Road - OBOR), jak zaznělo v poslední části jeho projevu.

Všeobecně se ví, že OBOR je základním nástrojem zdokonalení čínského modelu, rozvoje čínského Dálného západu, že otvírá řadu euroasijských trhů, podporuje internacionalizaci juanu a že samozřejmě zosobňuje velký geopolitický posun v neposlední řadě tím, že v podstatě neutralizuje politiku Pivot to Asia Obamy a Clintonové.

Takže když si složíme společnou palebnou sílu Asijské banky pro infrastrukturu a investice (AIIB), Fondu Hedvábné stezky a Nové rozvojové banky (NDB) zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), máme dostatek kapitálu pro štědré financování infrastrukturního boomu v pásu od Číny, přes Střední Asii až přímo do západní Evropy a východní Afriky.

Jen v Kazachstánu, například, existuje více jak 50 projektů v hodnotě více než 20 miliard dolarů. Nová mírová jednání o Sýrii za účasti Ruska, Íránu a Turecka se uskuteční v Astaně, nikoli v Ženevě. Kazachstán představuje průsečík mezi Novou hedvábnou stezkou a Eurasijskou hospodářskou unií (EEU). Rusko a Čína lákají Írán a následně i Turecko do Šanghajské organizace spolupráce (SCO). Sýrie se po nastolení míru a po rekonstrukci stane klíčovým členem OBOR. Vše zde do sebe vzájemně zapadá.

Takže to, co navrhuje Čína, nemá nic společného s deglobalizací. Jedná se spíše o „lokalizaci“.

Ale obchodní dohody nikdy neumírají. Při vědomí odstavení TPP Ťin musel vychvalovat opodstatněnost Všeasijského regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) s vyloučením USA, které však zásadním způsobem slučuje všechny asociace zemí jihovýchodní Asie, s nimiž má ASEAN obchodní dohody: Čínu, Indii, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland.

RCEP bude přínosem pro výrobu v rámci obrovsky složitého širšího dodavatelského řetězce v celé Asii, překonávajícího systém tarifů. Bude zahrnovat také obchod s Indií a Čínou. Teprve se ale uvidí, jak se indický premiér Narendra Modi v rámci své kampaně Make in India vyrovná s otevřením svých trhů pro čínské dovozy.

Ťin samozřejmě musel také zmínit otázku juanu. Juan je v současné době nadhodnocen. Čínská lidová banka nechce, aby sklouzl ještě více, její prioritou je stabilní směnný kurz s cílem stabilizovat obchod. Přesto stratég Danske Bank Allen von Mehren, který je obvykle dobře informován, předvídá do konce září pád juanu na 7,26 amerického dolaru.

Někdo bude muset Trumpovi toto všechno vysvětlit, včetně všech implikací. Nemůže to být Scaramucci. Nemluvě o Peteru Navarro, Wilburu Rossovi, „Divokému psovi“ Mattisovi nebo o Michaelu Flynnovi. Musí to být globální kormidelník Ťin osobně.

Pepe Escobar je korespondent Asia Times. Jeho nejnovější kniha s názvem „2030“ vydává Nimble Books.

Global helmsman Xi Jinping steps up with charm offensive vyšel 17. ledna 2017 na Asia Times a na Sakerově blogu. Překlad v ceně 437 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 59)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

49

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc leden přispělo 87 čtenářů částkou 17 183 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Francie jednala s Dánskem o vyslání vojáků do Grónska28.01.25 18:37 Dánsko 0

Cvičení NATO v oblasti Černého moře. USA masivně přesouvají obrněná vozidla do Rumunska28.01.25 18:04 Evropská unie 0

Agentura Reuters informovala o pozastavení nákupu ruské ropy Čínou a Indií28.01.25 17:31 Rusko 0

Rusko spustí celostátní biometrický platební systém během roku 202528.01.25 17:14 Rusko 1

Přes bilion dolarů. Technologické akcie zažily historickou ztrátu. Může za ni nová čínská AI DeepSeek28.01.25 16:57 Čína 0

Po týdnech protestů podal srbský premiér Vučević demisi28.01.25 16:49 Srbsko 0

Odmítnutí pozvat Rusko na výročí Osvětimi je „skandál“.27.01.25 18:15 Polsko 0

Vraždící uprchlík prohlášen opět za „duševně nemocného“…27.01.25 17:51 Německo 0

400 000 mrtvých v Gaze: pravdivé číslo, o kterém nechce nikdo mluvit27.01.25 17:37 Palestina 2

Základ hráze proti progresivismu27.01.25 16:33 Slovensko 0

Vědecká studie mnichovského institutu popisuje, jak Covid mRNA „vakcíny“ vnášejí smrtící toxiny přímo do životně důležitých orgánů26.01.25 20:19 Německo 2

Evropa se stává hlavním hrobníkem Ukrajiny26.01.25 18:15 Ukrajina 1

Proslov Donalda Trumpa na setkání v Davosu 202526.01.25 17:06 Švýcarsko 1

Nejméně 11 lidí zabila palba izraelské armády v jižním Libanonu26.01.25 15:04 Libanon 0

Komu slouží Brusel? Vážné obvinění z Francie. Jde o Čínu a velký průmysl26.01.25 07:35 Evropská unie 0

Snížení penze pro stovky lidí. Návrh má postihnout další funkcionáře komunistického režimu26.01.25 07:18 Česká republika 0

Jan Palach – hrdina, nebo zbytečná oběť využitá západní propagandou?25.01.25 18:55 Česká republika 0

Přepisování historie jede naplno25.01.25 18:51 Česká republika 3

Trump zavedl politiku „jedné vlajky“ na úřadech25.01.25 16:03 USA 1

Fico po masivních protestech hodlá vyhošťovat25.01.25 14:14 Slovensko 6

Měnové kurzy

USD
24,03 Kč
Euro
25,08 Kč
Libra
29,91 Kč
Kanadský dolar
16,70 Kč
Australský dolar
15,03 Kč
Švýcarský frank
26,59 Kč
100 japonských jenů
15,45 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,97 Kč
100 maď. forintů
6,16 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
24,52 Kč
1 unce (31,1g) zlata
66 452,29 Kč
1 unce stříbra
731,77 Kč
Bitcoin
2 462 452,36 Kč

Poslední aktualizace: 28.1.2025 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 10 587