Trumpovo vítězství nebylo ideologické. Bylo brilantní

Eric Zuesse

16.11.2016 Komentáře Témata: USA 1367 slov

Na CNN bylo dobře vysvětleno “5 překvapivých poznatků z Trumpova úžasného vítězství,“ a historicky drtivé selhání tradičního prezidentského roku v americké politice, a opravdu se nám to redukuje na jeden prostý fakt: Ve státech, v nichž měli šanci vyhrát republikáni i demokraté (battleground states), kde byla utrácena většina dolarů, určených na reklamu a na GOTV (tj. strategie, která zajišťuje, aby voliči, kteří budou velmi pravděpodobně volit určitého kandidáta, tak opravdu učinili, pozn. překl.), Trumpova organizace využila uspořádání republikánské strany pro ty části řízení kampaně, které profitovaly z těchto zavedených kontaktů a vyzkoušených a prověřených metod i technik; avšak nevyužila je v těch částech řízení kampaně, které bylo třeba zlepšit a které měly fungovat lépe, než ve všech předchozích amerických prezidentských volbách.

Prostým faktem je, že Trumpovo pochopení americké národní politiky bylo vynikající, dokonce lepší, než měl kandidát, který byl všemi průzkumy veřejného mínění v průběhu primárních voleb ukazován jako osoba, kterou většina lidí nejvíce upřednostňuje, a který je tedy schopen porazit jakékoliv ostatní kandidáty v jednotlivých volebních kolech: Bernie Sanders. (Viz zde  (http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/2016_presidential_race.html) a zde ohledně důkazu). (A pokud by zůstaly ještě nějaké pochybnosti v souvislosti s tím, proč byl preferován, zvažte tuto zprávu od agentury Reuters, která se objevila ve 3:00 ráno ve středu 9. listopadu hned po hlasování: „Američtí voliči chtějí, aby lídr ukončil výhody bohatých a mocných – Reuters/průzkum veřejného mínění Ipsos”. Například tento průzkum veřejného mínění, kterého se zúčastnilo 10 000 lidí, kteří právě vycházeli z volebních místností, ukázal, že „75% souhlasí, že Amerika potřebuje silného lídra, který by převzal zemi zpět od bohatých a mocných.“ To bylo také poselství Bernieho Sanderse. Trumpova volební kampaň přivedla právě takovéto lidi k volbám.)

Sanders měl možná právo se domnívat, že největší oblíbenost je obecně největším samostatným prediktivním faktorem, určujícím prezidentského kandidáta, který dosáhne na vítězství (a on měl největší oblíbenost), ale opomněl (stejně jako jeho soupeřka Hillary Clintonová) důležitost faktoru emoční intenzity, kterou Trump bravurně využil. (To lze zřetelně vidět, když se podíváte na výsledky průzkumu veřejného mínění „exit poll“: konkrétní lidé, kteří šli k volbám – stejní lidé, kteří se účastnili průzkumu, právě když vycházeli z volebních místností – se zásadně lišili od typického vzoru amerických „pravděpodobných voličů“, kteří byli dotazováni v předvolebním průzkumu! Trump trumfnul veškerá tradiční politická přesvědčení. Tento úspěch je prostě ohromující.)

Zatímco Sanders nedokázal rozpoznat, že v primárkách Demokratické strany byla emocionálnější intenzita pro stávající, clintonovsko-obamovskou Demokratickou stranu, zaměřenou proti FDR, než pro ideologický progresivismus (dědictví F. D. Roosevelta, které ovládalo Demokratickou stranu předtím, než vyhrál volby Bill Clinton v roce 1992) – což Hillary pochopila, a ukázalo se to jako správné – stalo se, že nezpůsobilá, avšak aristokraty podporovaná politička Hillary Clintonová, byla schopná mu ukrást nominaci Demokratické strany. Trumpovi se snadno podařilo nashromáždit co nejvíce hlasů během primárek na přeplněném bitevním poli se 17 kandidáty, takže se stal kandidátem jedné ze dvou hlavních politických stran a následně čelil nekompetentní Hillary v hlavních volbách.

Z pohledu Bernieho Sanderse takový volební boj mezi dvěma kandidáty, jejichž oblíbenost byla v konečném průzkumu hodnocena velmi negativně, nemohl mít z hlediska politiky velký smysl, a proto se rozhodl podpořit zlodějku Hillary a stát se tak neviditelným subjektem Demokratické strany (stav po roce 1992, hluboká zkorumpovanost), místo aby založil autentické nezávislé politické hnutí – nikoli politickou stranu, ale politické hnutí – které by si čestně, bez předpojatosti, a po zralé úvaze vybralo, kteří kandidáti, z jakých dvou politických stran, poskytnou proti oponentovi zvoleného kandidáta největší výhody a způsobí nejmenší škodu těsně před progresivním, blížícím se cílem. (To pro něj byla jediná konstruktivní cesta kupředu poté, co ho Hillary okradla.) Vybral si však konzervativní, pomalou cestu.

Sanders se rozhodl stát se jen kolečkem v ošklivém, bezcharakterním proaristokratickém stroji, křídlem Demokratické strany aristokracie Spojených států amerických.

Poté, co Trump vyhrál nominaci Republikánské strany (což udělal čestně), nadále stavěl na tomto úspěchu původního protiaristokratického hnutí (neboli „proti establishmentu“), mimo Republikánskou stranu.

Jeho základní protiaristokratické poselství zůstalo nezměněno, a on, jako republikánský kandidát, čelil největšímu rozhodnutí v celé své kampani: zda dosáhnout na miliony Sandersových voličů (tj. největší ze všech hlasovacích segmentů), což by znamenalo připojit se k tomu, co nyní zdůrazňovala Hillary – stav po roce 1992, Bill Clinton, Demokratická strana – tedy větší důraz na rasu i pohlaví, než na společenskou třídu, pokud jde o to, co představuje největší překážku k dosažení rovnosti ekonomických příležitostí v Americe (v takovém případě by Trump přijal základní poselství kampaně Hillary Clintonové), nebo místo toho zůstat u svého původního poselství, že vyšší společenská třída (a „korupce elit“ v pozadí) představuje největší bariéru proti dosažení „rovnostářské společnosti“.

Trump - moudře, jak se to nyní jeví - zvolil druhou cestu (původní základní poselství Berniho Sanderse): byl odhodlán udržet si tuto silnou výhodu („populistickou“ sílu), aby byl schopen přivést v den voleb co největší počet voličů k volebním urnám ve státech, kde mají šanci vyhrát republikáni i demokraté, a rozdrtit svou soupeřku, která očekávala, že vyhraje u „koalice“ hlasovacích segmentů: ženy, černoši, Hispánci, muslimové, atd. Předpokládala, že osobní skupinová identifikace by u těchto lidí mohla v dostatečné míře přemoci jakékoli negativní pocity, které by mohli tito lidé mít v souvislosti s dlouhodobým zneužíváním pravomoci veřejného činitele ve prospěch svých finančních podporovatelů, a tím by porazila „fanatika“ Donalda Trumpa; ukázalo se, že se mýlí.

Jaké budou nejvýznamnější důsledky Trumpova vítězství?

Já, volič Bernieho Sanderse, jsem hlasoval pro Trumpa v neprospěch Hillary, a to z důvodů, které jsem uvedl již dříve, kde jsem popsal důsledky, jaké by přineslo Trumpovo vítězství. (Viz “Jsem volič Bernieho Sanderse: Zde uvádím, proč budu hlasovat pro Trumpa“.) Při té příležitosti jsem vše shrnul:

Trump rychle posunuje politický střed Ameriky opačným směrem, než byl směr Billa Clintona, Baracka Obamy a Hillary Clintonové, což bylo směrem ke konzervatismu, pryč od progresivismu: tito konzervativní demokratičtí prezidenti a (nyní) rádoby prezidentka posunovali politický střed Ameriky výrazně směrem k pravici (mezinárodní korporační agenda). Prezident Trump by zvrátil politický směr, jakým byla tato vedena od roku 1993.

Pokud my, progresivisté, nepomůžeme Trumpovi, aby tak učinil, zahodíme jedinou takovou příležitost, která americké oligarchii proklouzla a kterou nám umožnila. Kdyby byla prezidentkou Hillary Clintonová, měla by podporu téměř všech demokratů v Kongresu, bez ohledu na to, jak pravicové by její návrhy byly, a její bohatí finanční podporovatelé by si koupili dost republikánů v Kongresu, aby z ní vytvořili nejefektivnější, nejkonzervativnější demokratickou prezidentku v posledních desetiletích, ne-li staletích. Z těchto vyhlídek až mrazí.

Největší námitka, kterou od mých kolegů progresivistů slyším, zní: „Ale myslete na lidi, které bude jmenovat na vedoucí místa Nejvyššího soudu USA!“ A mojí odpovědí na tuto otázku je: “Tohle není ‘studená válka‘, je to mnohem horší.“

Hillary Clintonová se zavázala dokončit kampaň Baracka Obamy, vedoucí k jaderné válce proti Rusku, a dokonce i otázka Nejvyššího soudu je ve srovnání s tím triviální. Kromě toho, jak jsem uvedl v “Jsem volič Bernieho Sanderse: Zde uvádím, proč budu hlasovat pro Trumpa“, z Trumpa by se ve skutečnosti mohl vyklubat mnohem progresivnější prezident, než se očekává. Ale dokonce i když se ukáže, že tomu tak není, Trump je zcela odhodlán zastavit americkou agresi proti Rusku: největší smolař v těchto prezidentských volbách je George Herbert Walker Bush, osoba, která v roce 1990 tajně stanovila americký plán dobýt Rusko, a tento plán každý prezident od té doby uskutečňoval, od Hillary Clintonové se očekávalo, že tuto operaci dokončí.

Toto jsou tudíž historické volby Spojených států: Konečně se americká vláda odvrátí od cesty k válce proti Rusku, po níž Spojené státy vedly celý svět od roku 1990. Jsem šokován, a zároveň se mi nesmírně ulevilo, když jsem viděl výsledek – dokonce i když se ukáže, že Trump je špatný (tj. konzervativní, opak progresivního) prezident ve všech ostatních záležitostech (včetně Nejvyššího soudu).

Dokonce i v tom nejhorším případě bude Trump mnohem lepším prezidentem, než by byla neokonzervativní Hillary Clintonová.

Děkuji Vám, Donalde Trumpe! Bez vašeho úspěchu by byly nyní pravděpodobné důsledky katastrofální, dokonce ještě horší, než důsledky toho, o co se Hillary Clintonová zapříčinila jako americká ministryně zahraničí.

Trump’s Win Wasn’t Ideological. It Was Brilliant vyšel 9. listopadu 2016 na Global Research. Překlad v ceně 540 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 86)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

15

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 34 čtenářů částkou 5 352 korun, což je 15 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Putin zvýšil početní stav ruských ozbrojených sil na 2 389 000 mužů16.09.24 18:10 Rusko 1

Trump opět terčem atentátu 16.09.24 06:24 USA 0

USA vypouští první genderově neutrální ponorku - s tím určitě vyhrají válku15.09.24 20:40 USA 0

Centrální banka Saúdské Arábie tajně nakoupila ve Švýcarsku 160 tun zlata15.09.24 06:26 Saudská Arábie 0

Vidlák k orloji politiků během povodní15.09.24 06:08 Česká republika 2

Ukrajina předala USA a Británii seznam cílů pro údery na Rusko14.09.24 18:05 Ukrajina 0

Vance odhaluje Trumpův plán pro Ukrajinu14.09.24 10:27 USA 1

Nejhorší vláda na světě 14.09.24 05:56 Česká republika 2

12. září 2024, Putin 13.09.24 18:59 Rusko 2

Šrot, časovaná bomba. Ruské tankery s ropou děsí Dánsko13.09.24 06:46 Dánsko 0

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí do zahraničí13.09.24 06:07 Německo 0

NATO rozhoduje o přímém vstupu do konfliktu na Ukrajině, uvedl Putin12.09.24 19:12 Rusko 0

Šokující odhalení z Bruselu12.09.24 07:05 Evropská unie 0

Krym má být v budoucnu zahrnut do struktur NATO 12.09.24 06:47 Ukrajina 3

Vládě chybí desítky miliard, ale jinak vše v pohodě. Ukrajina nás spasí?11.09.24 14:41 Česká republika 0

Plán bývalého bankéře na záchranu evropské ekonomiky11.09.24 06:50 Evropská unie 0

"Skoro nejméně CO2 v historii." Vědec Kalenda rozbořil Green Deal, byl exkomunikován11.09.24 06:36 Česká republika 0

Nelegitimní prezident Zelenskyj chce ukončit válku na podzim10.09.24 18:39 Ukrajina 0

New York nezvládá migranty09.09.24 11:53 USA 0

Trudeau je nejhorší premiér od 60. let09.09.24 11:40 Kanada 0

Měnové kurzy

USD
22,62 Kč
Euro
25,16 Kč
Libra
29,88 Kč
Kanadský dolar
16,64 Kč
Australský dolar
15,25 Kč
Švýcarský frank
26,75 Kč
100 japonských jenů
16,08 Kč
Čínský juan
3,19 Kč
Polský zloty
5,88 Kč
100 maď. forintů
6,38 Kč
Ukrajinská hřivna
0,54 Kč
100 rublů
24,75 Kč
1 unce (31,1g) zlata
58 384,01 Kč
1 unce stříbra
695,91 Kč
Bitcoin
1 308 917,13 Kč

Poslední aktualizace: 16.9.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 10 191