Je možný soustavný růst bohatství?
5.3.2016 Komentáře Témata: Finance, peníze 358 slov
Zatím se zdá, že ano. Slovo „zatím“ je přitom velmi důležité.
Podle mého je však současnosti kolektivní přesvědčení o nároku na neustálý růst životní úrovně a bohatství jedním z nejvíce škodlivých projevů současnosti.
Hlavní souhrnný ukazatel bohatství je navíc sledován na extrémně krátkodobé bázi – vždyť HDP se sleduje každého čtvrt roku.
Jakmile se jedno životní úroveň (vlastně HDP) nezvedne, hned je to téma na k jednání vlády, rozebírá se to v médiích, hledají se protiopatření. Nedej bože, aby k tomu došlo dvě čtvrtletí po sobě – vždyť to už je RECESE… a to je téměř sprosté slovo.
Jak toto přesvědčení vzniklo? Vzniklo po druhé světové válce (a předchozí hospodářské depresi), kdy lidé věřili, že se již budou mít lépe. A když se to povedlo v prvních poválečných letech, vzniklo přesvědčení, že tomu tak bude napořád. Čím více se to dařilo, tím více se toto přesvědčení utvrzovalo.
Lidé nabyli přesvědčení, na neustálý růst kvality života je „NÁROK“. A pokud ho vláda nezajistí, znamená to, že lidé nedostali něco, na co nemají nárok.
Jak vůbec něco podobného vzniklo? Prostě lidé nabyli přesvědčení, že jestliže něco mají, už o to nemohou přijít, že pokles z maxim není akceptovatelný. Kdyby jen pokles, jakékoliv byť jen ustrnutí je považováno za nepřípustné.
K čemu všemu toto vedlo?
Vzhledem k přesvědčení o neustálé, růstu cen aktiv došlo k významnému růstu zadluženosti. Podívejte se na japonské ceny nemovitostí z konce 80. let minulého století nebo ceny nemovitostí ve Spojených státech do roku 2007. Růstu zadluženosti jsme ale svědky i u nás, nabídky na super levné hypotéky, refinancování půjček, půjčky s odpuštěním splátek se na nás valí ze všech stran…
Co s tím?
Nepodlehnout reklamní masáži a nespoléhat se na to, že ekonomický vývoj zajistí soustavný a plynulý růst Vaší životní úrovně.
Je nezbytné se starat sám o sebe, o svoji budoucnost. Investování či obchodování na kapitálových trzích je vhodným nástrojem. Pokud ale nemáte potřebné znalosti, je to past na peníze.
Takže – získejte potřebné znalosti a dovednosti a pusťte se do toho.
Hodně štěstí
Článek vyšel 3. března 2016 na Pro investory, odkud jej přebírám.