Bruselský útok na Maďarsko
18.12.2015 Komentáře Témata: Evropská unie, Maďarsko 865 slov
Dne 30. Listopadu 2015 zaregistrovala Evropská komise petici vyzývající k uplatnění článku 7 Lisabonské smlouvy (o pozastavení členství a zániku členství) vůči Maďarsku z důvodu nedodržování lidských práv.
Pokud by petici podepsal 1 milión občanů z různých zemí EU podle určeného klíče, pak by měla komise zvážit, zda petici vyhoví. (Přestože petici proti TTIP podepsaly 3 milióny Evropanů a Evropská komise ji ignoruje, v tomto případě by byla situace jistě odlišná.)
Ale zřejmě se nepodepisuje dost rychle, protože i bez petice přijal Evropský parlament ve středu 16. 12. nezávaznou rezoluci k situaci v Maďarsku, kterou navrhly následující evropské strany:
S&D (ČSSD)
ALDE (ANO)
Verts/ALE (sem by patřili Piráti + Zelení)
GUE/NGL (KSČM)
V rezoluci konstatuje Evropský parlament, že
…
Bod F:
vzhledem k tomu, že vývoj, iniciativy a opatření, které byly přijaty v Maďarsku v několika posledních letech, vedou k závažnému a systematickému zhoršování situace v oblasti právního státu a základních práv, mj. pokud jde o svobodu projevu, včetně na akademické půdě, lidská práva migrantů, uchazečů o azyl a uprchlíků, svobodu shromažďování a sdružování, omezení a překážky týkající se činnosti organizací občanské společnosti, právo na rovné zacházení, práva příslušníků menšin, včetně osob z řad Romů, Židů či lesbických, gay, bisexuálních, transgender a intersexuálních (LGBTI) osob, sociálních práv, fungování ústavního systému, nezávislost soudní moci a jiných orgánů a řadu znepokojujících obvinění o údajné korupci a střetu zájmů;
Bod G:
vzhledem k tomu, že maďarský parlament schválil v červenci a září 2015 řadu novel týkajících se zejména zákona o azylu, trestního zákoníku, trestního práva procesního, zákona o státních hranicích, zákona o policii a zákona o národní obraně; vzhledem k tomu, že podle předběžného posouzení Komise vyvstala řada závažných znepokojení a otázek ohledně slučitelnosti těchto zákonů s acquis oblasti azylu a hranic a s Listinou základních práv; vzhledem k tomu, že dne 6. října 2015 zaslala Komise maďarské vládě administrativní dopis; vzhledem k tomu, že maďarská vláda na tento dopis reagovala; vzhledem k tomu, že dne 10. prosince 2015 Komise zahájila proti Maďarsku řízení pro porušení práva;
Evropský parlament v bodu 2
vyjadřuje závažné znepokojení nad řadou zákonných opatření, která byla rychle přijata v uplynulých měsících, mimořádně ztížila přístup k mezinárodní ochraně a neoprávněně kriminalizují uprchlíky, migranty a žadatele o azyl; zdůrazňuje své znepokojení nad nedodržováním zásady nenavracení, zvýšeným využíváním zadržování, včetně nezletilých osob, a používáním xenofobní rétoriky, která spojuje uprchlíky se sociálními problémy a bezpečnostními riziky, a to zejména ve vládních komunikačních kampaních a v rámci celonárodních konzultací, což ztěžuje podmínky pro integraci; naléhavě vyzývá vládu Maďarska, aby se vrátila k obvyklým postupům a zrušila nouzová opatření;
a v bodu 5
konstatuje, že tyto ústavní, právní a politické změny v Maďarsku vyvolávají znepokojení, pokud jde o dodržování zásad právního státu, demokracie a základních práv v této zemi v posledních letech, a ve svém souhrnu by mohly představovat vznikající systémové ohrožení právního státu v tomto členském státě; zastává názor, že jsou naplněny podmínky pro aktivaci postupu pro posílení právního státu a čl. 7 odst. 1 SEU, ačkoli Komise na plenárním zasedání Parlamentu dne 2. prosince 2015 tvrdila opak […]
Tato rezoluce, jejímž cílem je brutální nátlak na Maďarsko, zejména ve věci přijímání migrantů a upevnění bruselské centralizace, byla přijata 547 hlasy proti 124 hlasům, 20 hlasů se zdrželo.
Čeští europoslanci hlasovali takto:
ANO: Charanzová, Dlabajová, Ježek, Telička – všichni pro
ČSSD: Keller, Poc, Poche, Sehnalová - všichni pro
Top09 + KDU-ČSL: Niedermayer, Polčák, Pospíšil, Svoboda, Zdechovský, Šojdrová, Štětina - všichni pro
ODS Tošenovský, Zahradil - oba pro
Svobodní: Mach proti
KSČM: Ransdorf s Maštálkou se zdrželi, Konečná chyběla
Zajímavé je, že nikdo nenavrhuje uplatňovat článek 7 Lisabonské smlouvy proti Německu, které velmi rychle oklešťuje svobodu slova. Německá vláda se dohodla s Facebookem, Twitterem a Googlem, že budou mazat vládě nepohodlné názory.
„Pokud jsou překročeny hranice svobody projevu, když se objeví zločinné výrazy, pobuřování, podněcování k páchání trestné činnosti, která ohrožuje lidi, musí být takový obsah z internetu odstraněn. A souhlasíme s tím, že zpravidla by to mělo být možné do 24 hodin,“ řekl německý ministr vnitra Maas.
Kdo bude v Německu rozhodovat, který názor je pobuřující a co přesně je zločinným výrazem?
Cíl této rezoluce je čistě účelový – donutit Maďarsko k tomu, aby se podřídilo bruselskému diktátu.
Čeští poslanci, kteří nehlasovali proti této rezoluci, podporují korporativní bruselský centralismus, multikulturalismus a postupnou likvidaci národních států.
Stranám těchto poslanců – ANO, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, ODS a KSČM - už bychom neměli dávat své hlasy ve volbách.
Poznámka editora
Poslední věta autora vychází z naivní víry, že snad záleží na tom, komu dáme hlas při volbách. Možná by si měl autor prostudovat průběh nedávných regionálních voleb ve Francii, kde momentálně otestovali dvoukolový systém hlasování. Zdá se, že se úžasně osvědčil a vsadím kalhoty, že se brzy rozšíří. Je to ten poslední hřebíček do rakve nechci říct demokracie, protože o tu nikdy nešlo ani náhodou, ale jakéhosi pokusu ovlivnit svým hlasem cokoliv. Směřuji k jednomu: Je úplně jedno, komu dáte hlas. Je to jen divadlo pro masy.