Putin hledá klíč k Saúdské Arábii

aneb Čerstvý výběr novinek mezinárodní izolace Ruska

19.10.2015 Komentáře Témata: Střední východ, Rusko, Saúdská Arábie 1337 slov

– Proběhlo setkání Vladimíra Putina se zástupcem prince následníka, druhým náměstkem premiéra a ministrem obrany Saúdské Arábie Mohammedem ibn Salmanem Al-Saúdem.
– Proběhlo setkání Vladimíra Putina s princem následníkem Abu Dhabi, zástupcem vrchního velitele vojenských sil Spojených arabských emirátů, Mohammedem Al Nahajánem.
– Mezi arabské lídry se vtěsnal prezident italské společnosti Pirelli, Marko Tronchetti Provera, kterému se taktéž neodkladně zachtělo promluvit si s Putinem, „izolovaným od celého civilizovaného světa“.

Za poslední měsíce se stal velice očividným zájem o vztahy s Moskvou, jaký projevují různí muslimští (sunitští) vůdci. Nějaké působení v tomto směru bylo znát i dříve, ale bylo příliš nesmělé, anebo končilo do ztracena, než mohlo přinést odpovídající plody. (srovnej případ saúdského prince Bandara bin Sultána) Teď, po demonstraci ruské síly na Blízkém východě, se situace může změnit.

Důležité je chápat rozdíl mezi vnímáním řadového občana a vnímáním státního činitele. Řadový občan by chtěl, aby byly státy v mezinárodním společenství jako přátelé, přičemž od těchto přátel řadový občan očekává věrnost, upřímnost a ochotu pomoci v kritických chvílích. Prostě se očekává, že přítel je dobrý člověk. To vše je dobré a správné, ovšem absolutně nepoužitelné v reálném světě.

V reálných mezinárodních vztazích není přátel. Jsou pouze zájmy, kompromisy, vyděračství, hrozby, uplácení a podvody. Tím je vyčerpán seznam možných forem vztahů mezi zeměmi. Přátelství a nenávist tu nemá místo. To, co se obyčejně označuje jako „přátelství“ je pouze dočasná shoda zájmů. A nenávist – dočasný nesoulad zájmů. Přičemž významnou roli hrají ne zájmy států nebo národů, ale zejména politických a ekonomických elit, jejichž zájmy častokrát nesouzní.

Například s výjimkou velmi krátkého období, zájmy sovětské politické elity, byly ve zjevném protikladu se zájmy národa. Jedna část elity pokládala za svůj zájem zažehnout „světový požár revoluce“ a země se v ten čas vnímala jako nástroj tohoto „zažehnutí“. Další, mnohem pozdější část, pokládala za svůj hlavní zájem zabezpečit si tak vysokou životní úroveň, jakou měla elita západu. A země se vnímala jako nástroj, kterým to lze dosáhnout. Zejména toto pokolení elity rozbilo SSSR. Podobnou nemocí ochuravěly mnohé národní elity – od Afriky až po Ukrajinu. Specifické potřeby národních politických elit různých zemí stanovují taktiku a strategii Kremlu ve vztahu s těmi či jinými zeměmi.

Kreml je často obviňován z toho, že nedostatečně spolupracuje s elitami jiných zemí, přičemž mu kritici zpravidla dávají za příklad americký přístup. Problém spočívá v tom, že americkou strategii mohou realizovat jen Američané. Posuďte sami: máme-li konkurovat americkým plánům zajišťování výhod pro „elity“, to můžeme rovnou zavřít krám. V libovolné „aukci“ Američané lehce přeplatí libovolnou „národní elitu“. Přičemž mohou přebít nejen cenu, popřípadě nabídnutou Ruskem, ale také cenu, kterou by popřípadě nabídla Čína. Americký válečný klacek minimálně také není horší než klacek Ruska nebo Číny. Na poli ideologickém či kulturním je také poměrně složité konkurovat: dcery a milenky „elitářů“ sní spíše o Nice a o nemovitosti v Londýně, než o pláži v Soči nebo v Sanya.

Tak co můžeme nabídnout politickým elitám Blízkého východu či Kazachstánu? S elitami Starého světa je to prostší – stará evropská „byznys aristokracie“ by chtěla ze sebe svrhnout americké jařmo a vrátit se jako rovný s rovným do Velké Hry. A co dělat s elitami těch zemí, které nikdy neaspirovaly na statut supervelmoci nebo dokonce jen nezávislých hráčů? Co my nebo Číňané můžeme nabídnout, co by překonalo Washington?

Putin našel takovou nabídku, klíč, který pomyslně odemyká vchod u nejsložitějších regionů planety. Je tu ovšem jedna potíž - klíč funguje pouze v tom případě, má-li „elitář“, se kterým vede rozhovor, vlastní mozek. Pokud mozek nemá (srovnej případ Janukovyče), pak postup, žel, nefunguje. Putin geniálně využívá jednu ze silných stránek americké strategie, obracejíce ji ve stránku slabou. Jak je všeobecně známo, Američané nikdy nesázejí na jednoho politika. V každé jednotlivé zemi drží jejich velvyslanec na vodítku hned několik politických sil, současně tak ovládá jak ty, co jsou u moci, tak opozici. Nejbližší je nám příklad Ukrajiny: Porošenko, Jaceňjuk, Turčinov, Ljaško – to jsou politici, kteří se navzájem nenávidí, konkurují si, ale všichni jsou řízeni od téhož stolu amerických diplomatů.

Takové schéma dovoluje Washingtonu zavčas zbavit se těch politiků, kteří se zdiskreditovali a umožňuje kdykoliv odstranit politika, který by chtěl hrát nezávislou hru. A navíc to skýtá možnost hrát zábavná divadelní představení s názvem „boj s korupcí“ a „výměna moci“, které se zvláště líbí naivním plebejcům, jež uvěřili v demokracii „Made in USA“.

V tomto americkém schématu je ovšem jedno slabé místo. Každý proamerický politik, jehož IQ je vyšší než číslo jeho bot, chápe, že s ním mohou kdykoliv „zamést“, i kdyby měl kdovíjaké „zásluhy“. Jednou bude stejně zbaven nakradených peněz a vydají ho na pospas davu. Tak totiž končí všichni bez rozdílu. Mubarak a Saddám Husajn také byli svého času velcí američtí přátelé.

A v ten krátký okamžik mezi pochopením nevyhnutelného a uskutečněním neodvratitelného, když elitář přichází k rozumu, objevuje se neopakovatelná možnost jak uniknout, často i se svou zemí. V ten sám moment se na scéně objevuje Putin s unikátním návrhem. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že i v případě naprosto minimální spolupráce s oficiální vládou konkrétní země, Putin nikdy nepracuje s opozicí. NIKDY. Za žádných okolností. I při naprosto minimálním přání spolupracovat s Kremlem to funguje doslova jako životní pojistka i pro úplné idioty (srovnej případ Janukovyče). Putin nenabízí peníze a spolupráce s Ruskem znamená, že elitář nezíská ani nemovitost v USA, ani zahraniční účty ani večírky s kokainem v Las Vegas, ale za to získá neocenitelnou věc – vyhlídku, že zůstane u moci.

Taková je nejen ruská strategie. Čína uplatňuje analogickou strategii v Africe, čímž přivádí USA k zuřivosti. A dnes, po demonstraci ruské síly v Sýrii, jsou dokonce i někteří velmi staří vazalové USA připraveni minimálně naslouchat ruským návrhům.

Do Moskvy přiletivší princ Mohammed ibn Salman Al Saúd není první elitář, který rozpoznal tragičnost svého postavení v rámci plánů USA na rozšiřování a posun „kontrolovaného chaosu“. No, snad se mu povede lépe, než princi Bandarovi, kterého loni Američané „sestřelili při vzletu“. Princ Mohammed ibn Salman není osamělý vlk, ale faktický vládce země, který využívá právní nezpůsobilost monarchy a podporu rozumných představitelů domu Saudů.

Výsledky návštěvy prince v Moskvě vypadají slibně. Moskva i Rijád potvrdili, že mají společné cíle v Sýrii, jak se vyjádřil Sergej Lavrov.

To neznamená, že se Saúdská Arábie stane od zítřka spojencem Ruska, ale vítr, vanoucí na stranu Ruska je už citelný. Také už se oficiálně chystá proti princi, který si dovolil navštívit Moskvu, „Arabský Majdan“ s účastí místní proamerické aristokracie. Je velmi pravděpodobné, že právě přání zachránit si život a zůstat přitom u moci přivedlo prince do Moskvy na audienci k Vladimíru Putinovi.

Bohužel, „Arabský Majdan“ je první pokus „barevné revoluce“, ve které budou hlavní hybnou silou osoby modré krve. Bude zajímavé sledovat, jak to bude nazváno. Velbloudí revoluce? Ferrari Majdan? Ropné jaro?

Faktem zůstává, že britský list The Guardian uvedl prohlášení, podle kterého se rozšiřuje mezi princi – Majdanisty chuť udělat princi Mohammedu ibn Salman Al Saúdovi malinký, vítězství „demokracie“ přinášející, převrat.

Jak zábavné. Oni sami nechápou, že USA nepotřebují změnu moci, ale co možná největší krvavý chaos. Ostatně, bylo by hloupé očekávat od dědičně vyvolených umění myslet na několik kroků dopředu.

Stihne princ následník přijmout odpovídající opatření a získat na svou stranu odpovídající síly, aby zachránil svou zemi od propasti a zároveň uchránil svoji dynastii? To zatím jasné není. Pokud vše půjde dobře, sýrijská otázka se nasměruje ke spokojenosti všech zúčastněných mimo USA. Rusku by se hodil i „příruční OPEK“ jako nástroj globálního strategického vlivu.

A pokud vše půjde špatně? Pokud půjde vše špatně, může se u Viktora Janukovyče objevit soused s velkým harémem. V každém případě, my nic neztratíme, my můžeme jen získat. To je osobitý rukopis Vladimíra Putina. Popřejeme mnoho štěstí jeho diplomatům, které očekává v Rijádu ještě mnoho náročné práce.

Známka 1.2 (hodnotilo 213)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Novoroční projev prezidenta ČR pod ukrajinskou zástavou02.01.25 08:34 Česká republika 0

Nedopustíme, abyste měli demokracii, vy svině. Protože my chceme víc. Fiala opět promluvil.01.01.25 17:26 Česká republika 0

Al-Džulání, vůdce HTS, která svrhla syrského prezidenta, je Žid01.01.25 16:44 Sýrie 1

Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu01.01.25 10:31 Ukrajina 0

Vedoucí názorové sekce Die Welt neunesla Muskův jiný názor a dala výpověď01.01.25 09:25 Německo 2

800 000 řidičů sledováno vlastním autem a ještě k tomu sledovaná data byla veřejně přístupná31.12.24 10:53 Neurčeno 1

Vstříc institucionalizované debilitě: Konec biflování a angličtina od první třídy, schválilo ministerstvo30.12.24 20:12 Česká republika 1

Následky zatčení Pavla Durova - EU fašisté začali blokovat už i nepohodlné telegramové kanály30.12.24 20:15 Evropská unie 1

Norští námořníci odmítli zachránit ruské kolegy z potápějící se lodi Ursa Major27.12.24 18:25 Norsko 4

The Time - Netanjahu byl nominovaný na osobnost roku27.12.24 18:41 Izrael 0

Rusko je opět největší dovozce ropy a zemního plynu do Česka26.12.24 17:32 Česká republika 1

Letadlo v Kazachstánu sestřelila ruská raketa, ukazuje prvotní vyšetřování podle Euronews26.12.24 17:19 Kazakhstan 2

"Spravedlivá krádež" zmrazených ruských aktiv se promění v půjčku26.12.24 10:44 USA 0

Velký návrat ruského plynu25.12.24 08:07 Česká republika 0

Titanic - Trailer k nejdražšímu českému filmu v historii. Natočeno podle skutečné události24.12.24 18:44 Česká republika 0

Zelenskyj se snaží poštvat na Fica policii a tajné služby. V jeho vlastní zemi24.12.24 18:28 Slovensko 0

Opilý Ukrajinec za volantem nadává Čechům23.12.24 19:10 Česká republika 0

Oběti střelby rektor uctil v čepici zbrojařů. Lidé chtějí jeho rezignaci 23.12.24 13:02 Česká republika 1

Fialova vláda znevýhodnila české důchodce před Ukrajinci23.12.24 12:50 Česká republika 0

Putin přijal v Kremlu Fica22.12.24 20:19 Rusko 2

Měnové kurzy

USD
24,34 Kč
Euro
25,19 Kč
Libra
30,46 Kč
Kanadský dolar
16,91 Kč
Australský dolar
15,05 Kč
Švýcarský frank
26,82 Kč
100 japonských jenů
15,47 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,89 Kč
100 maď. forintů
6,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,58 Kč
100 rublů
21,40 Kč
1 unce (31,1g) zlata
63 889,05 Kč
1 unce stříbra
702,20 Kč
Bitcoin
2 290 981,89 Kč

Poslední aktualizace: 1.1.2025 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 18 558