Finanční a měnová válka Washingtonu proti Číně:
Zastiňování amerického dolaru juanem
31.8.2015 Komentáře Témata: Finance, peníze, Ekonomika, Čína 1310 slov
Číňané postupně odstavují monopol amerického dolaru. Zbavují se svých amerických státních dluhopisů, hromadí zásoby zlata a otevírají regionální distribuční banky pro vlastní národní měnu. To jim poskytne snazší přístup na kapitálové trhy a izoluje je to od finanční manipulace Washingtonu a Wall Street.
Bojící se zastínění amerického dolaru a systému Bretton Woods konkurenční finanční architekturou USA reagovaly pokusem poškodit čínské trhy a zvýšit hodnotu čínské měny. Čína zareagovala regulacemi trhu a pak kvantitativním uvolňováním u své měny, aby udržela nízké ceny čínských výrobků a vývozů.
Kvantitativní uvolňování Pekingu je reakcí či odpovědí na finanční manipulace Washingtonu a Wall Street. Navíc si Washington nikdy nemyslel, že by Čína mohla zareagovat výprodejem amerických státních dluhopisů. Místo hysterie ohledně čínské ekonomiky „by veškerou pozornost investorů měl dostat hrozící kolaps amerického dolaru“, varoval jeden americký ekonom (Peter Schiff). Schiffův hlas je jedním z mnoha hlasů analytiků, kteří říkají, že řeči o ochabování čínské ekonomiky jsou přehnané a přitroublé.
Finanční válka proti Číně a Rusku: Válka proti „společenství osudu“
Jak je finanční architektura světa měněna Čínou a Ruskem, je americký dolar postupně neutralizován coby preferovaná zbraň Washingtonu. Dokonce i monopol systému Bretton Woods Washingtonu tvořený Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Světovou bankou je přímo zpochybňován. Ačkoliv nepředstavují alternativu neoliberální ekonomice, nahlodávají Nová rozvojová banka (NDB) BRICS a Asijská infrastrukturní investiční banka (AIIB) Pekingu systém Bretton Woods prostřednictvím konkurenční finanční struktury.
Americká říše si je vědoma kroků ke zřízení konkurenčního finančního řádu. Tvůrci politiky amerického východního pobřeží (sídlo americké aristokracie – p.p.), Pentagon a Wall Street sledovali dvojitý summit BRICS a SCO v ruském městě Ufa s obavami. Do té doby vedli informační/propagandistickou, energetickou, finanční, měnovou a obecně ekonomickou válku proti Ruské federaci. Po Ufě to rozšířili o finanční a ekonomickou válku proti Číně.
Banky a vlády v Evropské unii zvažovaly a zkoumaly použití čínské měny – renminbi/juanu – coby rezervní měny. A to kvůli atraktivnosti stability renminbi coby měny. To Washington a Wall Street znepokojilo a bylo to jedním z faktorů, které vedly k rozšíření měnové a finanční války proti Rusku o Čínu.
Prostřednictvím spekulací jako psychologické zbraně a manipulací s trhem zahájily USA finanční útok na Číňany. Bylo to provedeno pomocí pokusu srazit a zničit čínský akciový trh a poškodit důvěru investorů v čínskou ekonomiku a její akcie. Peking však reagoval rychle tím, že zavedl kontrolu u stahování investic. To zabránilo výprodejům akcií a zneškodnilo americkou finanční bombu.
Jak cena renminbi začala růst, zahájil Peking kvantitativní uvolňování, aby znehodnotil svoji měnu, jako prostředek umožňující pokračování vývozů. Americký kongres a Bílý dům začaly hlasitě protestovat. Obvinily Číňany z finanční manipulace a požadovaly, aby Peking nedělal nic pro opětovnou úpravu kurzu juanu. To, co lidé na americkém východním pobřeží chtěli, bylo, aby Číňané nechali hodnotu renminbi růst, jako prostředek poškozování čínské ekonomiky a trhu.
Čínský drak vrací úder: Peking likviduje své americké dluhopisy
Tlačte na Čínu a ta tlak oplatí. Peking se zaváděním regulací u juanu nepřestal. Čína podnikla kroky, které šokovaly Wall Street a Washington přiměly k pozornosti.
Když se americké finanční instituce začaly pokoušet poškodit důvěru investorů v Čínu prostřednictvím psychologických taktik za tvrzení, že čínská ekonomika zpomaluje a že čínský trh je ve volném pádu, Peking oznámil, že nakoupil 600 tun zlata během jediného měsíce a že Čínská lidová banka se zbavila více než 17 miliard amerických dolarů ze svých devizových rezerv. Čínské devizové rezervy – s vyloučením devizových rezerv zvláštní správní oblasti Hong Kong a zvláštní správní oblasti Macao – činily v květnu 2015 3,71 bilionů dolarů (3,711,143 milionů). Do června 2015 poklesly na 3,69 bilionů (3,693,838 milionů) dolarů.
Internetová stránka Zero Hedge zabývající se finančními trhy, která tento vývoj sledovala, vysvětlila co odhalila: „Pak jsme porovnali čínské devizové rezervy s celkovou držbou amerických státních dluhopisů Číny a jejího „anonymního“ zahraničního obchodníka Euroclear (alias „Belgie“), jak je zveřejnila TIC, a zjistili jsme, že dramatický vztah, který jsme poprvé odhalili v květnu, přetrvává – konkrétně tedy to, že prakticky celé spektrum čínských devizových rezerv přichází prostřednictvím amerických státních dluhopisů držených Čínou.“
Tím hlavním zde bylo, že americké státní dluhopisy držené Čínou „jsou agresivně vyprodávány, a to tak, že v r. 2015 doposud prodeje dosáhly 107 miliard dolarů“. Sledováním finančních transakcí Číny v Belgii Zero Hedge vypočítal, že Peking se zbavil během tří měsíců 143 miliard amerických dolarů. O pár měsíců později, v srpnu, se Číňané zbavili během dvou týdnů amerických státních dluhopisů v hodnotě 100 miliard dolarů.
O den později, 27. srpna, Bloomberg potvrdil to, co identifikoval Zero Hedge. Zpráva Bloombergu vysvětlila následující: „Lidová banka Číny se zbavovala dolarů a nakupovala juan, aby podpořila kurz, což je politika, která přispěla k poklesu jejích devizových rezerv za posledních12 měsíců o 315 miliard dolarů. Po zbytek r. 2015 bude 3,65 bilionová zásoba klesat asi o 40 miliard dolarů měsíčně kvůli intervencím, a to podle průměrného odhadu z průzkumu Bloombergu.“
Zatímco Bloomberg zdůrazňoval, že Číňané používají americké dolary na nákup vlastní měny, jen opatrně zmínil, že „strategicky je pravděpodobné, že záměrem Číny je nalézt vhodnou dobu pro odlehčení svým nadměrně nahromaděným zásobám amerických státních dluhopisů“, kdy citoval ekonoma Reorient Financial Markets Limited v Hong Kongu.
Zastiňování amerického dolaru čínským renminbi
Wall Street by se měl obávat ekonomických problémů doma v USA, místo aby se pokoušel podkopat Čínu. Řeči o zpomalení čínské ekonomiky jsou součástí odvádění pozornosti. Odvádí pozornost od propadu v USA a mají posílit snahu Washingtonu a Wall Street zkrotit Peking. Číňané však nadále pokračují ve svých krocích neodstrašeni.
Peking si jako místo pro své první vypořádací středisko pro renminbi na Středním východě a pro trh s regionálními měnami v severní Africe vybral v dubnu 2015 Katar. Toto vypořádací středisko se nazývá Qatar Renminbi Center. Obejde americké finanční struktury a poskytne Čínské lidové republice větší přístup k ropě a zemnímu plynu ze Středního východu a severní Afriky.
Navzdory přání Wall Street a Washingtonu Světový hedvábný řád pokračuje vpřed.
Washington’s Financial / Currency War on China: Eclipsing of US Dollar by Yuan vyšel 30. srpna 2015 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 456 Kč Zvědavec.