Na hranici vlastizrady?
Devótní výplody z webu ozbrojeneslozky.cz
12.4.2015 Komentáře Témata: Česká republika 501 slov
Perly z webu Státní ozbrojené a bezpečnostní složky - kdo za tím webem stojí se lze jen dohadovat - kontakt neuvádí:
1. Bilaterální vztahy mezi ČR a USA by měly být ukotveny v ověřeném rámci NATO a v souladu se spoluprací mezi EU a USA. Neměly by panovat žádné iluze, že vně NATO a EU je možné vybudovat „zvláštní" strategický vztah mezi supervelmocí a menším, vnitrozemským státem uprostřed Evropy.
2. ČR by měla zvýšit své obranné výdaje až na 2 % HDP během příštích deseti let.
3. O ČR již dříve navrhlo, aby se ve vojenských prostorech ČR konala pravidelná cvičení s rotačními silami USA v Evropě. Obě vlády by měly prozkoumat možnost, jak uzavřít – kromě již existujících dohod v rámci NATO – smlouvu o statutu vojsk (SOFA), která by poskytla potřebné krytí pro americká vojska během těchto cvičení.
ČR by měla dál rozvíjet své unikátní schopnosti předurčené pro NATO, jakými jsou ochrana proti zbraním hromadného ničení (CBRN) a Mnohonárodnostní centrum leteckého výcviku.
4. ČR by se měla zaměřit na revitalizaci Visegrádské spolupráce s Polskem, Slovenskem a Maďarskem. Mocnosti mají tendenci věnovat skupinám zemí a jejich koalicím pozornost v podstatě stejným způsobem, jakým přitahují pozornost jejich soupeři. Z pohledu Washingtonu získají spojenci, kteří mohou přinést bloky hlasů do OSN, EU, WTO nebo NATO, maximální pozornost.
5. Česká vláda by měla podporovat včasné a úspěšné dokončení rozhovorů mezi EU a USA o dohodě TTIP. Hlubší a širší obchodní a hospodářské vztahy posílí transatlantickou vazbu, která je v životním zájmu SVE.
6. ČR by měla dostat otázku energetické bezpečnosti do středu pozornosti česko-amerických vztahů.
Nejlepší způsob, jak si může ČR v USA vysloužit pozornost, je poskytovat poradenství při řešení problému, který ani USA, ani EU nejsou schopny vyřešit. Na druhé straně by USA měly umožnit zásobování Evropy zkapalněným plynem.
7. Češi by měli agresivněji soutěžit o strategické vedoucí pozice v mezinárodních institucích.Navzdory dílčím úspěchům v NATO (Jiří Šedivý, gen. Petr Pavel) a EU (Štefan Füle) převažuje mínění, že ČR nijak agresivně nesoutěží o každé volné místo v euro-atlantických institucích, aby si získala větší pozornost ve Washingtonu.
8. USA by měly konečně vyřešit finanční a manažerské problémy v Rádiu Svobodná Evropa (RFE/RL) a využívat jeho umístění v Praze k tomu, aby ve spolupráci s ČR vytvořily ucelený program pomoci transitním zemím a lidem v zemích, kde jsou porušována lidská práva. Založení Centra pro občanskou společnost v Praze, jež bylo iniciováno ze strany USA a které bude společně financováno několika vládami i soukromými nadacemi, by mělo sloužit podobným cílům.
A nejlepší na konec:
Konečně v neposlední řadě bychom měli uznat, že budoucí česko-americké vztahy budou více utvářeny jinými hráči, než jsou vlády. Stejně jako válka je příliš vážná věc, než abychom ji nechali jenom generálům, jsou i mezinárodní vztahy příliš důležité, než abychom je přenechali pouze diplomatům. Novými aktéry, kromě jiných, budou významní byznysmeni, vzdělávací a vědecké instituce a nevládní organizace.
* * *
Takže mezinárodní vzahy ČR nebudou určovat občané prostředníctvím vlády, ale oligarchové a nevládní organizace, vzdělávací a vědecké instituce placené - kým vlastně?