Saúdská Arábie slíbila drahou ropu Rusku, když svrhne Assada
12.2.2015 Komentáře Témata: Sýrie, Saúdská Arábie 471 slov
Saúdská Arábie slíbila snížit produkci, pokud Kreml bude souhlasit, že nebude podporovat syrského prezidenta Bashara al-Assada. Podle New York Times saúdští a ruští představitelé vedli jednání o této záležitosti, ačkoliv zatím nebylo dosaženo žádných výsledků.
Saúdská delegace navštívila Moskvu v listopadu 2014, aby tam probrala záležitost Sýrie, uvádí New York Times s odkazem na zdroj ve vládě amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle tohoto zdroje vedly zmíněné dvě země aktivní a napjaté rozhovory během několika posledních měsíců. Saudové vedli jednání s ruskými partnery neformálně a zůstává nejasným, jak smrt krále Abdulla může rozhovory ovlivnit, uvádí RBC.
Noviny obdržely informace o vyjednáváních mezi Ruskem a Saúdskou Arábií od několika zdrojů v diplomatických, výzvědných a politických kruzích, které mluvily pod podmínkou anonymity, aby dodržely diplomatický protokol. Podle zdrojů novin v Saúdské Arábii účastníci rozhovorů věří – a ujistili o tom Spojené státy – že mají na ruského prezidenta Vladimira Putina jistou páku.
Saúdská Arábie, napsaly noviny, může snížit produkci ropy. To může způsobit růst ceny ropy, který může vést k vyšším cenám za ni. Pokud lze ropu použít k nastolení míru v Sýrii, může se Saúdská Arábie pokusit tento obchod dojednat, řekl saúdský diplomat, jak napsaly noviny.
V srpnu 2013 bylo oznámeno, že Saúdská Arábie údajně nabídla Rusku, aby odmítlo podpořit vládu Bashara al-Assada v Radě bezpečnosti OSN. Informované zdroje řekly Reuters, že Riyadh byl ochoten koupit ruské zbraně v hodnotě 15 miliard dolarů. Navíc byla Saúdská Arábie ochotna zaručit, že v případě svržení Assadova režimu nebudou přes Sýrii vybudovány žádné ropovody, které by mohly poškodit pozici Ruska na evropském trhu.
Ruský poradce pro národní bezpečnost, Jurij Ušakov, později Reuters řekl, že strany žádnou dohodu ohledně Sýrie neprobíraly, ale že se dohodly, že situace v zemi budí rostoucí obavy. Podle Ušakova nebyly na jednáních nastoleny žádné otázky praktické povahy. Tento představitel také řekl, že setkání ruského prezidenta Putina a saúdského prince Bandara bin Sultana bylo „filosofické“ povahy.
Poté, co cena ropy začala v létě 2014 padat, představitelé Saúdské Arábie veřejně uvedli, že, podle jejich názoru, cena ropy může odrážet jen globální rovnováhu nabídky a poptávky. Také trvali na tom, že Riyadh nemá v úmyslu přidávat do své ekonomické agendy geopolitiku.
„Až donedávna probíralo Rusko záležitosti kolem ropy v čistě ekonomickém kontextu. Pokud k rozhovorům nedošlo, znamená to, že se debata ubírala jiným směrem. Je jasné, že záležitost ceny ropy má geopolitický komponent, protože existují země, které mají zájem na udržení ceny ropy na vysoké úrovni – aby se udržely veřejné výdaje a stabilita v zemi. Bezpochyby obsahuje nízká cena ropy destabilizující komponent z hlediska geopolitiky,“ řekl Pravda.ru analytik Investcafe Grigory Birg.
Saudi Arabia promised expensive oil to Russia to topple Assad vyšel 4. února 2015 na Pravda.ru. Překlad v ceně 195 Kč Zvědavec.