Ještě naposledy k nedělnímu pochodu politiků proti terorismu
Vlezlý v Paříži: Izraelci se bouří kvůli pózování premiéra
Obrázky izraelského premiéra rozrážejícího si cestu do přední řady světových vůdců v Paříži vyvolaly doma jak rozpaky, tak pobavení – což poskytlo hojnou munici oponentům v nadcházejících volbách.
K přehršli titulků a článků vedlo prorážení si cesty premiéra Benjamina Netanyahu do přední řady nedělního pochodu v Paříži a jeho neúspěšný pokus předběhnout do čela fronty čekající na autobus.
Mnozí žertovali, že takováto „vlezlost“ je kvintesenční izraelskou vlastností, ale Netanyahu musí přesto čelit kvůli svému chování bouři kritiky, kdy někteří tvrdí, že se pokoušel získat politické body do všeobecných voleb, které se mají konat v březnu.
„Očekávali bychom, že nás bude premiér reprezentovat důstojně a ne že nás bude zostouzet,“ napsal Shimon Shiffer v nejprodávanějších novinách Yediot Aharonot.
„Byl jsem překvapen, když jsem viděl, jak si izraelský vůdce proráží cestu do prvního autobusu vůdců a jak si pak klestí cestu do první řady vůdců států,“ napsal.
Při nedělní akci se světoví vůdci připojili k několika milionům lidí (nějak nám to číslo stále roste, za chvíli to snad dosáhne 6 milionů – p.p.) pochodujícím v Paříži na důkaz solidarity, poté, co islámští extremisté zabili 17 lidí v útocích na satirický týdeník Charlie Hebdo a košer prodejnu.
Na jednom ze zvěčnělých snímků z pochodu jsou Netanyahu a palestinský prezident Mahmud Abbas, kráčející v první řadě po stranách prezidenta Francoise Hollanda.
Francouzský prezident Francois Hollande (vpravo) vítá Benjamina Netanyahu v Elysejském paláci…
Izraelská média uvedla, že Francie požádala Netanyahu, aby se pochodu neúčastnil, ale ten žádost ignoroval a zúčastnil se stejně.
Typicky hrubé a zbytečné
Po připojení se k ostatním v Hollandově Elysejském paláci se Netanyahu pokusil proboxovat si cestu do prvního autobusu, který vezl představitele na počáteční místo pochodu, ale neuspěl.
Jakmile byl na pochodu, hbitě si Netanyahu proklestil cestu z druhé řady do první tak, že si přátelsky potřásl rukou s malijským prezidentem Ibrahimem Boubacarem Keitou – jehož země nemá s Izraelem diplomatické vztahy.
„Bylo to trapné, o ostudnosti nemluvě, vidět izraelského premiéra… jak se pokouší proboxovat do autobusu, do kterého neměl nastoupit, a jak si odhodlaně klestí cestu z druhé řady do řady vůdců pochodujících v čele,“ řekl Ben Caspit z deníku Maariv.
Obvinil Netanyahu z toho, že se chová jako na předvolebním gulášovém mýtinku, a z toho, že „využívá Francouze typicky hrubým a zbytečným izraelským způsobem“.
Benjamin Netanyahu (první řada vlevo) a vůdci dalších zemí na shromáždění „v Paříži v lednu…“
Levicový deník Haaretz dokonce přirovnal premiéra k neukázněnému turistovi.
„Stejně jako někdy rozpoznáte izraelské turisty v zahraničí podle jejich hlasitého projevu, nevalných způsobů a neotesaného chování, neměl nikdo ze stovek milionů lidí na celém světě sledujících nedělní pařížskou akci v televizi problém najít izraelského premiéra Benjamina Netanyahu,“ napsal v Haaretz Yossi Verter.
Členové mládežnického křídla opoziční Strany práce dokonce vytvořili internetovou hru, kde použili Netayahuovu přezdívku, s názvem „prostrkej Bibiho“ – ve které hráči mají 30 vteřin na to, aby izraelského vůdce přesunuli ze zadní části davu dopředu.
To si nezaslouží ani opovržení
Na konci hry se objevuje zpráva: „Když Bibi vyhraje, všichni ostatní prohrají. Potřebujeme jiné vedení, které bude stavět do první řady Izrael, bez neodbytnosti.“
Obrázky pochodu vůdců vyvolaly v Izraeli další senzaci, poté co ultra ortodoxní židovské noviny vymazaly německou kancléřku Angelu Merkel, šéfku zahraniční politiky EU Federicu Mogherini a pařížskou starostku Anne Hidalgo – v souladu s tradičním zákazem tisknout obrázky žen.
Netanyahu přistoupil na své oficiální facebookové stránce k malé korekci a elegantně vystřihl z fotografií zástupu Abbase.
Zdroje v Netanyahuově kanceláři Maariv řekly, že protokol zaslaný z Elysejského paláce izraelskému velvyslanectví v Paříži uváděl, že má pochodovat v první řadě.
Někteří komentátoři přispěchali na Netanyahuovu obranu.
Tal Niv, píšící do Haaretz, uvedla, že premiér „si nezaslouží opovržení, které se na něj sneslo“.
„Není příjemné vidět, jak strká svoji přehazovačku na hlavě do davu na akci, ale obrázek první řady… je obrázkem, který by ho mohl vrátit do úřadu premiéra,“ napsala.
„Pohrdání jeho nasupeným zjevem nebo jeho vlezlostí by nemělo zastírat fakt, že uspěl ve vyslání jasné zprávy:„Přijďte domů. Ochráním vás,“ uvedla, když narážela na Netanyahuvou výzvu francouzským židům, aby se přestěhovali do Izraele.
Pushy in Paris: Israelis up in arms over PM's posturing vyšel 14. ledna 2015 na yahoo.com. Překlad v ceně 286 Kč Zvědavec.