Svět proti jadernému nebezpečí

Aktuální situace v OSN i mimo ni

Ladislav Zelinka

2.10.2014 Komentáře Témata: Současné události 1080 slov

Aktuálně probíhající Měsíc za mír a nenásilí spolu s řadou mezinárodních protijaderných kampaní a den OSN za úplné jaderné odzbrojení 26. září jsou vhodnou příležitostí ke zhodnocení světové situace a připravenosti světového společenství k vyhlášení globálního zákazu jaderného zbrojení.

Přes dramaticky laděné mediální zprávy o dění ve světě není situace zas tak špatná. Ve světě trvale sílí zájem o odstranění všech zbraní hromadného ničení, chemických, jaderných, zbraňových systémů umisťovaných do vesmíru a dalších "sofistikovaných zbraní s výjimečně devastujícími a nepředvídatelnými účinky" (1). Znepokojení těmito hrozbami a vůle je odstranit je znatelná a pochopitelná.

To že je hrozba jaderných zbraní aktuální a naléhavé téma, dokazuje řada konferencí o jaderné hrozbě na úrovni OSN, které se poslední rok konaly - zejm. v Ženevě v září 2013 a v Nayaritu v únoru 2014 - i vysoký počet rezolucí na půdě OSN, které se jí zabývají. Předpokládá se, že tento podzim bude v jednání téměř dvacet rezolucí týkajících se jaderných zbraní (JZ). Jako každý rok, se o nich bude hlasovat a výsledek těchto hlasování bude určovat podobu dalšího vývoje a osudu JZ.

A šance, že se svět vysloví pro ukončení jaderného zbrojení, držení, výroby a samozřejmě používání JZ, zde je. Stále sílící blok zemí, který úplné odzbrojení požaduje, již představuje asi 75% celého světa, oproti menšině podporující jadernou vojenskou techniku (2).

Myslím, že bude prospěšné nyní podrobněji vyložit, kdo je na které straně. Nepřekvapí, že největšími odpůrci odzbrojovacího úsilí jsou země s největšími arzenály zbraní hromadného ničení - země NATO v čele se Spojenými státy a Izrael, za nimi Rusko.

Podporovateli pak je většina zemí světa. Většina malých a středně velkých států, které JZ nevlastní, a nemají žádný zájem, aby byly jejich existencí ohrožovány. Myslím, že si zaslouží, aby zde byly všechny jmenovány. Tyto státy v minulém roce PODPOŘILY VŠECHNY návrhy a iniciativy na úplnou likvidaci JZ v celém světě, celkem 117 zemí (3):

Afghánistán, Alžírsko, Angola, Antigua a Barbuda, Argentina, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bolívie, Botswana, Brazílie, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Cabo Verde, Kambodža, Kamerun, Chile, Kolumbie, Kongo, Kostarika, Pobřeží slonoviny, Kuba, Kongo, Džibutsko, Dominikánská republika, Ekvádor, El Salvador, Eritrea, Etiopie, Fidži, Gabon, Gambie, Ghana, Grenada, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Honduras, Indonésie, Irák, Jamajka, Jordánsko, Kazachstán, Keňa, Kiribati, Kuvajt, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Libérie, Libye, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Mali, Marshallovy ostrovy, Mauritánie, Mexiko, Mongolsko, Maroko, Mosambik, Namibie, Nauru, Nepál, Nikaragua, Niger, Nigérie, Omán, Panama, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Filipíny, Katar, Rwanda, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Samoa, Sao Tome a Principe, Saúdská Arábie, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Singapur, Šalamounovy ostrovy, Somálsko, Jižní Afrika, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svazijsko, Thajsko, Východní Timor, Tonga, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turkmenistán, Tuvalu, Uganda, Spojené arabské emiráty, Tanzanie, Uruguay, Uzbekistán, Venezuela, Viet Nam, Jemen, Zambie.

Jsou to většinou země, o kterých se mnoho nemluví a nedostává se jim mediální publicity, ačkoli svým konstruktivním postojem vytrvale umožňují průchod odzbrojovacím procesům.

Naopak PROTI většině návrhů na úplné jaderné odzbrojení v OSN hlasovaly:

Albánie, Austrálie, Belgie, Kanada, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Island, Izrael, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Mikronésie, Monako, Nizozemsko, Palau, Polsko, Ruská federace, Slovensko, Švédsko, Velká Británie, Spojené státy, Bulharsko, Řecko, Portugalsko, Turecko, Slovinsko, Španělsko, Bosna a Hercegovina, Andorra, Lichtenštejnsko, Norsko, Moldavská republika, Rumunsko, Makedonie, Ukrajina.

Pro nás by mělo být znepokojivé, že ČR se dlouhodobě nachází v druhém bloku, bloku zemí, bránících dosažení zákazu a odstranění JZ ve světě.

Ze statistiky je jasně vidět preference JZ evropskými zeměmi oproti zbytku světa.

Nejaktivnějšími usilovateli o světové odzbrojení jsou z nadnárodních uskupení státy BRICS a NAM, mezi nimi např. Brazílie, Afghanistán, Argentina, Chile, Kolumbie, Kuba, Indonésie, Irák, Kazachstán, Libye, Mexiko, Saudská Arábie, Jižní Afrika a Venezuela. Připomeňme také významné úsilí Iránské islámské republiky, která již několik let iniciuje jednání za úplné jaderné odzbrojení a je jedním z jeho nejvýraznějších advokátů. Írán v minulém roce inicioval a následně předsedal Konferenci OSN o odzbrojení v Ženevě a v OSN prosadil společně se státy NAM některé z návrhů na uskutečnění úplného odzbrojení, které byly Valným shromážděním schváleny, a mohou hrát v budoucnu důležitou roli. Největším sponzorem protijaderných iniciativ v OSN pak je, co do počtu, Indonésie, se svými 16 navrhovanými rezolucemi (2). Tyto země by si jistě zasloužily větší ocenění a více pozornosti za své zásluhy, než se jim v současnosti dostává.

Velký hlas za likvidaci jaderných zbraní zaznívá také z mezinárodních a nevládních organizací, od národních zastupitelů, vlád, starostů, členů parlamentů, vědců a občanských iniciativ, sdružujících se v internacionálních uskupeních, globálních kampaních, nebo působí na národní úrovni, a jejichž hlas získává také velkou váhu.

Na příklad organizace "Starostové za mír" sdružuje 6048 starostů měst ve 158 státech, a to je docela velká síla. Jejich vizí je do roku 2020 dosáhnout úplného odstranění všech JZ a zákaz jejich výroby (4).

Podobná platforma sdružuje členy parlamentů zemí celého světa pod zkratkou PNND (5) a podle vlastních údajů má 1000 členů ze 130 zemí - poslanců a senátorů, jejichž cílem je opět úplné zbavení světa jaderných zbraní. Pro stejný cíl se nedávno vyslovila a podpořila jej i další globální meziparlamentní organizace, IPU, spojující hlasy 164 parlamentů světa.

Kromě dalších organizací, jako ICAN, nebo UNFOLD ZERO, se mezinárodních konferencí o humanitárních dopadech JZ účastní také vlivný Mezinárodní červený kříž.

Další podobná, již třetí v pořadí, konference o humanitárních dopadech JZ se bude konat letos v prosinci ve Vídni. Je v zájmu nás všech, aby dopadla dobře a její výsledky umožnily reálné globální odzbrojení až k nulovým stavům.

Poznámky

(1) Viz všemi státy jednohlasně přijatá Rezoluce "Convention on Prohibitions or Restrictions on the Use of Certain Conventional Weapons Which May Be Deemed to Be Excessively Injurious or to Have Indiscriminate Effects".

(2) Všechny tyto a následující statistické údaje viz archiv hlasování OSN: https://gafc-vote.un.org/UNODA/vote.nsf/

(3) V potaz vzato hlasování o šesti rezolucích OSN požadujících úplné jaderné odzbrojení a vytvoření úmluvy o zákazu JZ, viz odkaz výše:

  • 68/42 Follow-up to the advisory opinion of the International Court of Justice on the legality of the threat or use of nuclear weapons
  • 68/32 Follow-up to the 2013 high-level meeting of the General Assembly on nuclear disarmament
  • 68/39 Towards a nuclear-weapon-free world: accelerating the implementation of nuclear disarmament commitments
  • 68/47 Nuclear disarmament
  • 68/51 United action towards the total elimination of nuclear weapons
  • 68/58 Convention on the Prohibition of the Use of Nuclear Weapons

(4) "Mayors for Peace", http://www.mayorsforpeace.org/.

(5) "Parliamentarians for Nuclear Non-Proliferation and Disarmament", http://www.pnnd.org/.

Známka 1.3 (hodnotilo 33)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

24

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc duben přispělo 48 čtenářů částkou 8 400 korun, což je 24 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Ukrajina porušila velikonoční příměří navržené Vladimirem Putinem20.04.25 21:02 Ukrajina 0

Spojené státy právě zmasakrovaly civilisty v Jemenu, aniž by předstíraly, že jde o vojenské cíle20.04.25 20:48 Jemen 0

Arménie, Slovensko a Gruzie podpořily rezoluci OSN obviňující Rusko20.04.25 20:08 Neurčeno 0

Ukrajina bude moci bojovat až do roku 2029, ale Německo se musí vzdát 30 % techniky ze svých arzenálů - zástupce Kyjeva při OSN20.04.25 19:59 Ukrajina 0

Trump požaduje přístup do Fort Knox: „Budeme naštvaní, když tam žádné zlato nebude“20.04.25 19:45 USA 0

EU chce dát neziskovkám miliardy na kompenzaci ztrát USAID20.04.25 19:37 Evropská unie 0

Green Deal zdražuje vlaky, zboží jde z kolejí na silnice20.04.25 13:45 Česká republika 0

WHO se připravuje na „mamutí neštovice“, hrozí prý světu z arktického permafrostu19.04.25 20:27 Neurčeno 7

Britská vláda a plány čisté nuly: Žádné maso, mléko a sýr do 25 let19.04.25 18:11 Británie 3

Jak z našich daní Brusel dlouhodobě financuje islamizaci Evropy19.04.25 13:34 Evropská unie 3

EU zatím nezakáže dovoz ruského LNG do Evropy, panuje nejistota ohledně alternativ19.04.25 07:05 Evropská unie 0

Šéfka sekce MPSV: V Česku pracuje 155.000 uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny19.04.25 01:00 Česká republika 0

Bloomberg: Plán USA na řešení ukrajinského konfliktu zahrnuje uznání nových ruských území18.04.25 18:53 Ukrajina 0

Královna Ursula a konec národních států. Rychle, tiše a nevratně18.04.25 18:44 Evropská unie 2

Předvolební Rumunsko: Za psaní na internet pokuty až čtvrt milionu18.04.25 13:16 Rumunsko 0

Američané ztrácejí trpělivost. Nebude-li v řádu dní jasný konec války, ukončí jednání o příměří18.04.25 13:10 USA 0

Víte, kolik mešit je v Praze?18.04.25 10:08 Česká republika 2

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách18.04.25 08:34 Česká republika 1

Meloniová navštívila Bílý dům. „Dojde k obchodní dohodě, na 100 procent,“ řekl Trump18.04.25 07:48 USA 0

Velikonoce za rekordní ceny. Z vajec je luxusní zboží, na zlevnění jídla to nevypadá18.04.25 07:33 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
22,04 Kč
Euro
25,06 Kč
Libra
29,22 Kč
Kanadský dolar
15,92 Kč
Australský dolar
14,08 Kč
Švýcarský frank
26,93 Kč
100 japonských jenů
15,48 Kč
Čínský juan
3,02 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
6,14 Kč
Ukrajinská hřivna
0,53 Kč
100 rublů
26,82 Kč
1 unce (31,1g) zlata
73 156,15 Kč
1 unce stříbra
714,18 Kč
Bitcoin
1 863 315,12 Kč

Poslední aktualizace: 20.4.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 800