Bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu:
Británie je darebácký stát a je nebezpečím pro svět
5.9.2014 Komentáře Témata: Současné události, Velká Británie 554 slov
Velká Británie je coby darebácký stát nebezpečím pro svět, řekl bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray.
„Britská vláda je hluboce, hluboce amorální. Nezajímá je, kolik lidí zabijí v zahraničí, pokud jim to pomůže. Kdokoliv, kdo hlasuje 'Ne' (skotské nezávislosti), hlasuje na podporu patologického státu, který je nebezpečím pro svět, darebáckého státu a státu připraveného jít do války, aby pár lidí zbohatlo,“ řekl Murray v projevu před historickým hlasováním o skotské nezávislosti, které se bude konat za pouhé tři týdny.
Na veřejném setkání v St. Andrews řekl, že akce, kterých byl svědkem jako vysoce postavený diplomat, změnily jeho „názor na svět“, a řekl, že je nyní „nemožné být hrdý na Velkou Británii“.
„Myslím, že je nemožné být hrdý na Velkou Británii. Myslím, že když jsme napadli Irák, udělali jsme OSN to, co udělal Hitler a Mussolini Lize národů,“ dodal Murray. „Myslím na to, co jsme udělali od té doby, kdy je pravda často skryta, když se podíváte na Libyi, je to nyní katastrofa, bombardovali jsme ji a zabili jsme 15,000 lidí, když NATO bombardovalo Sirte, něco, co vám v BBC nikdy neřekli. Učinili jsme ji lepší? Ne,“ uvedl diplomat.
„Viděl jsem věci zevnitř a britské zahraniční intervence jsou téměř vždy o zdrojích. Je to tak do morku zkorumpované, jak jiní uvedli. Není to akademický konstrukt, systém smrdí,“ řekl bývalý britský velvyslanec.
Murray, který je členem „Angličané za nezávislost“, skupiny v Anglii narozených obyvatel žijících ve Skotsku, kteří podporují skotskou nezávislost, řekl, že ačkoliv byl kdysi hrdý na to, že je Brit, britské zapojení do nezákonných vydávání, mučení a invazí do Iráku jeho loajalitu změnily.
„Byl jsem britským diplomatem 20 let. Vždy jsem byl velmi vlastenecký Brit a vždy jsem na to byl velmi, velmi hrdý,“ uvedl.
„Když jsem se poprvé stal britským velvyslancem a poprvé jsem vyjel ve svém vlajkovém autě s vlaječkou na kapotě, měl jsem knedlík v krku. Byl to pro mne okamžik hrdosti. Až za šest měsíců jsme zjistil, že do země, kde jsem byl velvyslancem, jsme spolu s Američany přiváželi lidi, aby tam byli mučeni. Někteří z nich byli umučeni k smrti,“ dodal Murray.
„Nyní, jak si dokážete představit, se můj pohled na svět změnil,“ dodal.
„Bylo to ve stejné době, o měsíc později, kdy jsme napadli Irák proti vůli Rady bezpečnosti. Nejen bez svolení Rady bezpečnosti, ale za plného vědomí, že pokud by to šlo do Rady bezpečnosti, byli bychom přehlasováni,“ řekl bývalý diplomat.
„Vím s jistotou – protože jsem byl šéfem sekce Úřadu pro zahraničí a Společenství, která monitorovala irácké zbraně hromadného ničení – vím s jistotou, že věděli, že žádné neexistují. Nebyl to omyl, byla to lež,“ uzavřel Murray.
Bývalý generální tajemník NATO, lord George Robertson, dříve varoval, že skotská nezávislosti by měla „kataklyzmatický“ dopad na svět.
Robertson, bývalý britský poslanec, řekl publiku ve Spojených státech, že „nejhlasitější naléhání na rozbití Británie bude od našich protivníků a našich nepřátel. Protože kdyby se druhá vojenská velmoc na Západě letos rozpadla, bylo by to z geopolitického hlediska kataklyzmatické.“
Voliči ve Skotsku půjdou k urnám 18. září a bude jim položena otázka: „Mělo by se Skotsko stát nezávislou zemí?“
Former British Ambassador to Uzbekistan Says UK Rogue State, Danger to World vyšel 28. srpna 2014 na ria.ru. Překlad v ceně 216 Kč Zvědavec.