Známka toho, kam by mohl ukrajinský konflikt vést?
Oběti minometného útoku stojí před svými hořícími domovy, jako ve scéně z východní fronty ve druhé světové válce
Zničení obyvatelé byli nuceni utéct ze svých hořících domovů na Ukrajině, po minometném útoku, ve scéně připomínající východní frontu během druhé světové války.
Předměstské budovy byly pohlceny plameny a krátery po granátech byly všude, kdy byly údajně bombardovány strategické pozice podél hranice s Ruskem.
Obrázek devastace v Lugansku je známkou eskalace vojenského napětí mezi Kyjevem a Kremlem, po skončení 10 denního příměří.
Ale obrázky, které silně připomínají trasu destrukce zanechávanou Hitlerovými jednotkami v Sovětském svazu před 70 lety, jsou rovněž zneklidňující známkou toho, jak by se konflikt mohl dále vyvíjet.
Devastace: Oběti stojí před hořícím domem ve vesnici Nikolajevka u Lugansku, po minometném útoku, po kterém zůstal ukrajinský pohraničník mrtev
Cesta destrukce: Žena utíká ze svého domu v Rusku poté, co byl zapálen Hitlerovými jednotkami v r. 1943
Služba ukrajinské pohraniční stráže uvádí, že jeden voják byl zabit a osm jich bylo zraněno, když bylo stanoviště na hranici s Ruskem pod těžkým minometným útokem.
V prohlášení služba uvádí, že k útoku došlo před rozbřeskem ve středu na stanovišti Novoazovsk v jihovýchodní části regionu Doněck. Doněck je jeden ze dvou východních regionů, kde ukrajinské jednotky bojují s pro-ruskými separatisty.
10 denní jednostranné příměří vyhlášené ukrajinskou stranou vypršelo v pondělí večer, kdy separatisté odmítli výzvu ke složení zbraní.
Hraniční stanoviště se stala klíčovými pozicemi, kdy Ukrajina tvrdí, že vzbouřenci dostávají podporu a posily z Ruska.
Je to podobné strategii používané Němci v r. 1941 během operace Barbarossa, kdy tento útok zahájil tříletou vojenskou kampaň na východní frontě.
Domy v tomto regionu, který byl v té době součástí SSSR, byly napadeny nejdříve ze vzduchu Luftwafe a pak pozemními jednotkami.
Na obrázcích pořízených v té době je bezpočet vesnic v plamenech.
Tento týden Ukrajina sdělila, že opětovně převzala od vzbouřenců kontrolu nad jedním pohraničním stanovištěm. Pohraniční služba ve středu uvedla, že ozbrojenci stanoviště zaminovali výbušninami.
Bezprostředně po nových útocích ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie odsouhlasili také řadu kroků k obnovení příměří.
Útěk: Bezmocný muž drží svého psa na vodítku a za ním hoří jeho dům v Lugansku.
Vzdušná válka: tento dům, zachycený v r. 1941, byl zasažen během náletu při tříleté ofenzivě na východní frontě
Upomínka: Místní obyvatel sedí u kráteru po bombě po náletu provedeném ukrajinskými ozbrojenými silami ve Stanici Luganskaja v Lugansku na Ukrajině
Pozemní jednotky: Německý voják dohlíží na hořící dům v r. 1942, v rámci německé kampaně s cílem zničit domy vypalováním
Následky: Trosky kolem hořícího domu ve Stanici Luganskaja, vesnici u Lugansku, která byla cílem bombardování
Scéna: Žena u kovového plotu, kdy její dům v Lugansku na Ukrajině v pozadí hoří
Dnes Ukrajina pokračuje ve svém „rozsáhlém dělostřeleckém a leteckém útoku“ na rebely v regionech Doněck a Lugansk, který již vedl k, zatím nepotvrzeným, silným obětem mezi obyvateli.
Ale separatisté již tvrdili, že sestřelili nad vesnicí Luganskaja v regionu Lugansk Su-27.
Včera byly v zemi obnoveny boje, poté, co ukrajinský prezident Petro Porošenko odmítl prodloužit vratké příměří v konfliktu se vzbouřenci a křičel: „Zaútočíme!“
Zároveň Putin tvrdil, že nemůže nařídit pro-moskevským odbojářům složit zbraně, a jeho mluvčí prohlásil: „Vliv Ruska na domobranu by neměl být přeceňován.“
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ukončuje příměří
Krátce poté, co Porošenko ukončil příměří, vypukla v největším východoukrajinském městě pětihodinová bitva, v rámci které padlo sídlo ukrajinského ministerstva vnitra do rukou pro-ruských separatistů.
Příměří poskytlo evropským vůdcům 10 dní na nalezení mírového řešení a jeho konec znamenal vyhlídky, že boje by mohly vypuknout s novou intenzitou v konfliktu, který si již vyžádal od dubna více než 400 mrtvých.
V Doněcku, hlavním městě průmyslového srdce východní Ukrajiny, byly včera ulice prázdné a ve vzduchu zněla střelba, když vzbouřenci obléhali budovu ministerstva vnitra.
Vzbouřenci se nemovitosti zmocnili a zanechali tělo tajného policisty venku na ulici.
Škody: Žena prohlíží svůj dům, po bombardování ve městě Slavjansk, v doněckém regionu, v pondělí.
Požár: Hasič se pokouší uhasit hořící dům poté, co byl Slavjansk vládou bombardován
„Jel jsem a objevilo se několik lidí s automatickými zbraněmi,“ řekl Associated Press Vitalij, který řekl, že se příliš bojí, než aby uvedl i své příjmení.
„Srazili mně a moji přítelkyni na zem a řekli: „Vypadni odsud.““
„Nevím, kdo s kým bojuje. My zde zůstáváme. Bojíme se a třeseme se strachy.“
Nebylo jasné, co přimělo vzbouřence k útoku na sídlo ministerstva vnitra, kde je regionální policie, která poklidně koexistovala se vzbouřenci i přesto, že oficiálně se zodpovídá ústřední vládě v Kyjevě.
Oznámení: Boje byly na Ukrajině obnoveny poté, co kyjevský prezident Petro Porošenko odmítl prodloužit nestabilní příměří v konfliktu se vzbouřenci; výše Porošenko ukončuje včera příměří
Dnes se mají ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny setkat v Berlíně, aby pokračovali v hledání řešení.
V Bruseli včera 28 vlád Evropské unie rozhodlo, že nejsou připraveny uvalit na Rusko nové kolo sankcí kvůli Ukrajině.
Rozhodnutí odložili na pondělí, podle představitele EU.
A sign of where Ukrainian conflict could lead? vyšel 2. července na mainstreamovém dailymail.co.uk. Překlad v ceně 377 Kč Zvědavec.