Americké korporace se zbavují dolarů výměnou za čínský renminbi, aby nakoupily dovozy
10.6.2014 Komentáře Témata: Finance, peníze, Ekonomika 659 slov
Americký dolar je stále více odhazován coby měna pro vypořádávání v mezinárodním obchodu. Ale poslední trend možná poskytuje zatím nejpřekvapivější důkaz, že dolar je jako světová rezervní měna odsouzen k zániku.
Financial Times nedávno uvedly, že americké korporace používají na nákup dovozů čínský renminbi třikrát více, než tomu bylo vloni:
Čínský renminbi rychle vytěsňuje dolar coby obchodní měnu nejen v Asii a Evropě, ale nyní také na domácím americkém trhu.
Hodnota plateb v renminbi mezi USA a zbytkem světa vzrostla letos v dubnu oproti témuž měsíci vloni o 327%, protože více amerických korporací přešlo na používání čínské měny pro platby dovozů z Číny, podle údajů SWIFT, firmy pro mezinárodní vypořádání.
Zaprvé, američtí dovozci mohou snížit náklady na dovoz z Číny tím, že souhlasí s obchodováním v renminbi, místo v dolarech, řekl Lodge. Zadruhé, nedávný nárůst obliby řady instrumentů finančního trhu denominovaných v renminbi činí pro americké korporace snazším jak si zajišťovat měnové riziko, tak získávat investiční návratnost u renminbi v jejich držení.
Americké korporace jen sledují globální trend, kde největší ekonomiky světa vyskakují z dolarového Titaniku. V dubnu se k rozrůstajícímu se seznamu zemí, které souhlasily s vynechání dolaru v bilaterálním obchodě s Čínou, připojila i 12. největší ekonomika světa, Austrálie. Čína, na druhém místě po USA, má podobné dohody rovněž s Japonskem (třetí ekonomika), Brazílií (šestá), Indií (devátá) a Ruskem (desátá)
Dále se zdá, že země BRICS jsou již připraveny otřást „světovým řádem“ zřízením vlastní rozvojové banky, jak dnes uvedla Al Jazeera:
Po více než šesti desetiletích diktování rozvojové politiky ve většině rozvíjejícího se světa mohou mít západem vedený Mezinárodní měnový fond a Světová banka brzy konkurenci.
Země BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – se údajně blíží dokončení své dlouho očekávané rozvojové banky a měnových rezerv, každá v hodnotě 100 miliard dolarů, v rámci toho, co bylo označeno za historickou výzvu vynořujících se ekonomik světa globální finanční architektuře, která byla ovládána USA a západní Evropou od konce druhé světové války.
Zdá se také, že MMF a Světová banka tlačí na globální ekonomický „reset“. „Potřebujeme stisknout tlačítko reset. Svět je stále dosti lapen v módu krizového řízení,“ řekl Klaus Schwab, zakladatel Světového ekonomického fóra počátkem roku.
Což je názor sdílený rovněž šéfkou MMF Christine Lagarde během též události:
Uplynul teprve rok, co Čína formálně, na základě stejných obav, vyzvala k vytvoření nové globální měny, jak informovala agentura Associated Press:
Čína vyzývá k vytvoření globální měny, která by nahradila dominantní dolar, kdy tak projevuje rostoucí asertivitu při rekonstrukci světové ekonomiky před londýnským summitem o finanční krizi příští týden.
Překvapivý návrh guvernéra čínské centrální banky odráží problémy týkající se její rozsáhlé držby amerických státních dluhopisů a zvyšuje tak tlak Číny na rekonstrukci globálního finančního systému ovládaného dolarem a západními vládami. Jak Spojené státy, tak Evropská unie tento nápad smetly ze stolu.
Světová ekonomická krize ukazuje „inherentní zranitelnosti a systémová rizika v existujícím mezinárodním monetárním systému“, guvernér Zhou Xiaochuan
Navíc uprostřed této globální měnové reorganizace bývalý předseda Federálních rezerv, Paul Volcker, zmínil nový Bretton Woods, aby se zabránilo „destruktivní finanční krizi“.
Volcker řekl ve svém květnovém projevu v Bretton Woods:
Bylo enormní privilegium dolaru coby rezervní měny také nebezpečným pokušením pro odkládání – překážkou včasné úpravy politiky, kdy se riskuje případný kolaps? ... Nová Bretton-woodská konference? K tomu máme ještě daleko. Ale zcela určitě nastaly události, ať si je chceme připustit, nebo ne, které nastolily zásadní otázky, které byly ignorovány desítky let.
Možná, že se reset odehrává přímo před našima očima. Pokud si americké společnosti volí upouštět u dovozů od dolaru (spíš budou nuceny vývozci, kteří již tento hajzlpapír odmítají akceptovat – p.p.), je dolar ve velmi velkých problémech a Číně se nakonec její přání nové globální měny – renminbi – může splnit.
US Corporations Dump Dollar for Chinese Renminbi to Buy Imports vyšel 5. června na Activist Post. Překlad v ceně 266 Kč Zvědavec.