TTIP prospěje pouze korporacím
27.5.2014 Komentáře Témata: Evropská unie 548 slov
Většina pracovních skupin zapojených do obchodních vyjednávání zastupuje korporace, a takovýto podjatý přístup vyvolává obavy ohledně přístupnosti a transparentnosti celého procesu, řekl RT Michael Shank z Přátel výboru pro Národní legislativu.
„Pokud chcete být součástí obchodních jednání s Evropou nebo s oblastí Pacifiku, musíte mít bezpečnostní prověrky, takže se nemůže zúčastnit každý. Jedním z příkladů je, že v USA z asi 30 pracovních skupin zapojených do obchodních jednání tvoří 90% korporace a soukromý sektor. Zhruba 9% připadá na občanské společnosti, tedy na obchodní, odborové, neziskové společenství. Takže již nyní je to podjaté ve prospěch korporací, protože neziskové organizace nejsou k rozhovorům připuštěny,“ řekl Shank.
Následně, jak Shank vysvětluje, nebude obchodní dohoda ve prospěch většiny, tedy veřejnosti.
Zároveň existuje spousta dalších záležitostí, u kterých je důvod k znepokojení. Zatímco jak EU, tak USA hledají nové způsoby k vytvoření pracovních míst, stimulování ekonomiky a zlepšení ekonomické produktivity, TTIP (Transatlantická obchodní a investiční dohoda) pravděpodobně systém podkope.
„Zatímco je dobrá pro investory, je špatná pro oblast zdraví, prostředí, pracovních sil, a je špatná pro regulace, které státy vypracovávaly po desítky let. Takže toto jsou některé z největších obav, přičemž může dojít k novému nalití peněz v řádu desítek miliard, a může to podkopat státní a národní zákony prostřednictvím tribunálů investoři-stát, ale rovněž prostřednictvím kontroverzí u regulací, a to je nejvíce problematické a z dlouhodobého hlediska to zničí ekonomiku,“ řekl Michael Shank.
Co se týká zdraví, je to celé o GMO produktech zakázaných v EU, ale vzkvétajících v USA, kdy TTIP protlačí GMO otraviny do Evropy. U regulace práce existují mezi americkou a evropskou politikou odlišnosti. Skutečně, zatímco Německo se snaží zlepšit pracovní podmínky prostřednictvím zvyšování minimální mzdy, USA se rozhodly ji snížit. Ohledně životního prostředí byly některé státy, například Ekvádor, zažalovány, protože se pokusily chránit své životní prostředí.
„Když investorský stát rozporuje některý existující mechanismus, země pokoušející se chránit své životní prostředí, ať je to již Peru, Ekvádor nebo Kanada, byly korporacemi zažalovány, a v 70% případů sporů investor-stát zvítězily korporace,“ vysvětluje Shank.
Další problém související s životním prostředím úzce souvisí s energiemi, které jsou také významnou součástí rozhovorů. Michael Shank tvrdí, že TTIP by pomohla americkým korporacím prosadit vývoz „špinavé ropy a plynu“ do EU.
„USA velmi baží po vývozu ropy a frakovacího plynu, protože usilují o nové trhy, a již podkopaly závazek EU v oblasti klimatu, která chtěla agresivně snížit skleníkové plynyu do r. 2020, ale dovoz amerického frakovacího plynu to podkopá,“ řekl.
Celkově popisuje Michael Shank dohody TTIP a TTP jako vzkaz Číně, Rusku a zbytku světa, že netvoří součást těchto exkluzivních dohod.
„Již nyní žádné bariéry mezi USA a EU nemáme, takže sepisování TTIP není o odstraňování obchodních bariér, protože cla jsou dost nízká, je to o tom říct zbytku světa „jsme součástí tohoto partnerství, je exkluzivní a vy toho součástí nebudete“, řekl (a velmi se mýlí, neb jde o povýšení právního a procesního statutu korporací nad státy, tedy o nastolení tvrdého fašismu – p.p.)
Shank předpokládá, že svět bude brzy svědkem vynoření dalších aliancí a uskupení proti TTIP a TTP trendu, například tvořených Ruskem, Čínou a dalšími.
TTIP will only be to the benefit of industries vyšel na RINF. Překlad v ceně 230 Kč Zvědavec.