Dali byste si rande s nezaměstnaným?
75% žen říká, že ne
Jste-li muž, žijící dnes v Americe, z velké části je vaše hodnota pro společnost určována tím, kolik vyděláváte. Nemělo by to tak být, ale tak naše společnost funguje. A pokud nemáte práci a nemůžete se starat o svoji rodinu, pak se na vás téměř všichni dívají spatra, i když to není vaše chyba. Jakmile jste nezaměstnaný, stává se to určujícím faktorem vašeho života číslo jedna.
Ano, existuje pár lidí, kteří na vás mohou pohlížet stejně, ale v očích většiny budete nyní méněcenný. A smutné je, že to platí obzvláště u milostných vztahů. Nezaměstnaní muži mají tendenci mít více nešťastná manželství, mají tendenci k častějším rozvodům, a jak uvidíte dále, přibližně 75% Američanek nemá zájem o rande s nezaměstnaným. Bohužel pro americké muže měl na ně propad americké ekonomiky v posledních letech nepřiměřený dopad. Posledních pět let bylo u zaměstnanosti amerických mužů nejhorších od druhé světové války a věci se budou jen zhoršovat.
Ano, nezaměstnané ženy prochází něčím podobným. Nechci vůbec snižovat ekonomické utrpení nezaměstnaných žen. Vlastně o tom píšu docela často.
Nicméně dnes se chci zaměřit na to, jak soustavný propad americké ekonomiky ovlivňuje muže. Když jste svobodný a nezaměstnaný, automaticky to znamená, že většina svobodných žen o vás nebude mít naprosto žádný zájem. Aspoň to zjistil jeden velmi šokující průzkum…
Z 925 svobodných žen v průzkumu řeklo 75%, že by měly problém dát si rande s někým bez práce. Pouze 4% respondentek na dotaz, jestli by si vyšly s nezaměstnaným mužem, odpověděla „samozřejmě“.
„Nemít práci zcela určitě učiní pro muže těžším dát si rande s někým, koho již neznají,“ uvedla Irene LaCota, mluvčí It’s Just Lunch, v tiskovém prohlášení. „Je to ojedinělá oblast, v porovnání s ostatními problematikami, u kterých jsme dělali průzkum, kde jak se zdá platí staromódní názory žen na roli pohlaví.“
Takže co by se stalo, kdyby byly věci obráceně a stejná otázka byla položena mužům?
No, ukazuje se, že je tu velký rozdíl.
Když byla tatáž otázka položená mužům, výsledky byly naprosto překvapivé…
Na druhou stranu, vyhlídky na rande s nezaměstnanou ženou nebyly problém pro téměř dvě třetiny mužů. Vlastně 19% mužů řeklo, že nemají žádné výhrady, a 46% mužů řeklo, že rande s nezaměstnanou ženou vidí kladně.
Možná, že tradiční role pohlaví není až tak mrtvá, jak mnozí lidé věří.
Jak jsem zmínil dříve, propadající se ekonomika zasahuje muže silněji, než ženy. Ano, v této ekonomice trpí miliony a miliony žen. O tom není pochyb. Ale muži mají ještě obtížnější časy, než ženy.
Dále je uvedeno 12 známek toho, že propad americké ekonomiky má nepřiměřený dopad na muže…
Č. 1) Podíl mužů na pracovní síle je nyní na historickém minimu…
Č. 2) Během poslední krize přišli muži o dvojnásobný počet pracovních míst, než ženy. Všechna pracovní místa, která ženy ve Spojených státech ztratily během poslední krize, byla opětovně získána, ale u mužů to bylo pouze asi 70%. Mezitím velikost celkové populace nadále rychle roste.
Č. 3) Míra neaktivnosti u mužů vzrostla ještě výše po skončení poslední krize a nyní se pohybuje u historického maxima…
Č. 4) Od r. 2010 byl asi milion pracovníků ve stavebnictví nucen změnit odvětví, nebo zmizet z pracovní síly zcela. To mělo neproporcionální dopad na muže.
Č. 5) V 50. letech mělo práci více než 80% všech mužů ve Spojených státech. Těsně před poslední krizí mělo ve Spojených státech práci asi 70% všech mužů. Dnes má ve Spojených státech práci pouze 64% mužů.
Č. 6) V 80. letech bylo více než 20% pracovních míst ve Spojených státech výrobních. Dnes je ve Spojených státech výrobních pouze asi 9% pracovních míst. To mělo neúměrný dopad na muže.
Č. 7) Podle Institutu ekonomické politiky přichází americká ekonomika o 9,000 pracovních míst na každou miliardu dolarů dovezeného zboží. Nepoměrný podíl u ztráty pracovních míst připadá na odvětví s převahou mužů, jako výroba. Od r. 1975 mají Spojené státy celkový obchodní deficit se zbytkem světa více než 8 bilionů dolarů, a nyní nemá práci více než 102 milionů Američanů v produktivním věku.
Č. 8) V letech 1969 až 2009 poklesla průměrná mzda amerických mužů ve věku 30 až 50 let o 27%, po započtení inflace.
Č. 9) Podle Institutu ekonomické politiky „reálná nástupní hodinová mzda mužů, kteří jsou čerstvými absolventy střední školy“ poklesla z 15,64 dolarů v r. 1979 na dnešních 11,68 dolarů.
Č. 10) Díky politice Obamovy vlády, která systematicky likviduje všechny malé podniky ve Spojených státech, je podíl samostatně výdělečně činných Američanů dnes na historickém minimu. To mělo silný neproporcionální dopad na muže.
Č. 11) Podle CNN jsou američtí muži ve věku 25 až 34 let kategorií, u které je téměř dvakrát pravděpodobnější, že bude žít s rodiči, než u žen stejného věku.
Č. 12) Podle časopisu Time je u nezaměstnaných mužů výrazně pravděpodobnější, že se rozvedou, než u zaměstnaných mužů.
Když se muž nemůže postarat o vlastní rodinu, může to být absolutně zdrcující pro jeho duši. Ačkoliv by to mnozí rádi popřeli, pravdou je, že muži jsou dnes ve společnosti stále považováni za primární živitele. Když muž zjistí, že nemůže poskytnout to, co jeho rodina potřebuje, bez ohledu na to, jak tvrdě se o to pokouší, může být opravdu snadným spadnout do spirály zoufalství, deprese a sebelítosti.
Bohužel, americká ekonomika nevytváří dostatek pracovních míst již prakticky pro nikoho a již nikdy nebude. Mezitím kvalita našich pracovních míst nadále klesá ohromujícím tempem.
To vše znamená, že počet Američanů žijících v chudobě bude nadále růst a bude spousta dalších mužů, kteří se budou cítit bezcennými, protože nemohou zabezpečit svoji rodinu.
Toto je příklad svobodného otce, který je nucen obrátit se na vládu o pomoc, protože nemůže zabezpečit své děti sám…
To znamená, že Lyman Curtis, svobodný otec pěti dětí, bude schopen spolehlivě vytápět svůj domov v Dexteru v Maine jen polovinu letošní zimy, možná do února.
Pak bude Curtis jezdit k místní pumpě, aby tam kupoval petrolej po 5 galonech – což je maximum, které si může dovolit koupit najednou.
„Znám spoustu lidí, kteří to tak dělají, protože nemají dost peněz, aby vytopili svůj domov a zaplatili za potraviny,“ řekl Curtis, 38 let, který je primárním pečovatelem svých dětí a spoléhá se u přežití na dávky v pracovní neschopnosti a potravinové lístky.
Nikdo by nikdy neměl hledět spatra na někoho, jako Lyman Curtis. Dělá co může.
V tuto chvíli je naše ekonomika dosti pokřivenou zmanipulovanou hrou. Pokud se vaší rodině v tuto chvíli daří dobře, neměli byste být příliš samolibí, protože příště, až hudba přestane hrát, můžete být tím, kdo přijde o práci, vy.
V posledních letech přišly o práci miliony Američanů a ve většině případů to bylo kvůli silám mimo jejich kontrolu.
A jak se ekonomika nadále zhoršuje, Američané se stávají ještě naštvanějšími a frustrovanějšími. Vlastně jeden nedávný průzkum zjistil, že 60% Američanů „uvádí, že se cítí naštvaně nebo podrážděně“.
Ale to jsme ještě nedosáhli další velké vlny ekonomického kolapsu.
Jak „naštvaní“ a „podráždění“ lidé budou, jakmile přijdou o práci další miliony Američanů?
To je něco, nad čím je třeba se zamyslet.
Takže co si o tom všem myslíte?
Co si myslíte o faktu, že většina žen by o rande s nezaměstnaným mužem ani neuvažovala?
Would You Date An Unemployed Man? – 75 Percent Of Women Would Not vyšel 24. listopadu na theeconomiccollapseblog.com. Překlad v ceně 493 Kč Zvědavec.