Frakování může vyvolat zemětřesení, potvrzuje další studie
Další studie spojila frakování a podobné praktiky těžby ropy a plynu se zemětřeseními, tentokrát v Texasu.
Nová studie byla provedena výzkumníky z Čínské geologické univerzity a Texaské univerzity v Austinu a byla zveřejněna v Proceedings of the National Academy of Sciences. Výzkumníci zanalyzovali 93 zemětřesení mezi březnem 2009 a prosincem 2010. Zjistili, že k mnohým zemětřesením došlo krátce poté, co ropné a plynařské společnosti vstřikly do svých studní kysličník uhličitý.
„Čas vstřikování plynu naznačuje, že mohl přispět ke spuštění nedávné seizmické aktivity,“ napsali výzkumníci. „Pokud tomu tak je, jde o příklad, kdy vstřikování plynu spustilo zemětřesení o síle 3 a vyšší.“
Kysličník uhličitý je vstřikován do stárnoucích ropných a plynových vrtů, aby se prodloužila jejich výnosnost. Jak snadno dostupná ropa a plyn ve světě dochází, stávají se takovéto extrémní vrtné praktiky běžnějšími. Například Occidental Petroleum uvádí, že při téměř 60% její produkce v západním Texasu a jihovýchodním Novém Mexiku se používá zaplavování kysličníkem uhličitým.
Extrémní těžba
Zaplavování kysličníkem uhličitým je podobné známější technice hydraulického štěpení, či frakování, kde se používá voda k rozrušení podzemních hornin, aby se usnadnila těžba ropy a plynu. To vytváří obrovské množství jedovaté a radioaktivní odpadní vody. Jednou z nejoblíbenějších technik zbavování se frakovací vody je prostě její opětovné vstřikování do země, obvykle na jiném místě.
Vstřikování odpadní frakovací vody mělo silnou souvislost se zemětřeseními, jak naposledy potvrdila studie provedená výzkumníky z univerzity Columbia a zveřejněná v časopise Geology. V této studii výzkumníci prokázali, že tato praktika byla s největší pravděpodobností zodpovědná za zemětřesení o síle 5,7, které zasáhlo Prague v Oklahomě v listopadu 2011. Toto zemětřesení bylo pociťováno i v Milwaukee, více než 800 mil daleko, a zničilo 14 domů a poškodilo federální dálnici.
Tato studie byla možná proto, že zemětřesení síly 5,7 předcházely otřesy o síle 5,0, což umožnilo, aby seismologové z univerzity v Oklahomě nastavili několik seismografů pro záznam následných otřesů. To vědcům umožnilo objevit, že zemětřesení o síle 5,7 mělo původ ve zlomové prasklině vzdálené maximálně 650 stop od aktivních vrtů pro vstřikování odpadní vody a ve stejné vrstvě horniny. Další výzkum ukázal, že 13 let vstřikování odpadní vody způsobilo, že vstřikovací tlak musel být zvýšen více než 10krát.
„Když přetlakujete zlom, snížíte tlak, který drží zlom na místě, a tehdy dojde k zemětřesení,“ řekla spoluautorka studie Heather Savage.
Výzkumníci poznamenali, že zemětřesení síly 5,7 bylo vlastně výsledkem řady menších zemětřesení, který byla způsobena vstřikováním odpadní vody. To naznačuje, že zemětřesení mohou způsobit i relativně malá vstřikovací místa.
„To, že malé systémy mohou způsobovat neočekávaně velká zemětřesení, je důležité,“ řekl spoluautor Geoffrey Abers.
Již nejméně od 60. let vědci věděli, že vstřikování kapalin do podzemí může vést k zemětřesením. Vstřikování vody do ropných studní bylo také dáno do souvislosti s texaskými zemětřeseními, ke kterým došlo v letech 1975 až 1982. Před nedávnem výzkumníci dali do souvislosti podzemní vstřikování se zemětřeseními v Arkansasu a Coloradu a uvedli jej jako viníka 11 násobně vyšší míry výskytu zemětřesení v centrálních USA v posledních třiceti letech. Národní akademie věd požadovala další výzkum, který by pomohl tuto narůstající hrozbu pochopit a reagovat na ni.
Ukázalo se, že i další lidské aktivity způsobují zemětřesení, včetně geotermálních vrtů, vody velkých přehrad, zesílené těžby ropy, těžby hornin a těžby solnými roztoky.
Fracking pinpointed as cause of Texas earthquakes vyšel 8. listopadu na naturalnews.com. Překlad v ceně 245 Kč Zvědavec.