Právo nevolit
14.10.2013 Komentáře Témata: Česká republika 719 slov
Čím více naše reppublika zabředává do marastu, který vidíme všude kolem, tím naléhavěji vyvstává otázka, zda by volby mohly něco změnit, kdyby byly bývaly dopadly jinak. Ovšem - kdyby jsou chyby, jak se říká. Z četných vášnivých diskusí známe mnoho přesvědčených nevoličů, které tímto zdravím, a kterým já sama tak trochu pejorativně říkám občanští pasivisté. Svou volbu nevolit většinou obhajují tím, že není koho. Ti nejzapálenější z nich blouzní něco o tom, že kdyby takto (ne)volili všichni, volby by byly prohlášeny za neplatné a naše exekutiva by takto byla donucena chytit se za nos. Co by mělo nastat potom, to mně osobně sice není jasné, avšak já sama považuji za nesmysl už první předpoklad, že volební neúčast by vůbec kdy mohla být stoprocentní. Fascinuje mě, že tito pasivisté ve svých plánech vůbec nepočítají s tím, že Kalouskova klika půjde k volbám v každém případě - jde jim o koryta, že ano. Stejně jako každá další mafiánská skupina mající eminentní zájem o ten jediný správný volební výsledek.
U tohoto bodu bych se na okamžik zastavila - nevím proč, ale mám pocit, že většina nevoličů se rekrutuje právě z těch, kteří jsou znechuceni těmi u koryta. Naopak ti, kteří vědí, že odstavení jejich favoritů od koryt by mohlo znamenat odstavení jich samotných od penězovodů a jejich rodinní příslušníci, ti jdou k volbám vždy. Jen úvaha, možná založená na mylných předpokladech, možná mi to někdo vyvrátí, ale opravdu si myslím, že většina nevoličů je spíše levicového zaměření. Jen nemůžou volit komunisty, protože komunismus je přece tfuj, nemůžou volit socany, protože socani jsou banda zlodějů zrovna tak jako modroptáci a nepůjdou volit alternativy, protože ty "stejně nemají šanci" do parlamentu se dostat. No a tak tady máme neviditelnou zlodějskou pazouru trhu...
Takže se vraťmě k onomu nesmyslu o stoprocentní neúčasti. Já sama považuji za chybu, že v Zákoně o volbách není vymezena hranice volební účasti, přes kterou kdybychom se nedostali, byly by volby neplatné. Je zajímavé, že v zákoně o referendu takováto hranice stanovena je. Není to krásně ilustrativní? Spláchnout volby, které si nadšeně odvolí 30% těch, co neryjí držkou v zemi (volební účast v posledních letech je cca mezi 50 až 60 %), to ne, takový výsledek je platný. Ale spláchnout referendum, není problém, občane, polib si.
Co však potom? Kdyby byla uzákoněna tato hranice a nebyla splněna? Nejspíš úřednická vláda do dalšího termínu voleb. Chtělo by to ovšem zákon o úřednické vládě. Osekat jim pravomoci jako je uzavírání mezinárodních smluv, poskytování vojenské pomoci při intervencích našich přátel z NATO, zastropovat případné půjčky atd. Nápady vítány.
Nechci brát nevoličům jejich právo nevolit, ač mám s tímto postojem problém ideologického charakteru. Myslím si, že vždy je cesta, jak vyjádřit svůj názor, i kdyby měl znít, polibte mi kapsu. Také je nutno podotknout, že se při posledních volbách objevily spekulace, že těch pár promilí až procent neplatných hlasů bylo právě od lidí, kteří záměrně vhodili do urny neplatný lístek, popřípadě prázdnou obálku; možná mnozí zanechali i vzkaz obdobného významu, jejž jsem předeslala. O tom však mainstream mlčí, takže opět jen spekulace. Nicméně musím napsat, že nevolič zvednuvší zadek a vhodivší do urny nějakou pitomost či vulgárnost je mi sympatičtější nežli lenoch, kterému je zatěžko dojít do volební místnosti a svou lenost drze povyšuje na občanský postoj.
Nyní originální myšlenka, kvůli které vlastně tento článek píšu. Není z mé hlavy, je z hlavy mé horší polovičky, nicméně přijde mi skutečně dobrá. Co takhle zanést do zákonů ČR právo nevolit? Jak si to představuji? Tak třeba náš pan prezident už se několikrát vyjádřil, že by byl pro povinnou volební účast. Spousta lidí to odsuzuje, že prý to zavání totalitními praktikami, jakkoli třeba já osobně například Belgii či Austrálii nepovažuji za totalitní země. Jsem pro. Všichni povinně k volbám. Pod hrozbou sankcí - pokuty či veřejně prospěšné práce. Zavírat ne, to v žádném případě. Ale v rámci této povinnosti zavést i ono mnou zmíněné právo nevolit. Jak by to v praxi vypadalo? Prostě by v obálce s lístky jednotlivých stran účastnících se voleb byl ještě jeden lístek navíc. Na něm by mohlo stát něco jako že v souladu s § XXX o právu nevolit zákona č. XYZ/20XX o volbách, tento volební lístek vyjadřuje voličovo rozhodnutí nevolit. Jinak mechanismus stejný jako dosud, registry voličů, průkazy voličů atd. Jaký a zda vůbec by to mohlo mít dopad na případný volební výsledek? Inu...