Rumunsko: Revoluce začíná v Rosia Montana!
Neděle 1. září 2013 se stala počátkem nového věku sociálních bojů. Proti těžbě zlata a břidlicového plynu frakováním se protestovalo ve více než 25 městech Rumunska. Další protesty se uskutečnily ve více než 20 městech po celé Evropě a dokonce i v Severní Americe.
Již více než 15 let lidé vzdorují kanadské těžební korporaci, která chce vytěžit zlato a stříbro z pohoří Apuseni v západní části země, kde plánuje největší projekt povrchové těžby v Evropě. Společnost chce zlikvidovat vesnici Rosia Montana a čtyři horské vrcholy a nahradit je jezerem kyanidu. Odhaduje se, že ke zpracování 200 tun zlata a pár set tun stříbra bude muset být použito cca 200.000 tun kyanidu! Výsledkem bude regionální ekologická katastrofa s extrémně vysokou šancí toxického zamoření Rumunska, Maďarska, Dunaje a dokonce i Černého moře.
Na místní obyvatele je vyvíjen nátlak, aby opustili své domovy, a těm, kteří zůstávají a brání se, hrozí vyvlastnění soukromou polovojenskou policií kanadské společnosti, samozřejmě ve jménu státu a jeho tzv. " národního zájmu". Sdělovací prostředky jsou koupeny a totéž se stalo s vládou. Dne 27. srpna vláda schválila zákon, který těžbu umožní. Jediné, co zůstává mezi přáním a realitou, je rozhodnutí parlamentu. A to vše navzdory tomu, že již 14 let vláda ví, že se kanadská těžební korporace účastní mnoha nelegálních aktivit.
Zároveň již Chevron téměř započal s frakováním země pod našima nohama. Bylo provedeno množství nelegálních sond a v některých částech země vesničané sabotují průzkumy tím, že kradou dráty užívané pro výbuchy ilegálně prováděné na jejich pozemcích. Někteří z vesničanů byli fyzicky obtěžováni pohůnky soukromých společností zapojených do průzkumných prací (jednu z nich vlastní Franck Timiş, jeden z aktérů v pozadí projektu Rosia Montana).
Pokud se začne s frakováním, rozsáhlá část země bude zničena a životní prostředí bude silně znečištěno.
Tvrdí nám, že potřebujeme břidlicový plyn, abychom ukončili závislost na ruském plynu, ale neříkají nic o tom, že Rumunsko je jednou ze tří zemí Evropy, která produkuje více plynu, než sama spotřebuje. Problém je v tom, že jsme náš zemní plyn zprivatizovali a to, co se zde vytěží, se prodává pod cenou mocným státům Evropské unie, zatímco pro naší vlastní spotřebu dovážíme zemní plyn za velmi vysoké ceny.
Aktivisté informují a organizují lidi ve vesnicích a většina z nich křičí, že pokud Chevron začne s těžbou, přestanou s mírumilovnými protesty, popadnou vidle a začnou se bránit! Slogany jako " Braňme naši zem! ", " Průmyslovou sabotáž! " a podobně se ozývají stále častěji. V některých vesnicích lidé vyhrožují úředníkům a v jiných, stejně jako ve městě Barlad, které je centrem odporu proti frakování, protestují v ulicích tisíce lidí.
V posledních několika letech lidé z Rumunska zapomněli, že mají hlas a že mají moc něco změnit. Mnozí rezignovali na současnou situaci chudoby a korupce a zapomněli, že by se mohli sjednotit a bojovat společně. Ale Chevron a RMGC (Rosia Montana Gold Corporation, která je rumunskou odnoží kanadské těžební společnosti) společně se státem nás probudily!
Lidé jsou velmi rozzlobeni: mají po krk toho, co se děje posledních 24 let - od tzv. revoluce v '89. Mají dost zkorumpovaného a nefunkčního politického systému a vykořisťovatelského ekonomického režimu. Zmizela veškerá naděje, že tato situace je pouhou fází divokého kapitalismu (regionálního, balkánského, zkorumpovaného kapitalismu), který se změní v kapitalismus civilizovaný a zákonný. Pokud se stát spolupodílí na krádežích a destrukci v souladu se zákony, co je smyslem těchto zákonů? Kdo má užitek z takových zákonů a kdo je jejich obětí?
Je čas k akci!
A tak 1. září protestovaly desetitisíce lidí po celém Rumunsku. Poučení z Gezi parku v Istanbulu dorazilo i sem. Během protestů v Bukurešti se v ulicích tvořily pracovní a diskusní skupiny. Každý den lidé přicházeli s dalšími stany, které jsou více než symbolickým prohlášením: "My z ulice neodejdeme!" Zatímco se v ostatních městech protestovalo, projednávali jsme na veřejných schůzích v Cluji, jak se organizovat v dalších dnech. Nezávislí novináři začali stále více a více psát o tom, co se děje. Lidé znovunabyli vůli ovlivňovat svůj osud a začali psát své názory, uveřejňovat fotky, videa a návrhy na svých facebookových účtech. Je velký hlad po skutečných a pravdivých informacích.
My se nevzdáme. Nebudeme kapitulovat.
Přesněji řečeno, nyní zápas teprve začíná. Média hlavního proudu všude píší, že problém s Rosia Montana byl již vyřešen. Chytrý tah, ale pro nás ne dost chytrý. Korporace a stát se snaží zničit hnutí pomocí dezinformací a lží. To je to, co RMGC chce: chtějí, abychom vypadali jako idioti a pravda byla pohřbena pod 6 stopami bahna a kyanidu. Snaží se poštvat naše přátele a kolegy proti nám. Korporátní "horníci" dokonce tvrdili, že budou blokovat vstup do Rosia Montana - samozřejmě, bylo jim nařízeno, aby to tvrdili. Před pár hodinami jsme dostali zprávy, že architekti a dobrovolníci, kteří pracují na zachování starých domů v obci, byli popliváni a bylo jim nadáváno a vyhrožováno. Bojí se, protože nevědí, co se stane příště.
Nevíme, co nás zítra čeká. Nevíme ani to, co nám budoucnost přinese. Ale budeme pokračovat – protestovat, bránit se, organizovat se lépe a lépe, dokud vítězství nebude naše, protože pravda naše už je!
Toto je zpráva pro mezinárodní solidaritu. Pokud se všichni sjednotíme proti našim společným nepřátelům - Státu a Kapitálu, můžeme jednoho dne vytvořit lepší svět, než je ten současný. Naše veřejné statky jsou pod útokem: vzdělávácí systém, země, příroda, voda, zdravotní péče - jen abychom jmenovali alespoň některé z nich. Této nové vlně primitivní akumulace musíme čelit jednotní a silní!
A tak motto našeho odporu zní: "Revoluce začíná v Rosia Montana!"
Dodatek:
6. Září:
V reakci na podněty rumunských občanů oslovili rumunští poslanci EU v souvislosti s projektem v Rosia Montana Evropskou komisi. 6. září jim Evropská komise sdělila, že projekt v Rosia Montana pečlivě sleduje a že tento projekt neporušuje legislativu Evropské unie.
10. září:
Kvůli pokračujícím masovým protestům občanů doporučil výbor rumunského parlamentu ukončení projektu. Někteří členové rumunské vlády i parlamentu se vyjádřili, že v hlasování parlamentu projekt nepodpoří. Sociálně demokratický premiér Victor Ponta je člen koalice, která v opozici s projektem nesouhlasila. Poté, co se dostala k moci, vyhlásila projektu oficiální podporu a vláda pod vedením Victora Ponty vypracovala zákon, který by po schválení parlamentem těžbu umožnil. Po neutuchajícím odporu obyvatelstva prohlásil Ponta, že pro tento svůj zákon jako člen parlamentu nebude hlasovat. V reakci na tyto události vyhrožuje společnost Chevron Rumunsku mezinárodní žalobou, pokud projekt ukončí.
11. září:
Evropská komise zažalovala Rumunsko kvůli vnitřnímu trhu s elektřinou a plynem, protože dosud nedokončilo implementaci evropských zákonů v těchto oblastech. Komise žádá soud, aby Rumunsku uložil pokutu v hodnotě více než 60.000 EUR za každý den prodlení se zavedením evropské legislativy (ročně více než 22 miliónů EUR) a úhradu nákladů soudního řízení.
http://www.nineoclock.ro/romania-sued-by-ec-for-the-internal-electricity-and-gas-market/
One week of protests: what’s going on in Romania? vyšel 10. září na roarmag.org. Překlad Maru.