Bývalí američtí zpravodajští důstojníci varují Obamu
12 bývalých zaměstnanců CIA, NSA, FBI a dalších amerických zpravodajských služeb, zaslalo dopis americkému prezidentu Obamovi, ve kterém ho varují, že se z rozhovorů se svými bývalými kolegy dozvěděli, že informace o tom, že chemický útok na předměstí Damašku provedla syrská armáda nezakládají na žádném důkazu, který by získaly americké zpravodajské služby. Naopak, podle jejich zpráv, stejně jako podle zpráv britských zpravodajců, Asadova armáda útok neprovedla a ředitel CIA vědomě předkládá americkému prezidentovi falešné informace.
V dopise prezidenta také upozorňují, že ministr zahraničí, John Kerry, se ve svém svědectví před kongresem odvolával na zpravodajský odhad vydaný americkou vládou, ale zmínil přitom jméno ředitele Národního zpravodajství, Jamese R. Clappera, čímž vyvolával mylný dojem, že autorem tohoto odhadu jsou zpravodajské služby, zatímco skutečným autorem je americká vláda. Podle nich se tedy nejedná o zpravodajský, ale o politický odhad.
Dále píší, že podle informací, které získali od bývalých kolegů z amerických zpravodajských služeb, stále přibývají důkazy od jejich informátorů ze Středního východu, spojených se syrskou opozicí, podle kterých byl chemický útok v Damašku provokací, kterou připravila syrská opozice ve spolupráci se Saudskou Arábií a Tureckem s cílem získat v konfliktu se syrskou vládou přímou vojenskou podporu USA. Některé zprávy podle nich hovoří o tom, že byly do Damašku dovezeny nádoby s jedovatými plyny a tam otevřeny.
Podle dalších takto získaných informací už 13. a 14. srpna dostali velitelé syrských povstalců v Turecku zprávu, že dojde k události, která změní vývoj války a způsobí vstup americké armády do konfliktu. Syrští velitelé potom svým podřízeným v Syrii předávali tuto zprávu s tím, že se musí začít připravovat na velkou ofenzívu, ke které jim otevře cestu americké bombardování vládních vojsk. Opozičním vojákům pak začaly hned 21. srpna, v den chemického útoku v Damašku, Turecko a Katar, rozdávat zbraně.
Pod tímto dopisem americkému prezidentovi jsou podepsáni, mimo jiné Thomas Drake, který přišel o zaměstnání u NSA, když upozornil veřejnost na to, že se tam mrhá miliardami dolarů, Philip Giraldi, který už upozorňoval na falšování informací před americkým útokem na Irák a falšování informací o íránském jaderném programu a Coleen Rowleyová, která seznámila americkou veřejnost s faktem, že FBI bránila prohledání věcí Zachariase Moussaiho, které by vedlo k odhalení příprav útoků z 11. září 2001.
O tom, že americká vláda nemá žádné přesvědčivé důkazy o zodpovědnosti syrské armády za chemický útok, mluví i někteří američtí kongresmani, kteří měli možnost si přečíst dosud utajené materiály, které tyto důkazy mají obsahovat.