Radioaktivní voda zdolala bariéru ve Fukušimě – TEPCO
Kontaminovaná podzemní voda hromadící se pod ochromenou jadernou elektrárnou Fukušima stoupla o 60 cm nad úroveň ochranné bariéry a nyní volně uniká do Pacifiku, připustil provozovatel elektrárny TEPCO.
Tokyo Electric Power Company (TEPCO), která je zodpovědná za odstavení poškozené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, v sobotu sdělila, že ochranné bariéry, které byly instalovány, aby zabránily odtoku toxické vody do oceánu, již nejsou schopné se s úrovní spodních vod vypořádat, uvedla Itar-Tass.
Kontaminovaná podzemní voda, která se mísí s radioaktivními úniky prosakujícími z elektrárny, již stoupla 60 cm nad úroveň bariér – což je fakt, který TEPCO označuje za hlavní příčinu masivních denních úniků jedovatých látek.
V pátek tato společnost oznámila, že začala vypumpovávat kontaminovanou podzemní vodu z podloží pod Fukušimou a že dokázala vypumpovat 13 tun vody během šesti hodin. TEPCO také sdělila, že plánuje navýšit vypumpovaný objem vody asi na 100 tun denně, za pomoci speciálního systému, který bude dokončen v polovině srpna. To by, podle odhadů TEPCO, mělo stačit, aby to zabránilo probíhající kontaminaci oceánu.
Nicméně japonské ministerstvo průmyslu nedávno odhadlo, že zhruba 300 tun kontaminované podzemní vody denně odtéká do oceánu již od března 2011, od zemětřesení a tsunami, která katastrofu vyvolala.
TEPCO také slíbila, že urychleně posílí ochranné štíty, aby udržela úniky radioaktivity na nízké úrovni. Tato společnost si opakovaně stěžovala, že ji dochází prostory a že se musí uchylovat k pumpování vody do narychlo zbudovaných nádrží pochybné spolehlivosti, protože více než 20,000 tun vody s vysoce radioaktivními látkami se nahromadilo v kanalizačním systému elektrárny.
Vzorky vody, odebrané nedávno v podzemní chodbě pod jadernou elektrárnou Fukušima, vykazovaly extrémní vysokou úroveňradiace, v porovnání se vzorky odebranými bezprostředně po katastrofě v březnu 2011. Testovaná voda, která byla smíšená s povrchovou vodou a odtékala do oceánu, obsahovala 2,35 miliard becquerelů cesia na litr – asi 16 milionnásobek limitu.