EU zakázala spolupráci s izraelskými subjekty na okupovaném území
22.7.2013 Komentáře Témata: Evropská unie, Izrael, Palestina 607 slov
Netanyahu nedokázal přesvědčit Evropu, aby odložila vydání dramatické direktivy; tento krok má „očistit“, nikoliv bránit mírovým snahám, říká šéfka evropské zahraniční politiky
Evropská unie v pátek formálně uveřejnila nové pokyny, výslovně zakazující jakékoliv financování nebo spolupráci EU s izraelskými institucemi působícími na územích za hranicemi z r. 1967, navzdory silným námitkám Izraele.
Tato nová direktiva, nabývající účinnosti od r. 2014, požaduje, aby EU a její členové přestali s jakoukoliv společnou aktivitou s izraelskými subjekty či jejich financováním, pokud působí za zelenou linií na Západním břehu Jordánu a na Golanských výšinách.
Tímto opatřením je také vyžadováno, aby jakékoliv budoucí dohody mezi Izraelem a EU obsahovaly klauzuli, ve které Izrael bude akceptovat postoj Evropské unie, že veškerá území za zelenou linií nepřísluší k Izraeli – což je požadavek, vůči kterému má Izrael nepřekonatelný odpor.
Tato omezení mají prý pomoct Izraeli, tím, že zajistí, že bude moct být nadále příjemcem evropských financí, za předpokladu, že tyto peníze nepřekročí zelenou linii, uvedla EU. Ale představitelé v Jeruzalému řekli, že tato opatření také Izrael odcizí a předurčují jeho budoucí hranice.
EU považuje židovské osady na územích jako Západní břeh a východní Jeruzalém za ilegální. Palestinci si tato území nárokují pro svůj stát, ve který doufají.
Poté, co představitelé EU oznámili tento týden plán vydat nové pokyny, izraelský premiér Benjamin Netanyahu mluvil s několika evropskými vůdci, aby vyjádřil svůj názor, a snažil se o změnu nebo o odklad těchto předpisů – ale marně.
Šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashton řekla, že dokument zveřejněný v pátek „má vyjasnit postoj EU“ a nemá uškodit snaze o mír na Středním východě. Izraelským subjektům na okupovaných územích jde z EU v současné době málo peněz, ale v Izraeli panují obavy, že tyto direktivy mohou mít dopad na izraelské subjekty, které mají za zelenou linií jen okrajové vztahy.
Ve čtvrtek zdroje v EU Armádnímu rádiu řekly, že EU je připravena s Izraelem vyjednávat o změnách při zavádění těchto omezení.
Netanyahu strávil kvůli tomuto opatření několik dní nepřetržitými rozhovory s evropskými diplomaty a vůdci, kdy jim údajně řekl, že jejich načasování může ohrozit naděje na obnovení mírových rozhovorů s Palestinci. Prezident Šimon Perez se také snažil intervenovat.
Sandra de Waele, zástupkyně velvyslance EU v Izraeli, v úterý řekla, že toto opatření má zajistit, aby z finanční podpory EU „neměly prospěch (izraelské) subjekty“ za zelenou linií, protože je postojem EU, že tyto subjekty jsou ilegální. Řekla, že panují obavy, že tyto subjekty z peněz EU skutečně profitují. Zdůraznila, že tato direktiva neovlivní soukromé podnikání.
Představitel Jeruzaléma v reakci na uveřejnění omezení Maariv řekl, že „Evropané mají právo dělat si se svými penězi, cokoliv se jim zlíbí. Nicméně jejich direktivy také ovlivňují to, co dělají izraelské instituce s penězi, které nejsou z EU, a to je nepřijatelné“.
EU Bars all Cooperation With Israeli Entities Over Pre-67 Lines vyšel na informationclearinghouse.info, datum neuvedeno. Překlad Zvědavec.
Poznámka editora
Tak mě napadlo, jaká je souvislost mezi rozhodnutím EU nepodpořit obchody s firmami na Izraelem ukradeném území a včerejší zprávou, že se Izrael vrací k mírovým jednáním s Palestinou. Že by tlak EU pomohl? To skoro vypadá na ústupek, že? Ale nedělejme si iluze o dobrých úmyslech Izraele. Jeho věrolomnost, podlost a úskočnost jsou známé. Kdykoliv v minulosti ustoupil o krok zpět, bylo to jen proto, aby vzápětí postoupil o dva kroky vpřed. Kdykoliv v minulosti souhlasil Izrael s mírovými rozhovory, vždy je dokázal rozbourat a zničit. Takže krok EU je sice jistě zajímavým tahem na šachovnici, ale bojím se, že na konec to bude stejně zase Izrael, kdo bude mít poslední slovo.