Američtí agenti hromadí v Jordánsku zbraně pro srpnový útok
CIA hromadí v Jordánsku zbraně pro syrské ozbrojence vycvičené Američany. Budou je používat při útoku na Damašek od počátku srpna, uvedl Wall Street Journal. Vyzbrojeny a vysílány na bojiště budou měsíčně stovky ozbrojenců.
Tato tajná služba uskladňovala sovětské zbraně v síti tajných skladů již před rozhodnutím Obamovy vlády poskytnout vojenskou pomoc ozbrojencům bojujícím proti vládě Bashara Assada, uvedly noviny. K těmto zbraním patří i protitankové rakety, které mohou být předány syrským ozbrojencům.
CIA byla pro dodávky zbraní syrským ozbrojencům zvolena proto, aby se omezilo proláknutí na veřejnost a dohled se omezil jen na malou skupinku zákonodárců, kteří dohlíží na tajné operace, vysvětluje tato zpráva.
K americkému programu vyzbrojování ozbrojenců se mohou přidat další země. Washington vede jednání s Francií ohledně rozmístění v Evropě vyrobených zbraní v Jordánsku předem. Saudská Arábie má podle očekávání poskytnout některé přenosné protiletadlové zbraně, uvádí WSJ.
Tyto zbraně jsou určeny pro „syrské“ ozbrojence vycvičené americkými instruktory, uvádí zpráva. CIA říká, že má „propracovaný“ kontrolní systém, který údajně zabrání, aby se USA vycvičení a vyzbrojení válečníci přidali k džihádistickým silám v řadách proti-assadovských jednotek. Agentura může kooptovat pomoc od jednotek amerických zvláštních operací a podobných jednotek v dalších zemích, jako Jordánsko a Spojené Arabské Emiráty, pro vycvičení ozbrojenců, uvádí zpráva.
Na syrské území může být v rámci tohoto programu každý měsíc vysláno až několik set ozbrojenců, uvedly noviny s odkazem na diplomatické zdroje. Ozbrojenci budou vysazování počínaje začátkem srpna a než to v syrské občanské válce „bude znatelné“ zabere čtyři až pět měsíců, řekl WSJ nejmenovaný americký představitel.
Dřívější zprávy médií uváděly, že CIA hrála v dodávání zbraní, které země jako Katar a Saudská Arábie pak pašovaly syrským ozbrojencům po více než rok, významnou roli. Očekávalo se, že její účast zabrání, aby zbraně skončily v rukou ozbrojenců bojujících v Sýrii napojených na Al-Kejdu.
Obamova vláda oznámila plány na poskytnutí vojenské pomoci silám ozbrojenců tento měsíc, poté, co obvinila Assadovu vládu z použití chemických zbraní proti ozbrojencům. Dříve přišlo podobné obvinění z Francie a Británie. OSN a několik zemí, včetně Ruska, uvedlo, že důkazy o údajném chemickém útoku ze strany syrské armády, které jim USA předložily, jsou neprůkazné.
Dvě zprávy na toto téma zaslané OSN USA a Británií popisovaly 10 případů podezření z použití chemických zbraní v Sýrii, řekl diplomat OSN ve středu AP. USA obvinily Damašek z toho, že stojí nejméně za dvěma z nich, jak uvádí dopis zaslaný americkou vyslankyní v OSN Susan Rice generálnímu tajemníkovi Ban Ki-moonovi.
USA a Rusko se společně snaží o uspořádání mírové konference v Ženevě, v naději, že vytvoří cestu pro politické řešení syrské krize. Na této konferenci se mají sejít všechny strany účastnící se na konfliktu, aby dohodly způsob ukončení krveprolití, které si již stálo podle odhadů 100,000 životů.
Tato snaha je však mařena řadou překážek, včetně neshod ohledně toho, kdo by měl být pozván. Damašek nesouhlasil s účastí Saudské Arábie, zatímco někteří organizátoři byli proti pozvání spojence Sýrie, Iránu. Mezi opozičními silami není jednota ohledně jejich účasti a zastoupení.
Uprostřed organizačních problémů bylo plánované datum konference posunuto již několikrát. Mírový vyslanec OSN v Sýrii Lakhdar Brahimi v úterý řekl, že neočekává, že k setkání dojde dříve než v srpnu.
Poté, co USA oznámily plány na vyzbrojení syrských ozbrojenců, partner Washingtonu při organizování této konference uvedl, že tento krok jejich společnému úsilí nepomohl.
US spooks stockpile arms for Syrian rebels in Jordan for August onslaught – report vyšel 27. června na rt.com. Překlad Zvědavec.