Islamistická strategie Washingtonu po svržení Morsiho v krizi
Protesty v Egyptě namířené proti USA
Rychlá akce egyptské armády při zatčení Mohameda Morsiho a klíčových vůdců jeho Muslimského bratrstva 3. července znamená vážné zhoršení situace pro strategii „arabského jara“ a používání politického islámu Washingtonem k šíření chaosu od Číny, přes Rusko, po energeticky bohatý Střední východ. Morsi odmítl požadavek ministerstva obrany na rezignaci, aby zabránil krveprolití. Řekl, že stojí za svojí „ústavní funkcí“ a že požaduje, aby armáda své ultimátum zrušila. To se může stát, až budou budoucí generace historiků tyto události posuzovat, významným bodem zvratu v úpadku Ameriky coby jediné světové velmoci.
Rok poté, co se tajnůstkářské Muslimské bratrstvo ujalo moci a dosadilo svého člověka, Mohameda Morsiho, do funkce prezidenta a ovládlo parlament, nastoupila egyptská armáda, za milionů lidí v ulicích na protest proti zavedení přísného práva šaría Morsim a jeho neschopnosti popasovat se s kolabující ekonomikou. Puč vedl ministr obrany a hlavní generál Abdel Fattah al-Sissi. Významným je, že Sissi byl vloni Morsim jmenován jako oddaný mladší muslimský generál. Byl také vycvičen a dobře zapsán u vedení Pentagonu ve Washingtonu. To, že puč vede, naznačuje hloubku odmítání Bratrstva v Egyptě. Al-Sissi ve středu večer, 3. července, oznámil, že šéf Ústavního soudu bude působit jako dočasný prezident a vytvoří přechodnou vládu technokratů, kteří povedou zemi do prezidentských a parlamentních voleb. Byl podpořen křesťany, sekulární opozicí a muslimskými vůdci. Al-Sissi řekl, že veškerá snaha armády ovlivnit národní dialog a usmíření je vítána všemi frakcemi a blokována prezidentem Morsim a jeho Muslimským bratrstvem.
Hněv namířen proti USA
Možná nejvýznamnějším aspektem hromadné mobilizace protestujících v posledních týdnech, která vyvrcholila rozhodnutím armády aktivně převzít kontrolu, byl jasný proti-washingtonský charakter pouličních protestů. Demonstranti měli ručně vyrobené transparenty odsuzující Obamu a jeho Muslimskému bratrstvu nakloněnou velvyslankyni v Káhiře Anne Patterson.
Velvyslankyně v Egyptě, Anne Patterson, byla zvláštním cílem protestů. Patterson 18. června přišla s poznámkami ve snaze odradit protestující proti Morsimu. Egypťanům řekla: „Někteří říkají, že pouliční akce přinesou lepší výsledky, než volby. Abych byla upřímná, moje vláda a já jsme hluboce skeptičtí.“ Pak, v ještě otevřenějším rozhovoru pro egyptský Ahram Online v květnu, tato americká diplomatka odmítla být vůči Morsimu kritická a uvedla: „Faktem je, že kandidovali v legitimních volbách a vyhráli. Samozřejmě, že je náročné jednat s jakoukoliv novou vládou. Nicméně na státní institucionální úrovni jsme, například, ve styku se stejnou armádou a personálem státní služby, a tím jsme si zachovali stejné dlouhodobé vztahy.“ (1)
Akce armády přišla rovněž navzdory výslovné intervenci amerického prezidenta Obamy a jeho náčelníka generálního štábu, generála Martina Dempseyho. Obama zavolal egyptskému prezidentovi a Dempsey zavolal náčelníkovi generálního štábu generálovi Sedki Sobhimu, v naději, že zmírní trojsměrnou krizi mezi režimem, armádou a protestním hnutím. Nyní má Obama v obličeji další kopu vajec. (2)
Je významné, že saudský král Abdullah a vůdci konzervativních Spojených arabských emirátů, s pozoruhodnou vyjímkou Muslimskému bratrstvu nakloněného katarské emíra, vojenskou akci v Egyptě otevřeně přivítali. Saudská státní zpravodajská agentura SPA zveřejnila toto ofociální prohlášení krále: „Ve jménu lidu Saudské Arábie a mým jménem blahopřejeme vedení Egypta v tomto kritickém období jeho historie. Modlíme se k bohu, aby vám pomohl nést zodpovědnost vloženou na vás a dosáhli jste ambicí našeho bratrského lidu Egypta.“ (3)
Zpravodajský blog blízký izraelským vojenským a výzvědným kruhům uvádí, že egyptská armáda jednala za tiché podpory Saudské Arábie a dalších konzervativních zemí Zálivu. Podle těchto zpráv by měla Obamova vláda zrušit roční americkou pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů poskytovanou egyptské armádě, Saudská Arábie a UAE by měly tento rozpočtový výpadek pokrýt. Stejně tak, uvádí, by Saudové, UAE a další země Zálivu, jako Bahrajn a Kuvajt, „měly okamžitě začít nalévat výrazné částky peněz, aby udržely egyptskou ekonomiku v chodu. Egyptským masám by se tak ukázalo, že v řádně vedené ekonomice mohou mít zaručenou minimální životní úroveň a že nemusí hladovět, jak tomu bylo u mnohých za vlády Muslimského bratrstva. Podle našich zdrojů Saudové a UAE přislíbili, že vykompenzují peníze, které Katar převedl Muslimskému bratrstvu v Káhiře vloni, ve výši značné částky, 13 miliard dolarů.“ (4)
Ať se zpráva o přislíbené materiální pomoci materializuje, nebo ne, vojenská intervence v Egyptě vysílá tektonické vlny do celého islámského světa. Před týdnem, kdy masové protesty v Egyptě posílily, otevřeně Muslimské bratrstvo podporující katarský šejk Hamad al-Thani překvapivě předal vládu svému 33-letému synovi, který má být údajně umírněný. Ten okamžitě vyhodil stoupence Muslimského bratrstva, premiréra, šejka Hamada bin Jassima. Katar daroval egyptskému Muslimskému bratrstvu asi 8 miliard dolarů a spirituální vůdce Muslimského bratrstva, Yusuf al-Qaradawi, žil v Doha desítky let a používal toto město jako základnu pro svá často kontroverzní kázání. Katarská vládou vlastněná televize Al Jazeera byla také kritizována za posun v názorech, ke kterému došlo v posledních letech, kdy se z respektovaného arabského zpravodajského kanálu stala stranickým hlasem Muslimského bratrstva. (5) Je významné, že jedním z prvních činů egyptské armády bylo uzavření studia Al Jazeery v Káhiře.
Významná porážka Muslimského bratrstva v Egyptě bude rovněž znamenat velkou šokovou vlnu v Turecku, kde vládne Muslimskému bratrstvu nakloněná strana AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Masové protesty byly Erdoganem brutálně potlačeny, kdy policie používala slzný plyn a výkonná vodní děla. Erdogan umožnil, aby bylo Turecko použito jako velká základna pro vysílání žoldáků, financovaných z velké části Katarem, do Sýrie, kde se snaží svrhnout vládu Bashara al-Assada a nahradit ho režimem Muslimského bratrstva. Morsi krátce před svým pádem vyzval k džihádu s cílem svrhnout Assada.
Klíčovou otázkou nyní bude, jaká bude na kolabující arabské jaro Washingtonu reakce Obamy. Arabské jaro včerejška se právě stalo noční můrou a sibiřskou zimou Washingtonu.
Poznámky:
- John Hudson, Knives Come Out for US Ambassador to Egypt Anne Patterson, Foreign Policy, July 3, 2013
- DebkaFile, Army deposes Morsi. In TV statement, army chief names judge provisional president. Tahrir Sq. jubilant, DEBKAfile Special Report July 3, 2013.
- Reuters, Saudi king congratulates new Egyptian head of state, July 4, 2013
- DebkaFile, Saudis, Gulf emirates actively aided Egypt’s military coup settling score for Mubarak ouster, DEBKAfile Exclusive Report July 4, 2013
- Simeon Kerr, Fall of Egypt´s Mohamed Morsi is blow to Qatari leadership, Financial Times, July 3, 2013
Washington Islamist Strategy in Crisis as Morsi Toppled. Egypt Protest directed against US vyšel 4. července 2013 na Global Research. Překlad Zvědavec.