Snowden shledává Putinovy podmínky pro politický azyl za nepřijatelné
3.7.2013 Komentáře Témata: Policejní stát, Lidská práva, Snowden 486 slov
Bývalý příslušník americké rozvědky na útěku, Edward Snowden, upustil od záměru zůstat v Rusku. Podmínka Vladimira Putina, na jejímž základě by tento alarmista mohl technicky dostat azyl v Rusku, neodpovídá jeho potřebám, řekl dnes tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov. Putin řekl, že Snowden může zůstat na území Ruské federace, pokud bude souhlasit, že přestane s „proti-americkými aktivitami“.
Podle Peskova, citovaného hlavními ruskými tiskovými agenturami, zůstává Američan v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo a nepřekročil ruské hranice. Tento představitel opětovně zdůraznil, že ruské tajné služby se Snowdenem nikdy nepracovaly.
Peskov řekl, že vydání Edwarda Snowdena Spojeným státům, kde stále platí trest smrti, je nemožné. „Rusko nikdy nevydalo, nevydává a nebude vydávat nikoho. Případy, ke kterým došlo dříve, souvisely s výměnami,“ řekl. Snowden se, „podle vlastního upřímného přesvědčení či z nějakého jiného důvodu považuje za aktivistu za lidská práva, za bojovníka za ideály demokracie a lidské svobody. Ruští obránci lidských práv a lidsko-právní organizace to uznávají rovněž, jakož i jejich protějšky v zahraničí. V tomto ohledu je Snowdenovo vydání do země, kde se stále uplatňuje trest smrti, nemožné,“ řekl.
Snowden požádal o politický azyl 30. června u 18 zemí, včetně Ruska. Vzhledem k faktu, že dříve kontaktoval úřady Islandu a Ekvádoru, a byl odmítnut, jedná se o 21 zemí zapletených do tohoto případu. Ministerstvo zahraničí Ruské federace označilo Snowdenovu žádost za „marnou snahu“.
Podle WikiLeaks Snowdenova asistentka, Sarah Harrison (která také působila ve funkci asistentky Juliana Assange, který vloni dostal politický azyl v Ekvádoru a ukrývá se na velvyslanectví v Londýně), osobně předala v zastoupení Snowdena dokumenty ruskému konzulárnímu úřadu na letišti Šeremetěvo v neděli večer.
Ruští diplomaté předají žádosti velvyslanectvím výše uvedených zemí v Moskvě. Některé z nich, například Norsko, již potvrdily, že je obdržely. Další, jako Venezuela, uvedly, že dokumenty zatím neobdržely. Prezident Venezuely Nicolas Maduro, který je v Moskvě na návštěvě, na otázku, jestli by vzal Snowdena sebou, ironicky odpověděl: „To, co si sebou odvážíme, je řada dokumentů, které jsme podepsali s Ruskem, obzvláště v oblasti ropy a plynu“.
WikiLeaks země, které Snowden kontaktoval, uvádí:
Evropa
Rakousko, Německo, Irsko, Itálie, Holandsko, Norsko, Polsko, Finsko, Francie, Švýcarsko
Latinská Amerika
Bolívie, Brazílie, Venezuela, Kuba, Nikaragua
Asie
Indie, Čína
Tento seznam byl zveřejněn poté, co Snowden obvinil prezidenta Spojených států z toho, že ho připravil o právo na azyl a tlačil na země, které o něj požádal. „Jsou to staré a špatné nástroje politické agrese, s cílem mne umlčet. Cílem je zastrašit – ne mně, ale ty, kteří přijdou po mně,“ uvedl tento 30-letý uprchlík v prohlášení pro WikiLeaks.
„Obamova vláda se neobává alarmistů jako já, nebo Bradley Manning. Obává se informované naštvané veřejnosti, požadující ústavní vládu, která ji byla slíbena – a kterou by být měla,“ napsal tento odvážný Američan.
Snowden finds Putin's terms for political asylum unacceptable vyšel 2. července na Pravda.ru. Překlad Zvědavec.