FDA schválil první GMO chřipkovou vakcínu
Vakcína obsahuje přeprogramovaný hmyzí virus
11.6.2013 Komentáře Témata: Genetické inženýrství, Zdraví 482 slov
Na trh dorazila nová vakcína na chřipku a jde o historicky první vakcínu obsahující geneticky upravené (GMO) proteiny z hmyzích buněk. Podle zpráv americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) nedávno schválil vakcínu, známou jako Flublok, která obsahuje rekombinační DNA technologii a hmyzí virus, známý jako baculovirus, který má údajně pomoct zrychlit výrobu vakcín.
Podle příbalového letáku Flublok je tato vakcína trivalentní, což znamená, že obsahuje GMO proteiny tří různých druhů chřipkových kmenů. Výrobce vakcíny, Protein Sciences Corporation (PSC), vysvětluje, že Flublok je vyráběna extrahováním buněk můry Spodoptera frugiperda, druhu housenky, které jsou pak měněny tak, aby produkovaly velké množství hemagglutininu, proteinu chřipkového viru, který umožňuje samotnému viru chřipky dostávat se rychle do těla.
Takže místo aby vyráběly vakcíny „tradičním“ způsobem, za použití vaječných kultur, budou nyní výrobci vakcín schopni rychle vyrobit velká množství proteinů chřipkového viru za použití GMO, což zcela jistě zvýší zisky očkovacího průmyslu. Ale také to zcela jistě povede k celé řadě závažných vedlejších účinků, včetně smrtící nervové nemoci – Guillain-Barreho syndromu (GSM), který je na balení vakcíny uveden jako možný vedlejší účinek.
„Pokud se Guillain-Barreho syndrom objeví do šesti týdnů po vpíchnutí předešlé chřipkové vakcíny, mělo by být rozhodnutí píchnout Flublok založeno na pečlivém zvážení potenciální prospěšnosti a rizik,“ vysvětluje se v části textu u vakcíny s názvem „Varování a bezpečnostní výstraha“. K dalším potenciálním vedlejším účinkům patří alergické reakce, infekce dýchacího systému, bolesti hlavy, únava, narušená schopnost imunitní reakce, krvácení z nosu a bolesti svalů.
Podle klinických údajů poskytnutých PSC v příbalovém letáku Flublok, dva účastníci studie během pokusů s touto vakcínou zemřeli. Ale společnost stále trvá na tom, že Flublok je bezpečná a účinná a že je asi o 45% účinnější proti všem kmenům chřipky, a ne jen proti jednomu či dvěma.
FDA také schválil chřipkovou vakcínu obsahující buňky z psích ledvin
V listopadu FDA také schválil novou vakcínu, známou jako Flucelvax, která je vyráběna z buněk psích ledvin. Produkt farmaceutického obra, Novartis, s názvem Flucelvax se rovněž zbavil vaječných kultur a lze jej vyrábět mnohem rychleji, než tradiční chřipkové vakcíny, což znamená, že výrobci vakcín ho mohou mít v zásobě a čekat, jestli federální vláda vyhlásí pandemii.
Stejně jako u Flublok i vznik Flucelvax byl možný díky 1 miliardě dolarů, grantu financovanému z peněz daňových poplatníků americkým Ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb (HHS), které peníze poskytlo očkovacímu průmyslu již v r. 2006, na vývoj nových výrobních metod vakcín. Konečným cílem je schopnost rychlé výroby stovek milionů vakcín pro rychlou distribuci.
Mezitím se údajně vyvíjí další dvě GMO chřipkové vakcíny. Jedna z nich, vyráběna Novavax, bude používat „kousky genetického materiálu pěstovaného v buňkách housenky, s názvem „viru podobné částice“, který napodobuje chřipkový virus“, jak uvedla Reuters.
FDA approves first GMO Flu Vaccine containing Reprogrammed Insect Virus vyšel 7. června 2013 na Global Research. Překlad Zvědavec.