Americký generál:
Bezletová zóna nad Sýrií by byla válečným aktem s vážnými následky
Hlavní vojenský šéf NATO, generál Philip Breedlove, varoval, že zřízení bezletové zóny nad Sýrií by bylo „válečným aktem“ a přineslo by to vážná rizika.
„Zcela evidentně by to bylo těžší, než u Libye,“ řekl s odkazem na nálety NATO v r. 2011 v Libyi, které se vlekly osm měsíců. „Toto je mnohem hustější, mnohem způsobilejší obranný systém, než kterému jsme čelili v Libyi.“
Jakákoliv snaha zničit syrskou protileteckou obranu, aby se mohla zřídit bezletová zóna, by se rovnala vyhlášení války, řekl generál Breedlove.
„Zcela upřímně, je to válečný akt a není to triviální záležitost,“ řekl Breedlove, čtyřhvězdičkový americký generál, který byl nedávno jmenován do funkce nejvyššího spojeneckého velitele NATO.
Dříve bylo oznámeno, že Bílý dům zvažuje u Sýrie „všechny možnosti“ a že požádal Pentagon, aby připravil plán na bezletovou zónu.
Nicméně generál Breedlove poznamenal, že NATO není nyní zapojeno do žádných oficiálních válečných plánů proti Sýrii, ale dodal, že velitelé zvažují potřebné věci pro případ, že by bylo NATO povoláno.
Čtyřhvězdičkový generál odmítl široce panující názor, že zřízení bezletové zóny by prostě znamenalo jen vyslání několika letadel.
„Vím, že to zní drsně, ale vždy lidem, když se mnou mluví o bezletové zóně, říkám… že jde v podstatě o zahájení války s touto zemí, protože budete muset jít a kineticky zničit jejich protivzdušnou obranu,“ řekl Breedlove.
Nový průzkum mínění provedený Gallup ukázal, že převážná většina Američanů říká, že vláda Spojených států by se měla vyhnout jakékoliv vojenské akci v Sýrii.
68% amerických občanů je proti jakémukoliv americkému zapletení se v Sýrii, dokonce i když diplomatické a ekonomické kroky při řešení dva roky trvajícího konfliktu selžou.
Protože si Washington zahrával s myšlenkou zřídit nad Sýrii bezletovou zónu, kritici zdůrazňují, že tento výraz je pouhým eufemismem pro vojenské zapojení se.
„Je to zlověstný vývoj, protože „bezletová zóna“ je opravdu eufemismem pro napadení země,“ řekl dr. Kevin Barret, uznávaný kritik amerických válek, v rozhovoru pro americkou sekci Press TV.
„Viděli jsme to v ostatních zemích. Viděli jsme to například v Libyi, kde tak zvaná bezletová zóna byla ve skutečnosti záminkou pro bombardování a napadení Libye a svržení tamní vlády,“ vysvětlil Barret.
„Pokud by se USA skutečně pokusily zřídit nad Sýrií bezletovou zónu, riskovaly by přímou konfrontaci s Ruskem, jakož i se Sýrií,“ řekl Barret.
Damašek opakovaně sdělil, že krize, která začala v březnu 2011, je řízena ze zahraničí. 18. května syrský prezident Bashar al-Assad řekl, že proti jeho vládě bojují v různých částech země ozbrojenci z 29 různých zemí.
No-fly zone over Syria an act of war with grave risks: US general vyšel 1. června na presstv.ir. Překlad Zvědavec.