EU chce regulovat pěstování VEŠKERÉHO ovoce a zeleniny
(dokonce i na soukromých zahrádkách)
8.5.2013 Komentáře Témata: Evropská unie 574 slov
Evropská komise chce nařídit zemědělcům a zahrádkářům používání standardních osiv. Staré a vzácné odrůdy mají jen malou šanci na schválení, jejich pěstování bude trestné ze zákona – dokonce i na soukromých zahrádkách
Evropská komise pracuje na reformě evropského trhu s osivy, ve formě regulace. Takže rozhodnutí Evropského soudu bylo legalizováno v červenci 2012: Zemědělci mohou prodávat pouze oficiálně schválená osiva. Doposud byly staré a vzácné odrůdy vyloučeny a mohly být pěstovány a obchodovány, obvykle v malém množství. Pokud půjde vše podle plánů Komise, nebudou moct zemědělci nebo soukromníci v budoucnu rozdávat ani vlastní doma vypěstovaná semena.
Mnoho druhů konvenční zeleniny a obilovin tudíž zmizí a nebude je možné pěstovat, což kritizují rakouské zelené organizace. Povinná registrace všech odrůd povede k totální unifikaci. Malé zemědělství by z registrace osiv mělo být vyloučeno, uvádí se v textu společné petice Noemovy archy a Global z r. 2000. Pro ně to bude znamenat neskutečnou byrokracii a finanční problémy. Navíc se zelení bojí přísné oficiální kontroly. A při zjištění neschválených odrůd tvrdých trestů.
Prospěch z této normalizace budou mít pouze velká uskupení, která si již převážnou část trhu s osivem mezi sebe rozdělila. Již roky lobby zemědělského průmyslu v Bruseli tlačí věci k osivovému kartelu. Cílem je ovládnout několika korporacemi celou produkci potravin. Již nyní jsou malí konkurenti nuceni Monsanto a spol. kupovat výhradně její osiva. V budoucnu budou čelit nyní i administrativním trestům.
Spotřebitelé budou mít ještě užší volbu u toho, co si dát na talíř, uvádí se v otevřeném dopise více než tuctu evropských zelených organizací adresovaném Komisi a Evropskému parlamentu. Bude to znamenat menší pestrost a barevnost a výběr chutí, a nakonec horší kvalitu potravin. Nyní je požadována naprostá restrukturalizace probíhajícího reformního procesu. Dříve měli uživatelé k dispozici více dostupných odrůd a mohli tak poskytnout pestrost, obzvláště u druhů adaptovaných na místní podmínky. To pomáhalo snižovat množství používaných pesticidů, hnojiv a vody, a snižovalo znečištění půdy a vod.
Tyto iniciativy zelených organizací či žádost Zelených v rakouském parlamentu se pravděpodobně minou účinkem, pokud nebude proti navrhované regulaci několik členských států. Rozhodnutí však zatím nepadlo. Evropská komise předloží svůj návrh 6. května a pak se jím bude muset zabývat Evropský parlament.
Pokud parlament tuto legislativu schválí, drobní pěstitelé již nebudou moct poskytovat své ovoce a zeleninu, pokud nebudou odpovídat přání Monsanto normám EU.
To, že jsou přijímána tak závažná rozhodnutí, aniž by o tom byli občané jakkoliv informováni, je jasnou známkou neexistující demokratické legitimity EU. Jakmile bude regulace přijata, budou mít potravinářská uskupení navrch a občané budou v defenzivě, a bude velmi obtížné tato právní omezení zrušit.
Členové Evropského parlamentu by požadavek na regulaci neměli ani číst.
I oni si kupují své potraviny v supermarketu.
RED ALERT: EU Wants To Regulate Cultivation Of ALL Fruits And Vegetables (Even In Private Gardens) vyšel na infiniteunknown.net. Překlad Zvědavec.
Poznámka editora
Nemám rád tyhle alarmistické a aktivistické články. Ne, že by nikdy neměli aktivisté pravdu, oni ji mnohdy mají, ale často je to jen půlpravda. Nezkoumal jsem podrobně tuto regulaci, takže nevím, zda opravdu po jejím zavedení bude policie EU zběsile vytrhávat z řádku kedlubny z neposvěcené setby, dost o tom pochybuji. Článek obsahuje odkazy na aktivistické kampaně a petice (přeskočil jsem je), ale nikoliv odkaz na samotnou regulaci. Co si myslet o tomto přehlédnuti? Jako kdyby mi někdo podsouval hotový názor. Podobně jsme kdysi odsuzovali Chartu, kterou nám ale neukázali.