Komu patří voda?

9.4.2013 Komentáře Témata: Česká republika 1150 slov

Vše pro vodárenskou firmu

Český stát už neví, jak by soukromým vodárenským monopolům vyšel vstříc, a tak vymyslel, že opravy přípojek budou platit vlastníci domů, ke kterými přípojky vedou. Přesněji tedy vlastníci těch přípojek, které jim stát přidělil zákonem již v roce 2001, ale o nichž vzhledem k tomu, že daně se z nich neplatí, zisky z nich nejsou a do katastru se nezapisují, nemá zřejmě naprostá většina majitelů nemovitostí ani potuchu, že jim de iure patří.

Tak teď se to asi dost nekompromisně dozví. Ač nemá majitel nemovitosti (přípojky) sebemenší možnost ovlivnit její stav, nebo ji udržovat, zejména vede-li pod veřejnou komunikací, čili cizím(!) majetkem, má být teď finančně plně odpovědný za její opravy a údržbu. A protože vodárenské korporace mají provádět údržbu přípojek na účet majitelů zjevně podle svého uvážení, nebudou mít jejich majitelé ani valnou možnost případné opravy a náklady na ně ovlivňovat. Ale platit budou muset, a to částky jistě ne malé, takže si troufám tvrdit, že pro řadu domkářů to bude znamenat reálné riziko, že zůstanou bez přístupu k pitné vodě, protože na opravy prostě mát nebudou. V 21. století ve Střední Evropě, v rozvinuté zemi z relativně solidní vodovodní sítí!

A vodárenské společnosti? Ty budou spokojeně inkasovat. Vodné roste, stočné roste a zisky, ty také utěšeně rostou. A teď navíc bude náklady platit někdo jiný. Co víc si přát? Princip vodárenských korporací náš zisk je nedotknutelný a když vy začnete šetřit, protože my jsme zdražili, tak my zdražíme ještě víc, se tak dostává do nové dimenze.

A proč to všechno? Kvůli obyčejné blbosti, kvůli ideologické zaslepenosti, v jejím důsledku byla strategická vitální vodovodní infrastruktura zprivatizována. Tady vidíte, jak “lepší” je soukromý vlastník. Když se to, co má být veřejnou službou, stane soukromým byznysem, nemůže to nikdy dopadnou dobře.

Článek vyšel 5. dubna na tribun.name.

* * *

Komu patří voda?

Jiří Silný

Za privatizaci zásobování vodou v Praze platíme zvyšováním ceny vody. V Berlíně to probíhalo stejně, ale lidé se na radnici vynutili deprivatizaci vodáren a cena vody se začala zase snižovat.

O vodě jsem už na těchto stránkách psal (zde a zde). Týkalo se to práva na vodu a rozvojových zemí. A také privatizace a deprivatizace zásobování vodou.

Snaha vydělat na tom, že se lidé bez vody neobejdou, se samozřejmě netýká jen rozvojového světa. Ba naopak. Je to také jediný rozumný důvod privatizace vodárenství. Proč jinak by měl soukromý provozovatel vodárenských služeb být lepším řešením zásobování vodou než veřejný, není schopen racionálně vysvětlit nikdo. Soukromník musí přece kromě zajištění služeb, které někdo koupí, generovat ještě zisk, a to co největší. Takže lepší je to výhradně pro tu soukromou firmu, horší pro spotřebitele.

Je zapomenuto, že hospodaření s vodními zdroji je přirozeně a historicky úkolem komunity a případně vyjednávání s dalšími skupinami, které jsou na vodě závislé. Je jasné, že vodu potřebuje každý, a když není přístup k ní rovný, je zaděláno na konflikt. Nebo taková nerovnost stávající konflikt ještě prohlubuje. Existenční ohrožení v případě nedostatku uspokojení základních potřeb má co dělat také s lidskou důstojností. Známý je příklad palestinských osad v Izraeli a na okupovaných územích, kde Izrael administrativními i technickými opatřeními (slabší potrubí) dbá o to, aby Palestinci měli vody málo. Stručně řečeno, je-li přístup k pitné vodě nástrojem útlaku nebo předmětem obchodování za účelem maximalizace zisku, jak k tomu nutí kapitalistický ekonomický systém, je to zvrácené.

Od roku 1992 nám vládli často ti, kdo měli na srdci zájem nikoli nás, svých voličů, ale zájem svůj osobní, realizovaný pomocí zájmů kapitálu, od kterého si za prokázané služby oprávněně slibovali provize. Nebo to snad byli prosťáčci, kteří uvěřili, že trh všechno vyřeší, a navíc si chtěli ušetřit starosti s obecním majetkem a ještě získat peníze, které se dají prošustrovat. Tak došlo i u nás při privatizační smršti v devadesátých letech k dalekosáhlé privatizaci podniků, starajících se o zásobování vodou. Jakým způsobem se to po roce 1993, kdy stát vodárny a vodovody bezplatně převedl na obce a okresy, dělo, popisuje poučná stránka o privatizaci vodáren http://www.vodarenstvi.com/privatizace-vodaren.php.

Píše se tam také o podivuhodné dvoustupňové privatizaci v Praze, v které se angažovaly známé osoby jako Jan Kasl a Jiří Paroubek a která nakonec vedla k tomu, že Pražské vodovody a kanalizace patří stoprocentně firmě Veolia (v té době Videndi Water). Zvlášť pikantní je, že zatímco Veolia má zajištěné zisky podle smlouvy až do roku 2028, do opravy cizí infrastruktury musí investovat Hlavní město Praha a protože se vodovodů zbavilo, nemůže na to čerpat ani dotace z EU.

Není divu, že se v Čechách, jak se nedávno objevilo v novinách, zvyšuje cena vody – za pět let zhruba o třetinu. Je to nutné, protože lidé se stále dražší vodou šetří a bláhově si myslí, že ušetří. Zlaté oči, které to viděly. Když má někdo monopol, tak prostě ceny vody zvedne, aby si na své zisky přišel i při menším obratu. V tom tržně rozvinutém světě to nám, zblblým neustálým přívalem úchylného myšlení, už často připadá jako normální. Kšeftuje se přece prakticky se vším, tak proč ne s vodou.

Ale jde to i jinak. Není to snadné, ale jde to. Privatizační obluzení nezasáhlo jen nás, byla to pandemie. Zásobování vodou zprivatizovali i v Berlíně. Tam se o to podělily dvě firmy – stará známá Veolia a RWE - za okolností povědomě podezřelých. Zejména se posléze ukázalo, že existuje jakýsi tajný dodatek ke smlouvám. Nastal obvyklý vývoj: zdražování vody. Ale občané berlínští se nedali. Neudělali sice revoluci jako Bolivijci v Cochabambě, ale cíle také dosáhli.

V roce 2007 vznikla občanská iniciativa, která si dala za cíl rekomunalizaci zásobování vodou. Zorganizovali kampaň, která postupně sílila a zvyšovala tlak na politiky, soudně vyžadovali zveřejnění celé smlouvy. Představitelé města se bránili, že by to představovalo vyzrazení obchodního tajemství. Ale někdo se našel, kdo smlouvu poskytl tisku a tisk plnil svou funkci a smlouvu otiskl a ukázalo se, jak je pro město nevýhodná, a už nebylo co tajit. Zároveň kampaň sebrala 280.000 hlasů pro vyvolání referenda, které v roce 2011 přineslo 660.000 hlasů pro deprivatizaci.

Vystupňovaný tlak nakonec město donutil smlouvy vypovědět a zpětně vykoupit vodárny. U Veolie už to proběhlo, s RWE se berlínský senát, vedený v současné době velkou koalicí sociální a křesťanských demokratů, domluvil na kupní ceně 650 milionů euro, kterou město zaplatí z rostoucích výnosu svého podílu u RWE, takže to daňové poplatníky nebude stát nic. Naopak. Spotřebitelům budou během roku 2013 vráceny poplatky za vodu ve výši 60 milionů euro, což se rovná 15 % snížení ceny, které se udrží i v dalších letech. Ano, je to poněkud jiný způsob hospodaření s veřejnými prostředky, než na jaký jsme zvyklí u nás, ale ani v Německu to nejde bez tlaku zdola.

Ještě jedna sympatická novinka. Úřady už tam zakázaly vytápět nebe nad Berlínem přenosnými plynovými ohřívači pro zákazníky restaurací, kteří chtějí sedět i v zimě na chodníku a zároveň být v teple. Další malé vítězství rozumu.

Článek vyšel 16.10.2012 v Deníku Referendum.
Známka 1.1 (hodnotilo 158)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

33

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 65 čtenářů částkou 11 417 korun, což je 33 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Rusko vypálilo 31 hypersonických raket Kinzhal na klíčové ukrajinské vojenské struktury 22.11.24 17:58 Rusko 0

Tajné dokumenty odhalily, že Německo začalo připravovat plány na rozmístění 800 000 vojáků pro případ, že Rusko napadne NATO 22.11.24 17:55 Německo 0

Rusové na Rudém náměstí předvedli mezikontinentální balistickou raketu s nápisem „Po mně zůstane jen ticho“ 22.11.24 10:36 Rusko 0

Francouzský prázdninový chaos, protože bylo zrušeno 60 letů a Eurostar zpožděna kvůli masivnímu sněžení 22.11.24 10:12 Francie 0

Ukrajina se snaží vytvořit atmosféru třetí světové války ve snaze obrátit celý Západ proti Rusku22.11.24 09:59 Ukrajina 2

Maďarsko přesouvá všechny své protiletadlové systémy k hranici s Ukrajinou22.11.24 09:46 Maďarsko 2

USA: Krátce před předáním moci administrativa T.Bidena uvalila nové sankce na ruskou Gazprombanku22.11.24 08:21 USA 0

Projev Vladimira Putina k vážné mezinárodní situaci, "Orešnik" dopadá jako prut na záda válečných jestřábů.22.11.24 08:12 Rusko 0

Nový americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy vysvětluje, jak NATO způsobilo válku na Ukrajině (video) 22.11.24 08:11 Ukrajina 0

Baltské moře: Dánské přístavní stráže zajaly čínské plavidlo Yi Peng 3 - Je obviněno ze sabotáže 22.11.24 08:06 Dánsko 0

Rusko: „Naším dalším cílem může být americká základna protiraketové obrany v polském Rezikově“!22.11.24 07:49 Rusko 1

Británie ve válečné pohotovosti: "Očekáváme útok z Ruska i dnes večer" 22.11.24 07:40 Británie 0

Ukrajinci opět zasahují raketami a drony ruské území na jihu Ruska22.11.24 06:58 Rusko 0

Na operace můžeme létat do Řecka, varuje ekonomka před kolapsem nemocnic22.11.24 04:50 Česká republika 2

Politico - Západ nakupuje plyn od Ázerbájdžánu, ale Rusko z toho těží 21.11.24 19:24 Neurčeno 0

Protestující policisté a hasiči vypískali Rakušana. Jeho sliby označili za pohádky21.11.24 17:43 Česká republika 0

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Netanjahua. Viní ho z válečných zločinů v Gaze21.11.24 17:25 Neurčeno 2

V bažinách Washingtonu začíná být rušno 21.11.24 15:15 USA 0

Po nás potopa21.11.24 08:13 USA 0

Vláda zvýšila dědickou daň pro britské zemědělce 21.11.24 07:24 Británie 0

Měnové kurzy

USD
24,35 Kč
Euro
25,35 Kč
Libra
30,50 Kč
Kanadský dolar
17,42 Kč
Australský dolar
15,82 Kč
Švýcarský frank
27,22 Kč
100 japonských jenů
15,73 Kč
Čínský juan
3,36 Kč
Polský zloty
5,85 Kč
100 maď. forintů
6,16 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
23,33 Kč
1 unce (31,1g) zlata
65 942,21 Kč
1 unce stříbra
761,40 Kč
Bitcoin
2 418 849,31 Kč

Poslední aktualizace: 22.11.2024 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 20 047