Americký outsourcing: Když je pravda potlačována, země umírají
22.3.2013 Komentáře Témata: USA, Ekonomika, Outsourcing 730 slov
Během desetiletí, v němž byla americká ekonomika decimována přesunem pracovních míst do zahraničí, ekonomové a další PR poskoci korporací přesouvajících výrobu říkali, že USA nepotřebují miliony ztracených pracovních míst ve výrobním sektoru a že by měly být šťastné, že místa „špinavých nehtů“ jsou pryč.
Amerika, bylo nám tvrzeno, jde nahoru. Naší novou rolí ve světové ekonomice bylo inovovat a vyvíjet nové produkty, které budou vyrábět ekonomiky špinavých nehtů. Inovací jsou peníze, říkali, nikoliv jednoduchý úkol něco vyrábět.
Jak jsem konzistentně varoval, „ekonomika služeb s vysokými platy založená na vynalézavosti a chytrosti“, kterou nám harvardský profesor a stoupenec přesunu pracovních míst do zahraničí Michael Porter sliboval jako odměnu za to, že se vzdáme práce špinavých nehtů, byla jen výplodem Porterovy fantazie.
Po celých těchto deset jsem si mnohokrát opakoval:
„K inovacím dochází tam, kde se věci vytváří. Inovace se přesunou do zahraničí spolu s výrobou.“
To není nic, co korporace nebo jejich poskoci jako Porter chtěli slyšet. Korporace zvyšovaly své zisky tím, že se zbavovaly svých amerických zaměstnanců a nahrazovaly je málo placenými cizinci. Porterovým úkolem bylo ujišťovat a přesvědčovat ovce, aby nedošlo k poprasku a bouřlivým protestům proti hrabivosti, která tunelovala americkou ekonomiku.
Nyní vyšla studie provedená 20 profesory MIT a jejich studenty z řad absolventů, která došla na základě faktů k závěru, že „ztráta společností, které mohou vyrábět věci, skončí ztrátou výzkumu, který může tyto věci vymýšlet“.
Jsem potěšen, že mne MIT rehabilitoval. Samozřejmě, že profesoři přišli s křížkem po funuse. K této ztrátě již došlo. Nicméně bude zajímavé sledovat, jestli bude profesory MIT přes organizovanou dezinformační kampaň slyšet.
Před dvěma lety, v r. 2011, nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Michael Spence potvrdil můj deset let starý závěr, že americká ekonomika již není schopna vytvářet jakákoliv pracovní místa, vyjma málo placených míst v domácích službách, která nevytváří obchodovatelné zboží a služby, které lze vyvážet, aby se snížil obrovský americký obchodní deficit.
Spence potvrdil můj argument, že „nová ekonomika“ je ekonomika bez pracovních míst, která byla přesunuta do zahraničí. Spence došel k závěru, že výhled pro americkou ekonomiku a americkou zaměstnanost je pochmurný. USA čelí „dlouhodobým strukturálním problémům co se týká množství a kvality pracovních příležitostí ve Spojených státech. Související řada problémů se týká distribuce příjmů; téměř všechny přírůstku u zaměstnanosti byly v neobchodovatelném sektoru, který zaznamenal mnohem pomalejší růst u přidané hodnoty na zaměstnance. Protože toto číslo silně koreluje s příjmem, lze tím vysvětlit stagnaci u mezd velkých segmentů pracovní síly“.
Na Spencovy závěry se neobjevila žádná další veřejně politická reakce, než jaká se objevila na můj naprosto stejný závěr.
Celý svůj život jsme slýchali, že myšlenky jsou tou nejmocnější silou a vítězí nad hmotnými zájmy. Možná to byla kdysi pravda, ale to muselo být dříve, kdy hmotné zájmy neovládaly média, univerzity a vydavatelství, spolu s vládou. Hlasy jako ten můj, hlas vysoce postaveného představitele amerického ministerstva financí, a hlas Spencův, nositele Nobelovy ceny, nemohou konkurovat hlasům placeným Velkými penězi. Dnes převážná část populace neví a nezná nic, než jen propagandu, kterou je krmí oligarchické zájmy. Sedí před televizí a čučí na Fox News nebo CNN, a vše to baští. Ti, kteří se považují za chytřejší, dostávají stejnou dávku hnoje z New York Times.
Pokud nelze ty, kteří říkají pravdu, koupit nebo umlčet, jsou ignorováni nebo démonizováni. Téměř vše, co Američané potřebují vědět, je mimo rámec veřejné diskuse. Každý, kdo předhodí pravdu, se stává „proti-americkým“, „sympatizantem s teroristy“, „komoušem-socialistou“, „konspiračním teoretikem“, „antisemitou“, „magorem“ nebo je označen nějakou jinou nálepkou, která má Američany odradit a od pravdivé zprávy odvrátit.
Zkorumpované korporace, zkorumpovaná média a zkorumpovaná americká vláda izolovaly zemi od pravdy. Výsledkem bude obrovský krach. Země postavená na lžích je jako dům postavený na písku:
A tak každý, kdo slyší tato slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále. Tu spadl příval, přihnaly se vody. Zvedla se vichřice, a vrhly se na ten dům; ale nepadl, neboť měl základy na skále. Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice a obořily se na ten dům; a padl, a jeho pád byl veliký. Matouš, 7:24-27
America, The “Offshored Economy”: When Truth Is Suppressed Countries Die vyšel 16. března na Global Research. Překlad Zvědavec.