Velezradil Klaus?
5.3.2013 Komentáře Témata: Česká republika, Amnestie 988 slov
Nerad se ve svých komentářích zabírám českou politickou scénou, ale jsou věci, o kterých se zmínit patrně musím. Jednou z nich je současná hysterická (jak to nazval nastupující prezident) žaloba pro velezradu na prezidenta Klause. Žalobu chce podat senát, rozhodl o ní poměrem hlasů 38 : 30. (Nějak nerozumím tomu počtu. Copak má senát jen 68 senátorů?)
Návrh žaloby podepsali (stojí zato si ta jména uvést, abychom nezapomněli, kdo je kdo, a kdo za koho kope): František Bublan (ČSSD), Miroslav Antl (BEZPP- bez politické příslušnosti, zvolen za ČSSD), Eliška Wagnerová (BEZPP, zvolena s podporu Strany zelených), Jiří Dienstbier (ČSSD), Miroslav Nenutil (ČSSD), Miroslav Krejča (BEZPP), Miloš Janeček (ČSSD), Marta Bayerová (KSČM), Tomio Okamura (BEZPP), Libor Michálek (BEZPP, zvolen s podporu lidovců, zelených a Pirátů), Radek Sušil (ČSSD), Jan Žaloudík (BEZPP, zvolen za ČSSD), Eva Syková (BEZPP, zvolena za ČSSD), Petr Šilar (KDU-ČSL), Alena Dernerová (Severočeši.cz), Jan Horník (BEZPP), Vladimír Plaček (ČSSD), Alena Gajdůšková (ČSSD), Ivo Bárek (ČSSD), Jiří Šesták (HOPB), Pavel Lebeda (BEZPP, zvolen za ČSSD), Božena Sekaninová (ČSSD), Eva Richtrová (ČSSD), Hassan Mezian (ČSSD), Miloš Malý (ČSSD), Jan Veleba (BEZPP), Pavel Trpák (ČSSD) a Zdeněk Škromach (ČSSD).
Žaloba obsahuje pět bodů, ve kterých prý Klaus selhal. Přesný text žaloby uveřejnili v Prvních zprávach, v následujícím textu je to kráceno.
1. Prezident republiky ... nezavršil svým podpisem ratifikaci Rozhodnutí Evropské rady, kterým se mění článek 136 Smlouvy o fungování Evropské unie.
2. Prezident republiky … nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu a ze stávajících soudců jeho místopředsedu v návaznosti na to, že v tomto období se uvolnila celkem tři místa soudců Ústavního soudu.
3. Prezident republiky udělil amnestii ... čímž výrazně zasáhl do fungování trestní justice, významně ji demotivoval v další práci a nezávislé činnosti dle zákona a oslabil důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva a v existenci prvku spravedlnosti v rozhodování soudů a činnosti orgánů činných v trestním řízení a prezidenta republiky.
4. Prezident republiky ... nerozhodl o návrhu na jmenování JUDr. Petra Langera, Ph.D. soudcem, i když mu uložil tak učinit ve lhůtě šesti měsíců Městský soud v Praze a který dále potvrdil Nejvyšší správní soud, čímž hrubě znevážil autoritu soudní moci ve státě, hrubě zpochybnil ochranu základních práv a svobod soudní mocí a povýšil zvůli a svévoli nad právo.
5. Prezident republiky ... otálel s podpisem ratifikace Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě zakládajícího ... čímž dlouhodobě a soustavně porušoval po dobu téměř čtyř let svou povinnost prezidenta republiky bez zbytečného odkladu ratifikovat mezinárodní smlouvu. … opakovaně se prezident republiky dopustil jednání směřujícího proti svrchovanosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.
Takže to zkusme probrat.
1. Klaus nepodepsal ratifikaci Rozhodnutí Evropské rady. Co nám autoři žaloby vlastně sdělují? Že „velezradil“, protože nepodepsal „bez zbytečného odkladu", jak se od lokaje sluší? Že nebyl jen gumovým razítkem? Podle mého názoru je velezradou právě příslušný dokument, protože nám předepisuje finanční závazky, v podstatě je to podepsaný šek Evropské unii bez vyplněné částky. Plnění této instrukce nás finančně poškodí. Zrádci jsou ti, kteří jej schválili, protože jednali proti zájmům svého národa. Prezident Klaus by měl dostat metál za statečnost.
2. Klaus nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu. Hm. A to má být velezrada? Nikdo si neklade otázku proč. Pokusím se odpovědět. Patrně neměl vhodného kandidáta. Je taková nerozhodnost znakem velezrady nebo spíše projevem odpovědnosti?
3. Amnestie, ta zatracená děvka. Ta se hodí do krámu. I když je pravda, že její rozsah nebyl šťastný, pořad ještě je plně v souladu s Ústavou ČR, která prezidenta k amnestii opravňuje. Jak to, že nikdo nežaloval Havla pro velezradu za jeho amnestii?
4. Klaus se postavil na zadní a pět let odmítá jmenovat soudcem Petra Langera. Připomeňme proč. Petr Langer je ročník 1977, tento rok bude mít 36 let. Klausovi vadí jeho nízký věk. Domnívá se (zcela správně), že soudcem by měl být člověk starší. Protože soudce z povahy své funkce rozhoduje o lidských osudech a někdy na mnoho let dopředu. Nikdo by nebyl rád, pokud by o jeho příštím životě rozhodoval mladý cucák. Ano, je tady rozhodnutí soudu, které to přímo Klausovi nařizuje a Klaus by jej měl respektovat. Dobrá, tak ho obviňme z maření soudního rozhodnutí, ale proboha – nikoliv z velezrady!
5. Nevím, co obsahoval dodatkový protokol k Evropské sociální chartě. Předpokládám, že k ní měl Klaus výhrady (oprávněné výhrady) jako k jiným podobným protokolům a nařízením hrnoucím se na nás od úředníků z Bruselu. Proč jsem nikde nečetl žádnou analýzu toho, co protokol Evropské sociální charty znamenal pro Českou republiku? Proč se nikdo Klause nezeptal na důvody, proč se o tom nediskutovalo?
Prezident Klaus se v posledních letech svého úřadu opakovaně pokoušel různými cestami zpomalit proces ztráty národní suverenity ve prospěch molocha EU. Možná to ne vždy byly cesty přísně podle zákona, ale nemyslím si, že by lpěním na naší státnosti a suverenitě (garantované Ústavou) by se dopustil velezrady. Naopak.
Velezrady se naopak dopouštějí ti, kteří lokajsky ochotně, mlčky a chvatně schvalují všechna nařízení a zákony předepisované nám úředníky z Bruselu. Většina dnešních aktivních politiků má ještě na čele cejch ze schválení nejhoršího dokumentu od dob Mnichova, dokumentu, ve kterém se Česká republika vzdala své suverenity a odevzdala své pravomoci nikým nevoleným cizím úředníkům do cizí země. Mám na mysli Lisabonskou smlouvu, kterou mafiáni z EU protlačili poté, co ji přejmenovali z odmítnuté Evropské ústavy, a která nám zajišťuje vazalské podmínky, ze kterých se jen tak nevyvážeme.
Zkrátka Klaus je silná osobnost. Odmítá skákat tak, jak jiní pískají. A to vadí. Mopslikové, kteří mu nesahají ani po kolena, využili možnosti, že si do něj mohou naposledy beztrestně kopnout, poplivat jeho dílo a ještě se při tom zviditelnit. V pozadí vykukují havloidé, kteří ještě mají s prezidentem Klausem nevyřízené účty. A kteří by, kromě toho, moc rádi, aby nešťastná Havlova amnestie z roku 1990 byla ve vzpomínkách národa překrytá jinou nepříliš podařenou. Jak ubohé.
A nakonec vzkaz Okamurovi: Tak vidíš, Okamuro, stačilo pár měsíců senátorského úřadu, a už jsi se vybarvil. Jsem rád, že jsem ti nedůvěřoval od začátku a že mě můj instinkt nezklamal.