Přední genetik: Lidská inteligence zvolna upadá
18.2.2013 Komentáře Témata: Společnost 765 slov
Byli byste překvapeni, kdybyste zaslechli, že lidská rasa se pomalu stává čím dál hloupější? Navzdory našim úspěchům v posledních desítkách, či dokonce stovkách, let někteří „experti“ věří, že lidé ztrácejí kognitivní schopnosti a stávají se více emocionálně nestabilními. Jeden výzkumník univerzity Stanford, a genetik, dr. Gerald Crabtree věří, že náš intelektuální propad coby rasy má hodně společného s negativními genetickými mutacemi.
Podle Crabtreeho jsou naše kognitivní a emocionální schopnosti podněcovány a určovány kombinovanou působností tisíců genů. Pokud u jakéhokoliv tohoto genu dojde k mutaci, což je celkem pravděpodobné, pak může být inteligence nebo emocionální stabilita negativně ovlivněna.
„Vsadil bych se, že pokud by se mezi námi náhle objevil občan Atén z r. 1,000 př.n.l., patřil by k nejchytřejším a nejvíce intelektuálně čilým mezi našimi kolegy a kamarády, s dobrou pamětí, širokým spektrem nápadů a bystrými názory na důležité otázky. Navíc bych soudil, že by patřil k emocionálně nejstabilnějším z řad našich přátel a kolegů,“ začal tento genetik svůj článek ve vědeckém časopise Trendy v genetice.
Navíc tento genetik vysvětluje, že lidé se specifickými nepříznivými genetickými mutacemi patří k těm, kteří více než pravděpodobně přežijí a budou patřit k těm „silným“. Darwinova teorie „přežití nejsilnějších“ je na dnešní společnost méně aplikovatelná, protože ti s lepšími geny nezbytně společnosti nevládnou, jak tomu bylo v minulosti.
Avšak tato hypotéza má určité opodstatnění: jsou geny opravdu primárním důvodem pro celkový pokles kognitivních schopností lidské rasy? Pokud lidem skutečně chybí inteligence více, než dříve, je důležité rozpoznat další možné příčiny. Podívejme se na to, jakou roli v tom všem hraje náš potravní systém.
Je to smutné, ale pravdivé: náš dnešní potravní systém přispívá k nižší inteligenci všude.
Pitná voda, fluorid snižuje IQ
Výzkumníci z Harvardu zjistili, že látka hojně se vyskytující v pitné vodě, fluorid, snižuje IQ a ohlupuje populaci. Výzkumníci, kteří svá zjištění zveřejnili v předním časopise Environmental Health Perspectives, lékařském časopise federální vlády vypracovávaném Americkým národním institutem věd environmentálního zdraví, došli k závěru, že „naše výsledky dokládají možnost negativních účinků expozice fluoridu na nervový vývoj dětí“.
„V této studii jsme zjistili významný na dávce závislý vztah mezi hladinou fluoridu v séru a IQ dětí… Jde o 24 hodinovou studii, která tuto souvislost zjistila.“
Jeden právník, Paul Beeber, prezident NYSCOF o výzkumu řekl:
„Je nesmyslným nadále vystavovat naše děti tomuto probíhajícímu experimentu s fluorizací, aby se uspokojila politická agenda skupin se zvláštními zájmy. Dokonce i kdyby fluorizace snižovala výskyt zubního kazu, je snad zdraví zubů důležitější, než zdraví mozku? Je čas nechat politiku stranou a umělou fluorizace zastavit všude.“
Pesticidy snižují inteligenci
Jedna studie zveřejněná ve Věstníku Národní akademie věd zjistila, že pesticidy, které se v potravním řetězci vyskytují hojně, vytváří trvalé změny v celkové struktuře mozku – změny, které byly dány do souvislosti s nižší mírou inteligence a sníženou kognitivní funkcí. Specificky výzkumníci zjistili, že pesticid známý jako chlorpyrifos (CPF) souvisí s „významnými abnormalitami“. Navíc byl zjištěn negativní dopad dokonce i při nízké míře expozice.
Vedoucí výzkumu Virginia Rauh, profesorka Mailmanovy školy veřejného zdraví, zjištění shrnula:
„Toxická expozice během tohoto kritického období může mít dalekosáhlé následky pro vývoj mozku a behaviorální fungování.“
Zpracované potraviny, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy činí lidi „hloupými“
Za sledování 14,000 dětí britští výzkumníci odhalili souvislost mezi zpracovanými potravinami a sníženým IQ. Po zaznamenávání stravy dětí a analyzování dotazníků poskytnutých rodiči výzkumníci zjistili, že pokud děti konzumují stravu ze zpracovaných potravin ve věku 3 let, může začít pokles IQ v příštích pěti letech. Studie zjistila, že ve věku 8 let došlo u dětí k poklesu IQ. Naopak děti, které jedly na živiny bohatou stravu, včetně ovoce a zeleniny, zaznamenaly během období tří let zvýšení IQ. Potravinami považovanými výzkumníky za na živiny bohaté byly s největší pravděpodobností ovoce a zelenina.
Je zajímavé, že jedna konkrétní přísada, všudypřítomná ve zpracovaných potravinách a sladkých nápojích po celé planetě – kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) – byla dána do spojitosti se sníženým IQ. Výzkumníci UCLA, kteří s těmito zjištěními přišli, zjistili, že HFCS může poškozovat mozkové funkce spotřebitelů na celém světě, ničit schopnost učení a paměť. V podstatě oficiální prohlášení zachází až tak daleko, že uvádí, že sirup s vysokým obsahem fruktózy vás může učinit „hloupými“.
Genové mutace mohou mít s probíhajícím poklesem naší inteligence něco společného, ale nemysleme si ani na chvíli, že neděláme sami sobě nic, co činí tento pokles ještě výraznějším.