Rusko proti Haagskému tribunálu pro Sýrii
Ruské ministerstvo zahraničí v úterý zarazilo požadavek několika desítek zemí, aby byla syrská krize předána k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
„Věříme, že tato iniciativa je nevhodná a kontraproduktivní u řešení prioritního úkolu, kterým je okamžité zastavení krveprolití v Sýrii,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že tato iniciativa by jen „zkomplikovala hledání způsobů, jak politicky a diplomaticky vyřešit syrský konflikt“.
V pondělním dopise přes 50 zemí, vedených Švýcarskem, vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby předala syrský konflikt ICC – subjektu stíhajícím lidi za genocidu a válečné zločiny.
V dopise se uvádělo, že Rada bezpečnosti „musí zajistit zodpovědnost za zločiny, které, zdá se, byly spáchány, a jsou nadále v Syrské arabské republice páchány, a vyslat jasný signál syrským úřadům“.
Mezitím ruský generální konzulát v severosyrském městě Aleppo pozastavil činnost, jak oznámil v úterý mluvčí ruského velvyslanectví v Sýrii.
Aleppo, největší syrské město, 340 kilometrů severně od hlavního města Damašku, bylo měsíce scénou zuřivých bojů mezi vládními silami a skupinami ozbrojenců. Většina Aleppa je kontrolována Svobodnou syrskou armádou, ozbrojenou opoziční skupinou. Obyvatelé města trpí nedostatkem potravin a elektřiny.
Při dvou výbuších, které „otřásly oblastí mezi univerzitními kolejemi a budovou architektury v jižní části univerzity v Aleppu, bylo zabito patnáct civilistů a desítky jich byly zraněny“ oznámil v úterý na Facebooku v Londýně sídlící Syrský pozorovatel pro lidská práva. Tento monitorující subjekt uvedl, že příčina výbuchů je nejasná, ale že město bylo předtím zasaženo vládními nálety, jakož i automobilovými bombami ozbrojenců.
V syrském konfliktu bylo od března 2011 zabito nejméně 60,000 lidí, řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Navi Pillay, kdy citoval novou analýzu zveřejněnou OSN na počátku ledna.
Rusko čelilo silné mezinárodní kritice kvůli odmítnutí podpořit sankce OSN proti Sýrii, svému poslednímu arabskému spojenci na světě, kvůli tomu, co označilo za pro-ozbrojeneckou podjatost některých rezolucí navržených západními zeměmi. Moskva popírá, že podporuje prezidenta Bashara Assada a říká, že se obává, že násilně vynucený odchod syrského prezidenta by konflikt jen zhoršil.
Assad může kandidovat v prezidentských volbách v Sýrii v r. 2014, řekl v pondělí náměstek syrského ministra zahraničí Faisal Miqdad BBC.
„V demokracii nikomu neříkáte, aby nekandidoval,“ řekl Miqdad.
Russia Against Hague Trial for Syria vyšel 15. ledna na rian.ru. Překlad Zvědavec.