USA tlačí na Turecko, aby přestalo používat zlato v obchodu s Íránem
11.12.2012 Komentáře Témata: Střední východ, USA, Zlato 264 slov
Americké sankce proti Íránu se přeměňují na velký humanitární problém. Způsobují velké nesnáze průměrným Íráncům a nedostatek léků v nemocnicích. Každý týden USA uvalí další sankce na obchod, čímž nutí Íránce hledat nové způsoby, jako udržet tok klíčového zboží.
Takže koncem minulého týdne, v naději, že bude nadále dostávat zaplaceno za vývozy plynu svému největšímu obchodnímu partneru Turecku, v situaci, kdy čelí bankovním sankcím, které činí jakýkoliv obchod s jakoukoliv vládou nemožným, začal Írán obchodovat s Tureckem ve zlatě.
Protože zlato je fyzická měna a nikoliv papírové peníze, USA s tím nemohou opravdu nic udělat. Aspoň to si Írán a Turecko myslí. Americké ministerstvo zahraničí si je však dost jisté, že může, a vyhrožuje Turecku kvůli možným „transakcím podléhajícím schválení“.
Ministr energetiky Taner Yildiz, čerstvě po svém neúspěšném pokusu navštívit irácký Kurdistán, tyto hrozby odmítl a trval na tom, že USA obchod zlato za zemní plyn sankcionovat nemohou a že Turecko v tom bude pokračovat, bez ohledu na to, jak moc si budou USA stěžovat.
Objem obchodu činí několik miliard dolarů, což činí zlato ideálním prostředkem směny. Průměrní Íránci obchodující v menších objemech tento luxus nemají, ale ani se nevzdávají a přechází na virtuální měnu Bitcoin. Protože transakce v Bitcoin nejsou ani hypoteticky sledovatelné, činí je to zcela vůči sankcím imunními. Nicméně je to možnost jen u menších obchodů, protože objem všech Bitcoin je mnohem menší, než kolik by bylo potřeba pro velký mezinárodní obchod.