Pro koho zemřeli ubozí františkáni
22.10.2012 Komentáře Témata: Náboženství, víra, Restituce 736 slov
K napsání následujících řádků mne podnítil projev pana kardinála Duky, v neděli, dne 14. října v 8 20 hodin na stanici Radiožurnál. Z projevu vyjímám:
Poprvé v dějinách místní katolické církve dochází k blahořečení, což je jakýsi předstupeň svatořečení, přímo v Praze, kde počátkem 17. století položilo život 14 mučedníků. Byli to františkánští mniši nejrůznějších národností, kteří v roce 1604 začali obývat trosky kostela Panny Marie Sněžné. Při vpádu pasovských vojsk v roce 1611 byli pomlouvačně nařčeni z kolaborace s bavorským vojskem. Svedený dav vnikl do kláštera a všechny bratry pobil. ...
I v této situaci a na příkladu toho, jakým způsobem bratři františkáni položili své životy, chci připomenout, že podněcování k nenávisti vede ke zlu, k násilí. Jakmile dav ovládnou vášně podněcované často neodpovědnými jednotlivci sledujícími vlastní sobecké cíle, může dojít ke katastrofě. Vidíme to dost dobře na davových reakcích v dnešním islámském světě. Dobře míněné hnutí odporu pak často končí u rabování a násilí, včetně obětí na životech. Nenechme se svést falešnými našeptavači, kteří mají rychlá a prostá řešení problémů, jsou kdykoliv schopní ukázat na viníky a ty pak předhodit davu.
Při projevu pana kardinála Duky jsem si uvědomil původní význam slova propaganda. Víra, která má být rozšiřována. Úřad s názvem Sacra congregatio de propaganda fide (tj. Svatá kongregace pro šíření víry) byl založen roku 1622 papežem jako kolegium kardinálů zodpovědných za misijní činnost katolické církve. V projevu našeho kardinála můžeme najít hned několik technik klasické propagandy.
Klasickou technikou propagandy jsou mimo jiné tzv. induktivní klamy. Jedním z nich je klam daný vyloučením. Aby řečník dosáhl žádoucího propagandistického úsudku, vylučuje ze své úvahy nevyhovující skutečnosti. Pomohou mu i tzv. kauzální klamy. Říká se jim například chybný směr, záměna příčiny a následku, nebo větší počet příčin, kdy ale některé jsou účelově potlačovány, nebo chybná časová následnost (post hoc ergo propter hoc). Vše korunuje irelevantní závěr.
Všechny tyto techniky bohužel můžeme v proslovu pana kardinála nalézt.
Podívejme se na to podrobněji.
V jeho nedělním projevu k posluchačů Radiožurnálu byla vyloučena nevyhovující skutečnost role katolické církve na násilné rekatolizaci českých zemí. Tím, kdo poslal do Prahy pasovské žoldnéře, byl totiž katolický biskup Leopold V. Habsburský. Pro osvětlení poměrů v katolické církvi té doby je nutno poznamenat, že jmenovaným biskupem se stal ve 12 letech a nebyl nikdy vysvěcen. Jeho vojska se dopouštěla násilností, takže se jejich činnost setkala s odporem všeho obyvatelstva. 14. února 1611 pasovští dobyli Malou Stranu, a to byl důvod k útoku Pražanů na katolíky, především kláštery, ve kterých předpokládali úkryty pasovských. V onom, jak říká pan kardinál Duka, "svedeném davu" , byli pravděpodobně i lidé, kteří přišli při útoku pasovských žoldnéřů o své nejbližší, oběti znásilňování, rabování bavorských knechtů.
V té době se ke katolické církvi hlásila jen asi třetina Pražanů (ostatní byli kališníky, českými bratry,luterány nebo kalvíny),
Dlužno ještě dodat, že o sedm let později po těchto událostech začala třicetiletá válka jako vyvrcholení náboženské netolerance mezi římskokatolickou církví a zastánci vyznání, která vznikla po reformaci v 16. století. Vleklá a rozsáhlá válka způsobila obrovský úbytek obyvatelstva na zasažených územích. V průměru poklesl počet obyvatel o třicet procent, u mužů až padesát procent.
Newt Gingrich ve své knize Jazyk: klíčový mechanismus ovládání zkoumal propagandu v souvislosti s jazykem jako jeho prostředkem. Vypracoval seznam slov vhodných k použití při očerňování protivníka a seznam slov užívaný pro pozitivní propagandu.
Dřívější lůza je nyní v podání pana kardinála překvalifikována na svedený dav ovládnutý vášněmi, který mohou podnítit neodpovědní falešní našeptávači.
Františkáni, kteří přes dvoutřetinový odpor domácího obyvatelstva šířili katolickou víru, jsou pomlouvačně nařčenými mučedníky.
Se znalostí historie vídíme. že skutečnou přičinou útoku rozzuřeného davu na františkány nebyly zlé pomluvy, jak vyplývá z projevu pana kardinála Duky, ale rozhodnutí katolického biskupa poslat do Prahy ozbrojená vojska. A protože, jak známo, historie se stále opakuje, je třeba vidět větší nebezpečí v chování elity, způsobující společenskou frustraci,než v nějakém"falešném našeptávači", který tuto frustraci následně může využít.
Skutečné duchovní poznání a realizace by mělo být založeno na odmítnutí okázalosti, bohatství, prázdných řečí a modloslužebných symbolů. Luxusní byt na střeše arcibiskupského paláce, kardinálský kříž se zlatem, drahými kameny a s ostatky českých světců, limuzína s řidičem a další atributy moci možná dodávají v očích někoho kardinálskému úřadu důstojnost , ta skutečná důstojnost ale vyplývá z poznání života v pravdě a vnitřní jednotě s ní.